Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Audio w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Audio w211

    Va salut stimati colegi,

    Din pacate vreau sa renunt la sistemul audio al masinii mele (unitatea din bord caseta cu fibra optica, magazia de bord cu 6 CD, si unitatea AGW sau cum s-o numii ea). Spun din pacate pentru ca sunt putin dezamagit de cate modificari trebuie facute pentru a monta o unitate DVD cu navigatie (cea originala este extrem de scumpa si nu am curaj sa-mi iau second, cele dedicate mi se par niste chinezisme ordinare care nu merita montate pe un Mercedes).
    Asa ca va intreb parerea voastra, cat credeti ca obtin pe cele 3 unitati care vreau eu sa le schimb (unitatea din fata cu caseta, magazia din bord si AGW-ul din spate)?
    Doresc sa montez ceva de la Alpine (raportul calitate pret mi se pare unul forate bun).
    Mentionez ca orice parere este bine venita, atat pro cat si contra.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

  • #2
    Eu zic ca la 500 de eur iti iei un command original NTG 1 care citeste fisiere MP3 chiar si de pe DVD,si e doar plug and play...In acest caz poti renunta si la magazia de cd-uri si la aparat pe aproape sau chiar jumatate banii de command ntg 1. Sa te bagi la tras fire la boxe, renuntat la comenzile de pe volan, la afisajul din brod pentru un Alpine, nu prea merita. Pretul aparatului+manopera de montaj si eventualele probleme aparute pe parcurs, chiar nu merita.
    In ideea mea un w 211 inca nu merita asa modificari.
    P.S. Eu nu imi dau seama cum as schimba ora la bord daca nu as avea unitatea originala, oare de pe Star?

    Comment


    • #3
      Originally posted by Dj Sky View Post
      Eu zic ca la 500 de eur iti iei un command original NTG 1 care citeste fisiere MP3 chiar si de pe DVD,si e doar plug and play...In acest caz poti renunta si la magazia de cd-uri si la aparat pe aproape sau chiar jumatate banii de command ntg 1. Sa te bagi la tras fire la boxe, renuntat la comenzile de pe volan, la afisajul din brod pentru un Alpine, nu prea merita. Pretul aparatului+manopera de montaj si eventualele probleme aparute pe parcurs, chiar nu merita.
      In ideea mea un w 211 inca nu merita asa modificari.
      P.S. Eu nu imi dau seama cum as schimba ora la bord daca nu as avea unitatea originala, oare de pe Star?
      Ora la bord se seteaza si din comenzile dupa volan (settings, clock parca...)

      Comment


      • #4
        Eu la al meu, fab. 2006 am numai la command, la bord in settings am 4 submeniuri dar nici unul nu are ceasul acolo...

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF