Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navigatie aftermarket w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by LucaGeorge View Post
    Site-ul producatorului nu il stiu este marca chinezeasca, as face unu fals da nu stiu cum nici nu stiu cum trebuie sa arate.
    Personal nu as face unul fals...Risti sa dai de altele dupa!
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • Cred ca e mai bine sa fiu corect ai dreptate. Am ghinion ce sa mai, la primul navigator nu a mai cerut acest certificat acum fac haz pentru nimic....

      Comment


      • In plus nu e problema ta sa dai certificatul CE pentru ca nu esti tu fabricantul ca sa il detii!Plaseasa responsabilitatea chinezului ca si vamzator e treaba lui!
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • Pai asa am sa si fac daca nu primesc produsul in nu stiu cate zile imi returneaza banii inapoi.
          Last edited by Florin_WES; 03-12-2017, 23:36 PM. Reason: Reguli generale de postare.

          Comment


          • Salutare domnilor
            Cum se poate afla cel mai simplu si exact daca am fibra optica la unitatea audio Mf2321? Nu am magazie pentru cd.

            Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

            Comment


            • Trebuie sa dai jos casetofonu sa vezi exact.

              Comment


              • Am o problema cu vanzatorul, aparatul nu a ajuns in termenul de 23 de zile de cand i-am facut plata iar el nu imi returneaza banii, i-am scris si a zis ca banii nu mii da inapoi iar daca vreau sa imi trimita altu sa ii mai dau 100 usd, ce treabuie sa fac, cum imi recuperez banii ? Stie cineva ?

                Comment


                • Pai nu vanzatorul decide daca primesti banii inapoi ci judecatorul Aliexpress!Daca motovatia este intemeiata primesti banii fara prea multe discutii in maxim 5 zile.Atentie la ce scrii in "motivo della controversia"!
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • Pai eu am scris adevarul ce sa intamplat, am scris ca dhl avea nevoie de certificat CE, vanzatorul mi-a dat acel certificat dupa o saptamana. Dhl a spus ca daca vinde in europa este obligat sa aiba acel certificat ceea ce el nu avea, iar acum trebuie sa fie controlat si asta dureaza de la 2 la 6 luni ceea ce eu nu vreau sa astept. Vanzorul a venit cu o fotografie dovada in care scrie ca trebuie sa contactez dhl iar eu am trimis alte poze cu emailurile de la ei, le-am mai spus ca mai pot astepta maxim 7 zile daca nu primesc produsul vreau restituirea banilor.

                    Comment


                    • Salutare. Eu am ales o varianta mai simpla. Expediere din Germania fara taxe vamale, in 5 zile a ajuns. Functioneaza fara probleme.


                      Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Foarte frumos bravo. Numai eu sunt 100% ghinionist. ((

                        Comment


                        • Imi poate explica cineva si mie va rog cum functioneaza cu disputa pe aliexpress?
                          Am deschis disputa am scris acolo ce am avut de spus iar vanzatorul a raspuns acolo defapt nu stiu daca e raspuns, trebuie sa accept returnarea produsului dar nu stiu ce sa ii trimit inapoi ca nu a ajuns. Ce sa fac?

                          Comment


                          • Originally posted by gabitzu_burlea View Post
                            Salutare. Eu am ales o varianta mai simpla. Expediere din Germania fara taxe vamale, in 5 zile a ajuns. Functioneaza fara probleme.


                            Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
                            Salut, ceva detalii despre produs. Sunetul este fidel? Plug and play tinand cont de mufele masinii...
                            Hitler lebt durch Mercedes-Benz

                            Comment


                            • Originally posted by RevengerW203 View Post
                              Salut, ceva detalii despre produs. Sunetul este fidel? Plug and play tinand cont de mufele masinii...

                              Salut. Sunt multumit de navigatie, sunetul este destul de bun, foarte putin sub cel original. Montarea a fost usoara plug and play, neavand fibra optica.
                              Expedierea in 5 zile a fost in Germania(eu avand domiciliul in Germania). Posibil ca pentru Romania sa dureze ceva in plus.

                              Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Salutare. Pana la urma si cu a doua navigatie am luat teapa A ramas blocata in vama iar cei de la aliexpress i-au dat dreptate vanzatorului, o porcarie de site iar cei de la dhl si mai prosti, nu sunt in stare sa imi raspunda daca imi va ajunge sau nu coletul.
                                M-am hotarat si imi iau si eu din germania cum ai facut tu. inca functioneaza ? Ai avut probleme ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF