Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Este real consumul afisat de computerul de bord ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este real consumul afisat de computerul de bord ?

    Deci...ce ziceti?Eu personal dupa ceva verificari as zice ca 0.5-0.7 l ar consuma masina mai mult decat ce arata computerul(W211 220 CDI 2003,cutie manuala)

  • #2
    Consumul afisat de computerul masinii este intr`adevar relativ... diferenta dintre consumul real si cel afisat este dat cam cu acea eroare de aproximativ de 0.5l.

    Cel mai bine daca e cineva curios cat ii consuma face un full, parcurge fix 100 si apoi hop la peco iar sa vada cat i`a papat! Bine ca acum si la PECO te cam fura!

    Comment


    • #3
      Eu am un w210 E200 cdi 2001 si imi mananca cu aprox 1l in plus fata de ce imi arata computerul de bord. Dar...mai difera si in functie de drumul parcurs ( pante abrupte, drum prost si algomerat, etc). Cu cat drumul e mai liber si mai lin cu atat consumul de apropie de cel aratat de computerul de bord, bineinteles ca n-o sa bata exact niciodata .

      Comment


      • #4
        Consum real

        Eu merg cu W210 220CDI, ce-i drept 98% în afara oraşului şi, după ce am făcut testul "PECO", am concluzionat că ceea ce arată computerul de bord are acurateţe de 100%. Poate se modifică în cazul rulării în oraş...
        The life is too short and the way is too long to drive anything else, than a Mercedes Benz!

        W210 E220 CDI din 2000 de vânzare aici http://www.clubmercedes.ro/v-nd-w210...000-t6938.html

        Comment


        • #5
          Originally posted by adresavlad View Post
          Eu merg cu W210 220CDI, ce-i drept 98% în afara oraşului şi, după ce am făcut testul "PECO", am concluzionat că ceea ce arată computerul de bord are acurateţe de 100%. Poate se modifică în cazul rulării în oraş...
          Intradevar atunci cand am cumparat-o am facut testul "Peco" pe traseul Frankfurth-Craiova cu o alimentare intermediara la iesirea din Austria. Pot spune cu mana pe inima ca batea calculul undeva la nivel de 0.1 - 0.2 in plus.

          Lucrurile s-au schimbat insa un pic in tara (si in special in localitate) diferenta fiind acum de 0.5 - chiar 1L %; cred insa ca un mare aport la aceasta diferenta il are calitatea motorinei.

          P.S -Vorbeam aici de un C200 CDI W203 2001
          W203 - 2001

          Comment


          • #6
            Originally posted by nickbal View Post
            Intradevar atunci cand am cumparat-o am facut testul "Peco" pe traseul Frankfurth-Craiova cu o alimentare intermediara la iesirea din Austria. Pot spune cu mana pe inima ca batea calculul undeva la nivel de 0.1 - 0.2 in plus.

            Lucrurile s-au schimbat insa un pic in tara (si in special in localitate) diferenta fiind acum de 0.5 - chiar 1L %; cred insa ca un mare aport la aceasta diferenta il are calitatea motorinei.

            P.S -Vorbeam aici de un C200 CDI W203 2001
            Testul PECO l-am facut si eu dar nu a iesit exact.Dar nu exclud(si m-as bucura) ca totusi computerul sa arate exact.
            Ganditi-va ca testul "PECO" NU SE POATE FACE EXACT : rezervorul are o suprafata relativ mare si orice pozitionare diferita a masinii la re-alimentare pt. a stabili diferenta de combustibil consumata ne da calculul peste cap.La"boloboc" nu exista statie Peco si orice diferenta de nivel fie de cativa mm numai, care nu este aparent vizibila, la re-alimentare schimba situatia combustibilului in rezervor si implicit afecteaza calculul.

            Comment


            • #7
              Salut.
              O discutie care poate aduce ceva lumina: http://www.clubmercedes.ro/consum-c2...impii+injectie

              Dupa cum se vede p-acolo modalitatea de calcul a consumului este putin mai complexa. De ce or fi ales germanii sa faca asa nu stiu insa avand in vedere ca si voua va da consumul mai aproape de real la drum lung fata de cel in oras cu opriri poate o fi de-colo.
              Acum daca voua va arata un consum mai mic decat cel real nu stiu ce sa zic decat: spor la investigatii
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #8
                Salutare,si mie imi consuma cu 0,5 L mai mult fata de afisaj.
                Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                Comment


                • #9
                  Salut la toti.Am si eu o intrebare,poate putin pe langa subiect dar nu mult.Aveti idee de un consum urban la e 240 v6 benzina?Si la 320 cdi? Si ca o paranteza,parerea voastra e daca ar merita sa schimb un 240 cu un 320 (cu diferenta). Multumesc.

                  Comment


                  • #10
                    Da detalii...ce masina, ce dotari, ce an ce diferenta. Motorizarea spune doar: diferenta mare de impozit!
                    Si vezi ca in regulament scrie sa spui din ce oras esti nu din ce tara.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cipa View Post
                      Consumul afisat de computerul masinii este intr`adevar relativ... diferenta dintre consumul real si cel afisat este dat cam cu acea eroare de aproximativ de 0.5l.

                      Cel mai bine daca e cineva curios cat ii consuma face un full, parcurge fix 100 si apoi hop la peco iar sa vada cat i`a papat! Bine ca acum si la PECO te cam fura!
                      Este foarte greu ca fix cand parcurgi 100 km sa intri fix in benzinarie. Din ce am citit mai sus, nu am observat sa fi mentionat cineva cea mai buna metoda de a determina consumul , si anume cea plin-la-plin. Faci plinul ,resetezi kilometrajul mic sau il notezi pe cel mare undeva, iar dupa o anumita distanta (de preferabil mai lunga), faci un alt plin. Iei de pe bon cantitatea exacta de benzina pe care ai alimentat-o, scrii din bord kilometrajul , faci diferenta dintre el si cel pe care l-ai notat si obtii cat ai parcurs cu acea cantitate de combustibil. Apoi cu regula de 3 simpla, daca cu x litri am facurt y km, atunci cu z litri voi face 100 km. Consumul, adica z = (100*x)/y sau (100*comb_consumat)/dist_parcursa .

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by diesselxxl16 View Post
                        ...Consumul, adica z = (100*x)/y sau (100*comb_consumat)/dist_parcursa .
                        Briliant! . Sigur iti place matematica.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by adidc View Post
                          Sigur iti place matematica.
                          Cand o faceam nu prea imi placea, o luam ca atare, ca pe ceva folositor. Imi place insa partea practica a ei si sa o aplic, nu aburelile pe care le-am facut in primul an de facultate. Bine ca am scapat de ea ca incepea sa se imputa treaba

                          Comment


                          • #14
                            Am parcurs cu un w210-270cdi-2002 o distanta de 730 km cu un consum mediu de 6.1!...si nu am mers ca melcu'.Din cei 730...500km i-am facut numai prin munti{Muntenegru}Cat despre consumul mediu in oras nu depaseste 10l/100km asta cand trebuie sa-i mai dau cate o lectie unui posesor bmw.
                            Iar despre impozit nu stiu cat este,stiu doar ca asigurarea pe jumatate de an este de 450lei{pers.jur.}...un pic mai mare dar cei 170 de cai frumosi isi merita toti banii!!!

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mircea600sel View Post
                              asta cand trebuie sa-i mai dau cate o lectie unui posesor bmw.
                              Un Bmw da lectie oricand la demaraj unui Mercedes.


                              Consumul afisat de BC la drum lung e 100% cu realitatea, dar in oras difera datorita mediei si mai ales stationarilor mai lungi, fapt ce face consumul real sa fie cu max 1litru mai mare decat valoarea afisata pe BC.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF