Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E220 W212 Tangaj dupa schimbarea rotilor de iarna

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E220 W212 Tangaj dupa schimbarea rotilor de iarna

    Problema !
    Dupa ce am schimbat rotile de iarna cu cele de vara (aceleasi genti/aceeasi dimensiune la cauciucuri 245/45 R17 Avantgarde ) simt un tangaj f urat , atunci cand soseaua are denivelari - in special la depasiri pe Pitesti - Bucuresti . Daca soseaua e buna, asfaltul nou , nu simt nimic . Dupa ce am condus aprox 600 km , am verificat presiunea. Era mica 2,1 . Am marit la 2,6 , dar apare aceeasi problema . Tangaj si nesiguranta la volan . In oras nu se simte , doar la drum intins , unde sunt denivelari . In curbe - nimic .
    Cu rotile de iarna , nu am avut nicio problema .
    Astept pareri si sfaturi de la cei mai priceputi ca mine :-) .
    Multumesc !

  • #2
    Incearca o echilibrare , daca problema persista schimba jantele fata-spate .
    Daca cu rotile de iarna nu aveai probleme cu directia , inseamna ca anvelopele de vara sunt deformate.

    Comment


    • #3
      Le-am echilibrat ... O sa incerc sa le schimb intre ele . Cauciucurile sunt Pirelli Cinturato P7 . Rulate aprox 25000 km . Masina e din 2010 , 45000 km .
      Multumesc !

      Comment


      • #4
        Ai spus tangaj? Inseamna ca ai o problema la suspensia masinii. Sau poate confunzi cu fenomenul vibratie. Pentru vibratie i-ti recomand sa mergi la alta vulcanizare, posibil ca aparatul de echilibrat sa aiba o problema de calibrare sau sa ai vreo janta deformata.
        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
        Onorez comenzi si in Bucuresti
        Tel. 0736375626 Marian

        Comment


        • #5
          Tangaj , nu vibratii . Am senzatia ca masina danseaza . Dar , repet, numai atunci cand asfaltul e "valurit" . Cand soseaua e buna si in curbe , nu e nicio problema chiar si la 130-150 km/h . Ciudat este ca a aparut acest tangaj numai cand am schimbat rotile . In oras, la viteze mici , nu se simte nimic . O sa schimb rotile intre el , apoi , daca tangajul persista ma gandesc sa montez din nou cauciucurile de iarna sa vad daca cauciucurile sunt "in culpa" .

          Comment


          • #6
            Salut, schimba anvelopele , pune Goodyear!!!
            Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

            Comment


            • #7
              Asta-i culmea, sa schimbi marca anvelopei... Nu c-as fi vreun fan Pirelli, insa nu vad sensul.
              Schimba si muzica din masina.
              Verifica din nou daca-s echilibrate rotile, eventual ce ti-ai propus deja, schimb fata-spate. Desi tangaj m-ar duce spre ceva bube mecanice.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Cu aceeasi problema ma confrunt ai eu la c220 2009. Am schimbat rotile fata-spate dar nimic.

                Comment


                • #9
                  Asa cum a spus si colegul Cutarescu, ma gandesc la o problema mecanica, mai exact la telescoape.
                  Pe timpul iernii se depune gheata pe tija telescopului si sparge simeringul din capul telescopului.
                  Acesta in cele din urma curge si de aici si acel tangaj.




                  Stima
                  Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

                  Comment


                  • #10
                    A mai spus cineva ca Pirelli ar fi cauza . De fapt sunt cauciucurile cu care a fost dotata masina din fabrica .
                    Zavelk , nu a prea fost iarna anul acesta ... am schimbat rotile la + 20 C , in aprilie ... Iar temperaturile pozitive au inceput din ianuarie daca nu ma insel . Ma gandesc ca daca era fenomenul de care spui,ar fi trebuit sa apara mai repede (cand inca erau cauciucurile de iarna) . Pur si simplu cand am plecat de la Sigemo , a inceput sa "danseze" masina . Oricum am sa verific si telescoapele dupa proba cu rotile de iarna . Multumesc !

                    Comment


                    • #11
                      Marian15 , ce marca de cauciucuri ai ?

                      Comment


                      • #12
                        Daca esti sigur ca jentile au toate aceleasi dimensiuni ( sunt cateva modele e212 la care cele de pe spate sunt usor diferite) si sensul cauciucurilor este corect, pe langa problemele mecanice poti banui un cauciuc ( sau mai multe), in sensul galmelor pe partea de rulare, stramb, etc
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Lucka View Post
                          Problema !
                          Dupa ce am schimbat rotile de iarna cu cele de vara (aceleasi genti/aceeasi dimensiune la cauciucuri 245/45 R17 Avantgarde ) simt un tangaj f urat , atunci cand soseaua are denivelari - in special la depasiri pe Pitesti - Bucuresti . Daca soseaua e buna, asfaltul nou , nu simt nimic . Dupa ce am condus aprox 600 km , am verificat presiunea. Era mica 2,1 . Am marit la 2,6 , dar apare aceeasi problema . Tangaj si nesiguranta la volan . In oras nu se simte , doar la drum intins , unde sunt denivelari . In curbe - nimic .
                          Cu rotile de iarna , nu am avut nicio problema .
                          Astept pareri si sfaturi de la cei mai priceputi ca mine :-) .
                          Multumesc !
                          SALUT
                          Am patit si eu acelasi lucru cu doua anvelope AVON, care desi erau aceeiesi dimensiune cu ca am acum pe masina (225/45/17 pe fata) erau ceva mai late si de fiecare data cand treceam peste o denivelare cu una din rotile fata ,aparea un balans st-dr.
                          Sigur si la tine problema e din cauciucuri ,fie au fost depozitate necorespunzator si s-au deformat, fie sunt mai late decat permite J-ul jantei .
                          P.S Dintre doua anvelope identice ca dimensiuni una de vara iar cealalta de iarna, cea de vara este mai lata decat cea de iarna .Incearca cu anvelope 235/45/17 si nu ar trebui sa mai ai probleme.
                          Bafta.

                          Comment


                          • #14
                            Aceeasi parere ca si gigi popescu,pune anvelope mai inguste si nu o sa se mai simta asa.Aceeasi senzatie e si la rotile pe 16 ' cand treci de la 205 la 225.Vezi ce J au jantele.

                            Comment


                            • #15
                              CL600 - toate cele 8 genti , vara /iarna sunt originale , Avantgarde . Grseala mea a fost ca nu am marcat rotile sa stiu care , cum a fost montata . Poate nu le-am pastrat bine - se poate ... Le-am lasat cu presiune peste iarna .
                              Multumesc !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF