Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Xenon Aftermarket W212 Cdi (an 2011)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Xenon Aftermarket W212 Cdi (an 2011)

    Buna ziua tuturor. As dori sa stiu daca se merita sa pun xenon pe faza scurta la un E Klasse din 2011. Lupa exista, doar becurile trebuie schimbate, iar instalatia e mai complicata pentru ca firele vor iesi pe afara.

  • #2
    Spalator si auto-leveling ai?
    Daca nu mai bine alege niste becuri xenon like de la philips sau osram si va fi mai simpla treaba si totodata legala.
    Altfel, le iei pe cele doua sisteme mentionate mai sus si o pereche de faruri cu xenon si ai rezolvat problema.
    Fire nu cred ca iti trebuie. La 211 de exemplu ridicatorul de tensiune sta fix pe bec.

    Sau daca scopul e doar sa fii cool, nu neaparat sa vezi bine, atunci cumperi din piata cel mai ieftin si mai albastru kit de xenon, pui niste rezistente in locul becurilor ca sa nu iti dea eroare in bord si treaba e gata.
    O sa te injure lumea care se intalneste cu tine din contra-sens, dar nu ii baga in seama, sunt doar invidiosi pe masina ta.
    PS, musai si pt proiectoare de ceata, cre e musai sa fie tot timpul aprinse!
    (Partea a doua e o gluma)
    Last edited by Sharky; 10-05-2016, 08:27 AM.

    Comment


    • #3
      Masina are sapaltor si auto-levelling. Fratele meu are tot un e klasse dar din 2009 si la el este pus xenon. iar firele ies afara. Becul nu merge schimbat asa usor. AM fost la mai multi electricieni si unul a spus ca merge si unul s-ar putea sa nu mearga , dar vreau si mai multe pareri. Daca e sa cumpar faruri cu xenon nu se poate pentru ca am nevoie de module pentru ele si pentru calculator. am intrebat la reprezentanta.

      Comment


      • #4
        Parerea mea personala e ca xenon-ul non OEM pe pe masinile astea e o jignire grosolana.Eu am avut asa ceva pus pe w204 cand l-am cumparat si l-am dat jos am pus becuri normale Philips X-treme light si se vede strada mai bine decat xenonul OEM de pe w211.Daca tot vrei xenon iei din dezmebrari toata instalatia si inchei balciul.
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Eu nu cred sa aiba "auto-leveling" , nu ai buton de reglaj in bord?
          Ca are spalator , asta se putea cere optional fara xenon.

          Cat despre " csenon " eu spun sa te mai gandesti , aia e o improvizatie .
          Farul de xenon OEM are alta lupa fata de cel cu far de halogen .

          Comment


          • #6
            "Auto-leveling" gasesti si pe W212 care nu au fost echipate cu "csenon" Majoritatea breack-urilor sunt echipate cu asa ceva, dar NUMAI pe axa de spate.
            Das Beste oder Nichts !!!

            Comment


            • #7
              @Many1993
              Sfatul meu e acelasi care ti-l da si "broscutza2001" Mai bine investesti in niste becuri de calitate superioara si ai liniste, pace si LUMINA. O sa ai lumina mult mai buna decat pseudoxenoanele aftermarket si nici nu te injura nimeni
              Das Beste oder Nichts !!!

              Comment


              • #8
                Ca si idee aveam montate xenoane non oem consum 35w si lumina de 55w, 6000k temperatura culoare full can bus.Philips X-treme ligjt scrie pe ele ca fac lumina cu 130% mai multa decat un bec obisnuit de 55w cu halogen.Si e adevarat!Ca or fi mai putin de 130% nu stiu.dar clar bate la orice ora xenonul after market chinezesc...
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Buna seara tuturor. Mi-am pus xenon si se merita toti banii. Farurile au o lumina nu spre albastru, iar noapte vad demential. Mi-a spus cineva ca nu vad pe ploaie, Fals. Vad mai mult decat bine pe ploaie farurile. Maine voi reveni cu niste poze. Imi plac la nebunie. Nici nu se compara cu cele initiale. Nu sunt chinezarii apropo.

                  Comment


                  • #10
                    Cum crezi, sper sa doar sa fie reglate bine sa nu bata in ochii celor din fata.
                    Verifica noaptea cu fata la un perete, dunga luminii trebuie sa fie cat mai clara si bine conturata.
                    MArchezi care e nivelul farurilor pe perete si de acolo terbuie sa scada pe masura ce indepartezi masina.

                    Treaba cu vazutul e subiectiva, dar in conditii de asfalt lucios (ceata/ploaie) eu oricand as alege halogen. Xenonul lumineaza prea tare, iti vine lumina inapoi in ochi si dupa linia de demarcatie ramane aproape bezna din cauza contrastului si a luminii mai dure pt ochi.
                    La halogen nu ai problema asta. Cam asta e cu vazutul pe ploaie.
                    Asta ti-o zic eu care am xenon. Comparatie intre a mea si un focus cu becuri halogen scumpe.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Many1993 View Post
                      Buna seara tuturor. Mi-am pus xenon si se merita toti banii. Farurile au o lumina nu spre albastru, iar noapte vad demential. Mi-a spus cineva ca nu vad pe ploaie, Fals. Vad mai mult decat bine pe ploaie farurile. Maine voi reveni cu niste poze. Imi plac la nebunie. Nici nu se compara cu cele initiale. Nu sunt chinezarii apropo.
                      Daca nu sunt chinezarii ce sunt de curiozitate?!?
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • #12
                        E o improvizatie de calitate , pe care evident nu scrie " made in china " , nu scrie nimic .

                        Sper ca Many1993 sa nu se supere pe mine , dar asta e parerea mea.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by eri_piso View Post
                          Cum crezi, sper sa doar sa fie reglate bine sa nu bata in ochii celor din fata.
                          Verifica noaptea cu fata la un perete, dunga luminii trebuie sa fie cat mai clara si bine conturata.
                          MArchezi care e nivelul farurilor pe perete si de acolo terbuie sa scada pe masura ce indepartezi masina.

                          Treaba cu vazutul e subiectiva, dar in conditii de asfalt lucios (ceata/ploaie) eu oricand as alege halogen. Xenonul lumineaza prea tare, iti vine lumina inapoi in ochi si dupa linia de demarcatie ramane aproape bezna din cauza contrastului si a luminii mai dure pt ochi.
                          La halogen nu ai problema asta. Cam asta e cu vazutul pe ploaie.
                          Asta ti-o zic eu care am xenon. Comparatie intre a mea si un focus cu becuri halogen scumpe.
                          Ieri mi-am pus xenon, iar intamplarea a facut in asa fel incat sa merg aseara si pe ploiaie, iar mai tarziu si pe ceata. Sunt reglate exact cum trebuie farurile. Sper s ama tina acum. Merita toti banii !!! Nu ma supar, atata timp cat eu sunt multumit. Becurile sunt Osram.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF