Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revopsire Mercedes w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revopsire Mercedes w211

    Va salut stimati colegi,
    Am posibilitatea sa revopsesc masina la un service profesionist din Craiova si asta gratis (este mai mult un favor din partea patronului).
    Acum masina este gri (vopsea data cu "picioarele" peste galbenul de taxy) cu foare multe zgarieturi si pietricele sarite in partea din fata.
    Ce culoare ma sfatuiti sa o fac?
    Poate ma puteti ajuta cu seria VIN a unui negru dat de fabrica. Eu as dorii sa o fac neagra deoarece ma gandesc ca da foarte bine cu elementele de crom pe care le are deja.
    In ca odata precizez ca masina va fii vopsita la cele mai inalte standarde. Am prieteni care in loc sa aleaga reprezentanta pentru revopsire au ales acest service tocmai datorita profesionalismului de aici.
    Multumesc, astept cu interes parerile voastre.

  • #2
    Mda... o prostie... Favoruri, nefavoruri, tinichigii din ziua de azi sunt de tot rasul... Eu am dat 1500 de euro pentru o vopsire/schimbare de culoare. Pe langa ca nu s-au tinut de programul stabilit, au facut si o lucrare care se poate face in garaj de orice tanar dornic de afirmare care nu iti cere nici a 3-a parte din pret. Dar i-am ales pe ei pentru ca aveau cuptor, care nu cred ca l-au folosit la masina mea, si aveau reclama ca si "cei mai buni din zona", "profesionisti", etc., dupa cum zici si tu... Prostii....
    Lasand acest lucru la o parte ti-as recomanda sa o faci gri/argintiu..e mai ceruta culoarea decat negru si nu se murdareste repede.
    Ca sfaturi, sa te asiguri de calitatea muncii pe care ti-o presteaza baietii, pentru ca defapt nu patronul care iti face o favoare lucreaza la masina ci angajatii lui. Oricum, fiind 'mocca' lucrarea, o sa zici "pentru banii care i-am dat..." si o sa inchizi ochii la calitatea indoielnica care o sa te afecteze la vanzare. In plus opteaza pentru o vopsea pe baza de solventi si nu pe baza de apa, pentru ca e mult mai rezistenta. Toate acestea fiind spuse, Bafta!
    Last edited by SirDeadline; 10-23-2012, 13:34 PM.

    Comment


    • #3
      Cred ca, pe acelasi drum, indiferent de culoare, toate masinile se murdaresc la fel. Doar ca la unele culori se observa mai repede.
      Conteaza la vopsire si cate straturi de lac incolor de protectie se dau. Protectie, rezistenta. Astea se sar la vopsitoriile de la noi.

      Comment


      • #4
        Sunt foarte multe chestii unde tinichigii de la noi arata faptul ca au invatat meserie la usa cortului si din auzite. Pot sa spun cu mana pe inima ca nu cunosc vreun tinichigiu care sa faca o treaba profesionista la noi in romania. Cunosc vreo 10-15 ateliere si toti sunt vai de mama lor. Nici la reprezentanta nu fac treaba profesionista. Prefera sa comande piesele gata vopsite din Germanica. Bafta si nu uita de cele mentionate mai sus.

        Comment


        • #5
          Originally posted by alin6231i View Post
          Poate ma puteti ajuta cu seria VIN a unui negru dat de fabrica. .

          Cod de culoare :

          040 - Schwarz (Black / Negru)
          197 - Obsidianschwarz (Obsidian Black Metallic / Negru Obsidian)

          Obsidian Black arata mai bine .

          Uite si seria VIN pentru Obsidian Black : wdb2110061a907614
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #6
            Originally posted by w124researcher View Post
            Cod de culoare :

            040 - Schwarz (Black / Negru)
            197 - Obsidianschwarz (Obsidian Black Metallic / Negru Obsidian)

            Obsidian Black arata mai bine .

            Uite si seria VIN pentru Obsidian Black : wdb2110061a907614
            Da,
            Multumesc frumos!
            Pana la urma am optat pentru un argintiu metalizat (cel mai deschis din paleta de culori).
            Sincer sunt tare curios de rezultat.

            Comment


            • #7
              Poate pui vreo poza si pe la noi sa vedem masinuta.
              Salutari.

              Comment


              • #8
                Sal.Nu uita sa mentionezi sa ti se aplice minim doua straturi de lac protector peste vopsea, pt ca atunci cand vei dorii sa-i faci un polish nu o sa-l poti face din cauza unui singur strat de lac aplicat sau chiar deloc.Bafta si asteptam lucrarea.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by adrynoemi View Post
                  Poate pui vreo poza si pe la noi sa vedem masinuta.
                  Salutari.
                  Da,
                  Multumesc tuturor colegilor pentru sfaturile si sugestiile date.
                  Masina a iesit impecabil.
                  Nu are nici un defect.
                  A fost dezechipata total, chiar si parbrizul (care din pacate sa spart si am luat unul nou) si luneta, absolut toate elementele care se puteau demonta au fost date jos.
                  Sincer am avut un "soc" cand mi-am vazut masina toata fara usi, geamuri, capota, etc...
                  Din pacate nu stiu cate straturi s-au dat de lac, de vopsea, stiu doar ca nu se vede pe nici un element ca a fost revopsita.
                  Culoarea am pastrat-o tot gri, dar o noanta metalizata putin mai deschisa.
                  Nu as vrea sa para a reclama (desii am ramas impresionat de calitate si aspectul lucrarii), tocmai din acest motiv nu am sa specific numele service-ului care a facut lucrarea decat daca imi cere vreun coleg in mod express.
                  Din pacate, datorita termenului scurt (7-8 zile) la usa stanga stape se aude un mic zgomot de la muzica (probabil datorita vibratiilor difuzorului) care necesita reintoarcere pentru remediere.
                  Poze am sa va pun cat de curand, acum doar ce am aterizat dipa un drum mai "lungut putin" (Craiova-Viena-Craiova-Bucuresti-Bacau-Craiova).
                  Inca odata multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi (atat pro cat si contra) si pareri.
                  Stima si drumuri cat mai usoare si confortabile (Mercedes si celelalte...)!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by SirDeadline View Post
                    Sunt foarte multe chestii unde tinichigii de la noi arata faptul ca au invatat meserie la usa cortului si din auzite. Pot sa spun cu mana pe inima ca nu cunosc vreun tinichigiu care sa faca o treaba profesionista la noi in romania. Cunosc vreo 10-15 ateliere si toti sunt vai de mama lor. Nici la reprezentanta nu fac treaba profesionista. Prefera sa comande piesele gata vopsite din Germanica. Bafta si nu uita de cele mentionate mai sus.
                    De acord cu tine, dar depinde cat de stimulati sunt....
                    La reprezentanta am vopsit integral un Ford fiesta si a iesit sub orice critica!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by alin6231i View Post
                      De acord cu tine, dar depinde cat de stimulati sunt....
                      La reprezentanta am vopsit integral un Ford fiesta si a iesit sub orice critica!
                      Dar trebuie sa intelegi ca nu tine de tine sa ii stimulezi, ba mai mult nu poti face absolut nimica sa ii stimulezi. Plata lor e facuta de patronul lor, nu mergi tu sa impartesti 1000 de euro, cate 300 la fiecare, si 100 la angajatul lunii... Ma bucur pentru tine ca iti place si iti convine calitatea vopsitului. Sper sa si reziste nu doar sa arate bine. Bafta!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF