Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noul E class dezvaluit din greseala cu o saptamana mai devreme!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul E class dezvaluit din greseala cu o saptamana mai devreme!

    Desi era asteptat abia saptamana viitoare, noul E-Klasse a fost dezvaluit prematura dupa ce o brosura a ajuns in mainile presei.

    Fisa tehnica
    Lungime 4868
    Latime 1854
    Inaltime 1470
    Ampatament 2874
    Capacitate (CC) 5461
    Puterea maxima 388
    Cuplu maxim 530
    Viteza maxima 250
    Acceleratie 1-100Km (s) 5.2
    Esential
    388 de cai putere dezvolta cea mai potenta motorizare instalata pe E-Klasse

    Desi ieri anunta ca va oferi toate detaliile si fotografiile oficiale ale noului E-Klasse saptamana viitoare, cei de la Mercedes se vad tradati de o brosura a sedanului, publicata astazi in presa de specialitate. Asa cum e si normal, brosura ofera toate detaliile despre versiunile de motorizare si informatii despre imbunatatirile aduse noului E-Klasse.

    Sedanul premium a crescut in dimensiuni, comparativ cu predecesorul sau. E-Klasse masoara acum 4868 mm lungime (cu 12 mm mai mult), 1854 mm latime (cu 32 de mm in plus) si o inaltime de doar 1470 mm (cu 13 mm mai putin). Ampatamentul acrescut si el, masurand acum cu 20 de mm mai mult, adica 2874 mm.

    Brosura dezvaluie si primele imagini cu interiorul sedanului german, care imprumuta linia introdusa de GLK, insa intr-o maniera mai rafinata. Acelasi lucru se intampla si la exterior unde blocurile optice frontale, linia arcuita a caroseriei si posteriorul se aliniaza noii filosofii de design Mercedes.

    Sub capota lui E-Klasse se vor afla unitati diesel si benzina mult imbunatatite in ceea ce priveste consumul si aportul de putere. Fanii motorizarilor diesel vor avea la dispozitie cinci versiuni diferite de putere: un nou propulsor cu patru cilindri, de 2.1 litri, care dezvolta 136, 170 si 204 cai putere si un V6 de 3.0 litri care livreaza 231 (versiune BlueEfficiency) si 211 cai putere (versiune Bluetec).

    Cei care prefera benzina nu au fost nici ei uitati, Mercedes oferind ca entry level un motor cu patru cilindri, de 1.8 litri, care dezvolta 184 si 204 cai putere. Gama este completata de un V6 de 3.5 litri si 272 de cai, disponibil pe versiunea 4Matic, de un V6 cu injectie directa si 292 de cai putere si, bineinteles, de varful de gama V8 de 5.5 litri si 388 de cai putere care poate fi combinat cu propulsia spate sau tractiunea integrala.

    Pe parcursul acestui an, Mercedes intentioneaza sa completeze gama modelului E-Klasse cu o varianta Estate (break) si una coupe. Mai tarziu, in 2010 sau 2011, constructorul din Stuttgart va introduce o versiune hibrida si una de performanta, provenita de la AMG. Aceasta din urma va fi propulsata de un motor V8 de aproximativ 550 de cai putere si va putea sa se bata de la egal la egal cu rivalul BMW M5.

    Sursa Automarket.ro: http://www.automarket.ro/stiri/noul-...tal-17469.html


    Mie unul nu mi se pare prea reusit... cel putin din poze pare cam oribil... fara aia cu 4 proiectoare de ceata... interiorul monoton... sper ca in realitate sa arate mai bine...
    Attached Files
    Last edited by cipa; 01-07-2009, 16:16 PM.

  • #2
    interiorul pare frumos, dar exteriorul zici ca e ......... , acum ma bucur ca am modelul w211

    Comment


    • #3
      Sincer sa fiu nu ma incanta aceasta noua versiune. Din punctul meu de vedere arata mult mai bine actualul model,w211le cred nu stiu de ce-mi inspira un feeling: "made in asia" ...la fel cum s-a intamplat si cu actualul bmw seria 3. Nici interiorul nu mi se pare prea inchegat si nici fluent ca la S Klasse.{pana la urma fiecare cu gustul sau, nu? noroc
      1988 Mercedes-Benz 300E 4matic

      Comment


      • #4
        Din fata Lexus, din spate Hyundai (Sonata parca)...
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          La prima vedere, stilul masini este inspirat de cel al masinilor americane. Sincer, sunt un pic dezamagit de fata masini, spatele imi place. Sper sa arate mai bine live.
          fan...w124

          Comment


          • #6
            Originally posted by al3x82 View Post
            interiorul pare frumos, dar exteriorul zici ca e ......... , acum ma bucur ca am modelul w211
            Aduce foarte mult cu interiorul de la bmw seria 5.
            mercedes e 220 cdi 150cp w211
            smart for two

            Comment


            • #7
              Design aiurea....cum am mai spus........

              Comment


              • #8
                Mie nu imi place, din fata Lexus, din spate Skoda Superb
                Modelele anterioare mi-au placut mai mult.
                1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                Comment


                • #9
                  Sunt de aceeasi parere cu voi nu cred ca este prea reusit ca aspect dar nu mi-ar fi rusine sa fiu vazut la volanul unuia .
                  Stefan

                  Comment


                  • #10
                    Sper sa arate mai bine in realitate decat in poze... cel putin mie unul nu`mi place deloc... nici interior nici exterior... prefer w210 sau w211... mult mai reusite si au propria personalitate !!

                    Comment


                    • #11
                      Hmmmmmm..............

                      Sincer este oribila combinatia dintre farurile destul de patrate si proiectoarele duble rotunde..... Iar interiorul...vad ca se revine la stilul nemtzesc patratos, rece si dintr-o bucata....exact ca si la BMW. Chiar era prea fluent si cald la actualul w211?! Si stopurile spate cu tot ansamblul parca nu e chiar asa deosebit cum ne-a obisnuit Mercedesul. Oricum la urma urmei este Mercedes si impune prestanta, atitudine si respect. Sper doar sa nu fie exact asa si in realitate!

                      Comment


                      • #12
                        da, interiorul duce din pacate a BMW . . . oricum, sigla va impune mereu respect !
                        Oo==oO

                        Comment


                        • #13
                          De obicei asa se intampla. Cand apare ceva nou parca nu este chiar atat de placut - aduceti-va aminte de golf 5, cu totii cred ca preferam 4le. Nici mie nu imi place, dar dupa ce vor apare prin Romania cateva modele si ne obisnuim cu ele, impresia va fi alta.

                          Comment


                          • #14
                            Asadar, traiasca W211 cel mai frumos si stilat E-klasse al tuturor timpurilor, pacat, nu cred ca mercedes va mai ajunge la nivelul de designe al w211-le.
                            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by flavius89 View Post
                              Asadar, traiasca W211 cel mai frumos si stilat E-klasse al tuturor timpurilor, pacat, nu cred ca mercedes va mai ajunge la nivelul de designe al w211-le.
                              Dupa o perioada de timp, o sa spui acelasi lucru si despre acest model.Pana incepem sa ne obisnuim cu noile linii ale caroseriei.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF