Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Diagnoza climatronic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diagnoza climatronic

    Am avut cateva masini pana la W210-le actual. Unele mai smechere, altele mai bugetare... INSA nici una nu avea instalatia de aer conditionat asa de proasta ca Mercedesul actual.
    Buuun, deci e un W210, 2001, 90.000 km, E220cdi, climatronic. L-am luat anul trecut, cand am si constatat ca baga rece in valuri si cand vroia. Similar, iarna baga caldura la fro' 15 minute dupa ce plecam de pe loc.
    Acum fro' luna ma iau si ma documentez pe forumuri. Citesc cateva zile la niste baieti care stiu ce vorbesc, intru si in meniul climatronicului (http://www.benzworld.org/forums/w210...ntilation.html) si decid ca e cazul sa reincarc instalatia cu agent frigorific.
    Intr-adevar, la service apare ca mai aveam 275 grame din totalul de 1000 grame al instalatiei. Se completeaza, plec, baga rece beton! Insa nu am scapat de suierat si de valuri.
    Acum, pe langa problema legata de faptul ca, indiferent de treapta aleasa, sufla neregulat (adica in valuri: sta 1 minut degeaba, baga 10 secunde beton, iar sta), a aparut o problema mai deranjanta: merge cand vrea!!! Adica merge 5 sau 50 de minute, pe urma moare TOTAL, indiferent de temperatura aleasa (rece sau cald) sau treapta de ventilatie. Isi revine tot cand vrea el...
    Cunosc functiile climatronicului, am cartea originala a masinii, deci nu este vorba de proasta utilizare sau neintelegere.

    Am vazut ca era cineva pe forum care a tot schimbat BEHR-uri intr-o veselie, degeaba. Fostul proprietar al masinii mi-a zis ca a pus compresor nou de AC, insa a evitat sa-mi spuna daca problemele au persistat.

    In aceste conditii, daca citeste vreun forumist patit sau cunoscator al problemei/vreunui doctor pentru problema, rog postati cu incredere. Multumiri in avans.

    Sa adaug ca la scanarea prin climatronic, la senzorul 7 (Sensor 7 - Refrigerant Pressure mi-a aratat 04 inainte de incarcare (care echivaleaza cu presiune scazuta a agentlui frigorific) si tot asa a ramas si dupa ce-am bagat 950 de grame...
    In schimb, n-am nici un cod de eroare de genul http://www.eclassbenz.com/acdiag.
    Se pricepe cineva sa curete valva asta:
    Attached Files
    Last edited by florineasca; 05-09-2009, 21:41 PM.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

  • #2
    Eu am patit acelasi lucru la Audi dupa ce am schimbat vaporizatorul .
    Mi-au resetat climatronicul ptr ca nu stiu ce clapeta sa isi revina la punctul initial si ulterior a mers ca nou !
    Mercedes ... si alte masini ! "b" de la masini !
    Inmatriculari BULGARIA autoturisme max 163 cp in 7 ore ,LEGAL !
    ˙uɐɔ ı ǝsnɐɔǝq

    Comment


    • #3
      Si eu am schimbat vaporizatorul cred (arata ca o butelie micuta) la Volvo, pentru ca imi decupla compresorul intr-una si apoi nu am mai avut probleme. Poate ai aceiasi problema.

      Comment


      • #4
        Da, intr-adevar, diavolul zace in detalii... Si cred ca si-a lasat coada in climatronicu' lu' baiatu'. Nu stiu insa daca STARDIAGu' poate afla ceva despre climatronic. Care aveti o scula d-asta p-aproape (sector 1 sau altele)?
        Altii cu probleme similare + solutii?
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Cu concursul lui Marian (nume de scena mastermario71, super baiat!) am trecut coada lui uciga-l toaca si prin Stardiag. Nu, n-are nici o buba/eroare la capitolul AC, conform Stardiag. Acum, posibil (conform lui Marian) sa fie carbunii de la ventilator/aeroterma. Ramane sa investighez si pista asta.
          Am postat mai mult pentru istoria problemei, sa stie si altii cam care ar putea fi cauzele... Revin dupa consultul specializat al carbunilor.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Si-a iesit, (intr-un singur act), asteptandu-l pe toarashu Godot, dupa ce, acum doo saptamani, si-a dat ultima Breathe (in 1966, Doctore).
            Pentru cei ce au simptomul valuri la climatronic: este vorba despre piesa atasata, cod 210 821 15 51, denumita fie "modul control clima", fie "regulator turatie AC', fie "AC fan blower". Piesa se gaseshte pe ventilatoru' de AC, costa 1250 lei la Autorom, intre 740 si 850 la majoritatea magazinelor de piese si 560 la Bennet auto (Lizeanu 28, de unde am luat-o moi) / la Costel (need PM to Doftoru). La 2nd e 4 bulioane, da' nu recomand, ca nu poate fi estimata viata dupa moarte.
            Asadar, cei cu "valuri" la breton/chelie, datorate AC, luati in calcul si experienta mea. Un electronist auto meserias, la cerere, vi-l'indic.
            Attached Files
            Last edited by cutaresku; 06-20-2009, 21:32 PM.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Multumim frumos! Variatii in turatie la clima am si eu in treptele mici adica 1-2 daca dau la treapta mai mare de ventilare merge regulat. Acea piesa am scoso si eu, am analizat atent piesa si am observat ca are o crapatura pe partea cu contactii in materialul acela "sticlos".
              dar eu mai am o problema si anume: nu baga caldura pe jumatatea de la sofer iar pe cealalta jumatate il coace pe pasager

              Comment


              • #8
                Eu n-am climatronic ( nu pot sa setez gradele temepraturii) si am tot un w210 din 2001 E200 cdi si sunt curios daca piesa asta se gaseste si intr-un AC normal, pt ca am aceleasi probleme !

                Comment


                • #9
                  Din cele citite pe forumuri externe, cred ca piesa nu este si la modelul fara climatronic; insa trebuie sa aiba si astea un "fan regulator".
                  Se poate verifica, sub torpedou (acolo-i este salasul).
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #10
                    Am inteles ! Dar cum pot vedea daca e uzat ? Spunea cineva aici ca al lui era crapat ... dar nu cred ca toate sunt crapate cand nu mai merg !

                    Comment


                    • #11
                      Mergi la un electrician, iti scoate piesa (dac-o ai); iti pune pe direct AC-ul (verifici toate treptele); iti pune si piesa sub tensiune si-ti spune daca e pe duca. Sau un mecanic mai pricopsit, care stie si ceva electrica.
                      Daca ai drum prin Buc, te duc eu la meserias.
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • #12
                        O sa caut, ms de informatii ! Momentan n-o sa ajung in buc ...dar daca se intampla te intreb inainte !

                        Merci !

                        Comment


                        • #13
                          Sal'tare! Am un mercedes c200 cdi, 2000, 116cp, w203!
                          Masinuta de cand am luat-o a avut ceva mai multe probleme (asa imi trebuie dk merg pe incredere), multe dintre ele le-am rezolvat....dar mi-a ramas clima care nu functioneaza si ceva la ABS(BAS, SRS). Am vazut ca ai spus ca cunosti un meserias bun in Bucuresti.... eu sunt din Targoviste! Am mai fost cu ea la asa zisi meseriasi dar nu fac altceva decta sa imi ceara bani dar nu rezolva nimic.... am si o diagnoza scoasa de la un service( RAIMAN)...dar nu m-a ajutat, pt ca nu shtiu ce sa caut... Crezi ca m-ai putea duce la EL sau sa imi dai un nr. de telefon?? Cu stima

                          Comment


                          • #14
                            Ti-am dat PM.
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • #15
                              Da-mi te rog si mie nr sau ceva date ale acestui electrician-mecanic bun pt ca am o problema asemanatoare la un tip mai vechi w202.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF