Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bluetooth upgrade kit !!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bluetooth upgrade kit !!!

    Am un E220cdi din 2003 echipat din fabrica cu suport pt telefon Nokia (gen 6210, 6310, 6310i etc.) care functioneaza foarte bine acum cu un 6310i. As dori sa instalez in locul acestuia un modul bluetooth care sa mearga cu softul masinii si la care sa ma pot conecta si cu alte modele de telefoane.
    La reprezentanta mi-au spus ca este imposibil chiar si daka daca as schimba si interfata.
    Am gasit pe net, cica exista un modul bluetooth in forma de telefon care se instaleaza in suportul existent si te poti conecta cu pana la 4 telefoane odata parca... daka nu ma insel. Problema e ca nu il gasesc de unde sa-l cumpar si parca ar exista 2modele UHI si MHI. Am sa atasez niste fotografii si denumirea exacta.

    Mercedes Benz bluetooth upgrade kit MBU-1000 VISSEO
    sau
    New OEM Mercedes Benz MHI Bluetooth Module

    Are cineva mai multe detalii? Variante? A mai auzit cineva de ele? Ca site-urile de unde am luat pozele sunt numai din Australia sau U.S.
    Attached Files
    Last edited by alx69; 12-05-2008, 23:32 PM.

  • #4
    Merci, am sa merg la ei sa vad daka e compatibil cu masina mea. Tread-ul se poate inchide.

    Comment


    • #5
      Salutare!

      Am si eu un E220 CDI din 2005 W211 care nu este prevazut cu telefon la sistemul Audio 20. Tot cautand pe net o solutie cat de cat convenabila si ca pret si ca instalare, am dat peste site-ul urmator:



      Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Cum pot afla ce versiune de Audio 20 am pe masina? (1, 2 sau 3)
      Merita luat? Si-a montat cineva asa ceva? Calitatea semnalului si a sunetului e ok?

      Multumesc!

      Comment


      • #6
        Originally posted by alx69 View Post
        Am un E220cdi din 2003 echipat din fabrica cu suport pt telefon Nokia (gen 6210, 6310, 6310i etc.) care functioneaza foarte bine acum cu un 6310i. As dori sa instalez in locul acestuia un modul bluetooth care sa mearga cu softul masinii si la care sa ma pot conecta si cu alte modele de telefoane.
        La reprezentanta mi-au spus ca este imposibil chiar si daka daca as schimba si interfata.
        Am gasit pe net, cica exista un modul bluetooth in forma de telefon care se instaleaza in suportul existent si te poti conecta cu pana la 4 telefoane odata parca... daka nu ma insel. Problema e ca nu il gasesc de unde sa-l cumpar si parca ar exista 2modele UHI si MHI. Am sa atasez niste fotografii si denumirea exacta.

        Mercedes Benz bluetooth upgrade kit MBU-1000 VISSEO
        sau
        New OEM Mercedes Benz MHI Bluetooth Module

        Are cineva mai multe detalii? Variante? A mai auzit cineva de ele? Ca site-urile de unde am luat pozele sunt numai din Australia sau U.S.



        Si eu m-am gandit la acest adaptor bluetooth dar un prieten mi-a dat o idee cu un modulator fm de buna calitate care are si bluetooth. Teoretic este cam aceeasi chestie numai ca, conexiunea la boxele masinii se face direct prin radio si nu prin carkit-ul masinii. M-am gandit sa-l leg la priza de 12v din scrumiera de pe mijloc pt locurile din spate ca sa nu se vada urat pe bord cu toate ca jucaria arata destul de ok iar afisajul dupa cum ai sa vezi este bleu. Itit apare pe el si numele celui care te suna deci este cam aceeasi chestie cu carkit-ul masinii. Are microfon incorporat. Pretul e in jur de 1,5 mil iar eu am zis ca pt banii acestia merita sa incerc. Uite aici un link: http://www.okazii.ro/catalog/3557359...nda-volan.html

        Comment


        • #7
          Am reusit sa gasesc un aparat AUDIO 20 NTG2.5 cu MP3 fara cd changer tip AL2820 la un pret acceptabil si am aflat ca mai am nevoie de un adaptor pentru mufa de alimentare si pentru antena de bluetooth.
          Stie cineva unde as putea sa gasesc asa ceva si la ce pret?
          Multumesc!

          Precizez ca e-klasse-le meu este un w211 din 2005 cu aparat Audio 20 modelul Becker.

          Comment


          • #8
            In sfarsit, dupa o asteptare "dureroasa" de aproape o saptamana, aparatul a ajuns la mine. Ieri l-am montat in masina cu ajutorul unui prieten si functioneaza impecabil. Ma interesa foarte mult sa functioneze bluetooth-ul cu comenzile de pe volan si display-ul de bord. Pe langa asta, acuma am si posibilitatea de a reda MP3. Am atasat cateva poze cu aparatul si adaptoarele de cabluri.
            P.S. Acuma am de vanzare vechiul meu sistem audio care functioneaza impecabil.
            Attached Files

            Comment


            • #9
              Originally posted by alx69 View Post
              Am un E220cdi din 2003 echipat din fabrica cu suport pt telefon Nokia (gen 6210, 6310, 6310i etc.) care functioneaza foarte bine acum cu un 6310i. As dori sa instalez in locul acestuia un modul bluetooth care sa mearga cu softul masinii si la care sa ma pot conecta si cu alte modele de telefoane.
              La reprezentanta mi-au spus ca este imposibil chiar si daka daca as schimba si interfata.
              Am gasit pe net, cica exista un modul bluetooth in forma de telefon care se instaleaza in suportul existent si te poti conecta cu pana la 4 telefoane odata parca... daka nu ma insel. Problema e ca nu il gasesc de unde sa-l cumpar si parca ar exista 2modele UHI si MHI. Am sa atasez niste fotografii si denumirea exacta.

              Mercedes Benz bluetooth upgrade kit MBU-1000 VISSEO
              sau
              New OEM Mercedes Benz MHI Bluetooth Module

              Are cineva mai multe detalii? Variante? A mai auzit cineva de ele? Ca site-urile de unde am luat pozele sunt numai din Australia sau U.S.
              Al doilea model l-am găsit şi eu pe E-bay la vreo 100 de dolari. Cum ai rezolvat? Ţi-a mers vreunul??

              Comment


              • #10
                Nu am gasit nimic. As dori sa si probez daka iau ceva! M-am lasat pagubas. Daka am sa gasesc unul sa pot sa-l si probez m-ar interesa...

                Comment


                • #11
                  Salut ,
                  Imi zici si mie de unde lai luat, pret si eventual ce adaptoare ai cumparat de unde si pretul lor?

                  Vreau sa schimb si eu cdplayer-ul dp masina cu ceva cu mp3.
                  SV-85-BMC

                  Comment


                  • #12
                    Originally posted by Smenu View Post
                    Salut ,
                    Imi zici si mie de unde lai luat, pret si eventual ce adaptoare ai cumparat de unde si pretul lor?

                    Vreau sa schimb si eu cdplayer-ul dp masina cu ceva cu mp3.
                    De pe ebay si m-a costat 300 de euro. To de acolo am luat si setul de adaptoare care a mai fost 150 de euro. Montajul a fost simplu si rapid. Multa bafta.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF