Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noul E Class W212 facelift

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Mda , chiar vreau ceva scris ,sa ma destept si eu ,ca de ,nu toti mergem la sedinte cu elita mercedes din romania.
    Te rog sa ma ierti ca am un astfel de model si ca am insistat.
    Numai bine si spor la vanzari in continuare.
    Ps:stiu foarte bine ca sunt diferente intre w212 si facelift,nu stiu de unde ai tras concluzia ca am declarat ca nu sunt schimbari importante.
    Last edited by b97dmt; 03-11-2013, 19:11 PM.

    Comment


    • #77
      Originally posted by b97dmt View Post
      Mda , chiar vreau ceva scris ,sa ma destept si eu ,ca de ,nu toti mergem la sedinte cu elita mercedes din romania.
      Te rog sa ma ierti ca am un astfel de model si ca am insistat.
      Numai bine si spor la vanzari in continuare.
      Ps:stiu foarte bine ca sunt diferente intre w212 si facelift,nu stiu de unde ai tras concluzia ca am declarat ca nu sunt schimbari importante.
      Mda...foarte ironic.

      Maine am sa caut tabelul ce ne-a fost prezentat la intalnire.Sa vezi ce infrangere zdobitoare a suferit W212.
      De asta au si schimbat foarte multe la facelift.

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • #78
        Perfect , asa este cel mai bine ,sa ma conving si eu.Eu am argumentat cu un articol citit atat.

        ps: si gata cu ironia ca nu e constructiva.

        Comment


        • #79
          Lasand ironia la o parte, haideti sa privim din punct de vedere logic: de ce au schimbat aproape complet o caroserie care a avut succes?! Colegul mircea600sel a punctat foarte obiectiv si nepartenitor. Fara suparare.

          Comment


          • #80
            Vreau sa aduc in discutie urmatoarele: Mercedes o avut crestere la vanzari in 2012, dar concurenta o avut crestere mai mare in 2012 la numarul de masini vandute. Din cate observ, la Mercedes se vinde bine si o sa se vanda S-klass si ML. Celelalte modele trebuie sa vina cu ceva "wow". Sa nu uitam ca Mercedes, doreste sa recastige titlul pe care la pierdut, la numarul de unitati vandute.

            Pe scurt, W212(fara facelift) sa luptat cu A6 (2005-2011) si Seria 5 (2003-2010). Asta ii parerea mea, subliniez faptul ca in perioada aceea cand a fost lansat W212 foarte multi se gandeau ce sa cumpere intre cele 3, si pe urma o aparut 5-ul nou si un an mai tarziu A6, chear daca E-klass era un model nou in acest segment.

            Comment


            • #81
              Da, w212 s-a batut cu A6 modelul precedent si seria 5 cum ai spus si tu.
              Dar de aici si pana a spune ca e un esec colosal e cale lunga , repet asta e parerea mea pana citesc undeva contrariul.

              @ Mircea:nu inteleg de unde aciditate asta? Cu ce te-am deranjat ?
              Last edited by b97dmt; 03-11-2013, 23:04 PM.

              Comment


              • #82
                Originally posted by adrian.o View Post
                Din cate observ, la Mercedes se vinde bine si o sa se vanda S-klass si ML
                In Romania se vinde C,GLK,ML si S.

                Originally posted by adrian.o View Post
                Sa nu uitam ca Mercedes, doreste sa recastige titlul pe care la pierdut, la numarul de unitati vandute.
                Mercedes vrea sa-si recastige locul de lider cu clasa E.Acum este pe locul 3,dupa Audi si Bmw.

                Originally posted by adrian.o View Post
                Pe scurt, W212(fara facelift) sa luptat cu A6 (2005-2011) si Seria 5 (2003-2010). Asta ii parerea mea, subliniez faptul ca in perioada aceea cand a fost lansat W212 foarte multi se gandeau ce sa cumpere intre cele 3, si pe urma o aparut 5-ul nou si un an mai tarziu A6, chear daca E-klass era un model nou in acest segment.
                W212 a fost "zdrobit" de A6 si seria 5.Maine am sa va pun tabelul unde arata o diferenta foarte mare de unitati vandute.(Mercedes W212 vs Audi&Bmw)

                Originally posted by b97dmt View Post
                Da, w212 s-a batut cu A6 modelul precedent si seria 5 cum ai spus si tu.
                Dar de aici si pana a spune ca e un esec colosal e cale lunga , repet asta e parerea mea pana citesc undeva contrariul.

                @ Mircea:nu inteleg de unde aciditate asta? Cu ce te-am deranjat ?
                Nu mai deranjat cu nimica Ca drept dovada esti inca pe forum ) Glumesc.

                Iti spun ca a fost un esec total pentru ca i-am vazut/ascultat pe sefii Mercedes ce "disperati" erau sa inceapa sa se vanda odata faceliftul.Niciodata pana acum nu s-a investit atata intrun facelift cum s-a investit in E-ul asta.

                Eu am 1,90 si am mers zeci de km cu un 250 cdi 4Matic.Nu imi place de nici o culoare spatiul in interior.Si asta nu am spus-o numai eu.

                Nu am nimica cu masina asta,sa nu ma intelegi gresit,dar chiar nu s-a vandut modelul asta.Si vorbesc zilnic cu clienti Mercedes.

                O seara faina.

                sigpic

                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                Comment


                • #83
                  Pana la urma , topicul se refera la modelul cu facelift :
                  2014 Mercedes E 350 4MATIC, 2014 Mercedes E-Class facelift, Mercedes E-Class facelift, Mercedes E-Class, E-Class


                  Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

                  Ma tot gandesc, cum se aude sistemul Bang&Olufsen , pretul optiunii fiind cat al unui Logan

                  @ Mircea , curios faptul ca nu agreezi spatiul din interior , mie mi se pare foarte mare , ma rog, prin comparatie cu W204.

                  Ma gandesc ca fiecare din noi apreciaza anumite lucruri la o masina, pt mine spatiul e perfect.Noul A6 nu mi s-a parut asa de aerisit in interior ca w212 , desi caroseria parca e usor mai lunga.

                  La ora achizitiei asta a fost un criteriu decisiv pt mine , sa incapa in garaj si pretul ,evident sa fie cat mai atractiv.

                  Acum sa speram ca facelift-ul va revigora vanzarile si ca nu se va face vreun compromis la fiabilitate.

                  Numai bine
                  Last edited by b97dmt; 03-12-2013, 09:05 AM.

                  Comment


                  • #84
                    Nu sunt fan al 212-ului si nici nu intentionez sa torn gaz pe foc, insa atat F10-ele cat si C7-ele sunt, in materie de design si in propriile mele gusturi, MULT peste 212.
                    C7 e superb frontal, F10 e fara cusur posterior si interior. 212 interesant frontal, anost si octogenar din spate.
                    Nu cunosc cifrele la vanzari ca nu m-a interesat, insa daca as avea bugetul necesar, m-as opri instantaneu fie in curtea BMW (528i, 4 cilindri benzina, 2 litri capacitate cilindrica si... 245cp), fie Audi (in ordinea asta).
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #85
                      Cine doreste manualul de utilizare pentru W212 facelift sa imi spuna si il pun pe mail.

                      Model profile:

                      ■Internal designation W212
                      ■Market launch: 2009
                      ■Most recent facelift: March 2013
                      ■Production location: Sindelfingen
                      ■Diesel engines: 7 diesel engines with 100 kW (136 hp) to 185 kW (252 hp)
                      ■Petrol engines: 7 petrol engines with 135 kW (184 hp) to 430 kW (585 hp)
                      ■Hybrid/alternative drive: E 300 BlueTEC HYBRID with innovative diesel hybrid technology, E 200 NGT with bivalent natural gas drive, new 4-cylinder petrol engine M274 and ECO start/stop function
                      ■Drive train features: Euro 6 compatible 2.0-litre 4-cylinder turbo petrol engine M 274 with homogeneous/stratified piezo direct injection, new combustion system and multiple injection
                      ■Transmissions: six-speed manual transmission, 7G-TRONIC PLUS seven-speed automatic transmission with torque converter, seven-speed AMG SPEEDSHIFT MCT sports transmission with wet clutch
                      Associated topics BMW 5-Series saloon.Well-balanced, high quality, successful: Audi A6 saloon.Lexus GS: limited space - and the hybrid model's fuel consumption is less than astonishing.Content most recently modified The new E-Class 2013, 1.2.2013.Cockpit and steering wheel, 1.2.2013.Mercedes-Benz Intelligent Drive, 4.1.2013.Safe driving, 4.1.2013.In the event of danger, 4.1.2013.

                      Special technical, safety and equipment features:

                      ■Light package: The LED Intelligent Light System features full LED technology, country road and motorway modes, as well as active light and cornering light functions. Adaptive Highbeam Assist Plus enables constant high beam and is dimmed only as far as necessary not to dazzle other road users .
                      ■Optimised parking system: Active parking assist guides the vehicle into, and out from, parallel and transversal parking spaces, featuring a braking intervention capacity for the first time. The 360-degree camera system with four cameras provides a bird's eye view of the vehicle and surroundings.
                      ■Driving Assistance package Plus: DISTRONIC PLUS with STEER CONTROL assists lane keeping, too. The Active Lane Keeping assist function detects broken lane marking lines as well as unbroken lines. BAS PLUS with Junction Assist also detects crossing traffic and pedestrians.
                      ■NTG 4.5 Gen. 3 COMAND Online:new services such as Live Traffic traffic data. Traffic Sign Assist can detect running-in and overtaking restrictions. In addition, a SPLITVIEW display and a COMAND remote control feature are available.
                      ■Intelligent convenience features such as the KEYLESS-GO package (optional) with HANDS-FREE ACCESS for hands-free opening and closing of the boot
                      ■AIRMATIC: full support, semi-active air suspension system combined with an Adaptive Damping System (ADS) to optimise ride comfort and driving safety, effective damping characteristics for any driving situation, ability to raise the vehicle level for higher ground clearance.
                      ■Other available systems: direct steering, 1200-watt Bang & Olufsen BeoSound AMG system, BlueTEC diesel emission control, active multicontour seat package, climatised seats, 3-zone THERMOTRONIC, Rear Comfort Package incl. luxury individual seats in the rear compartment, EASY-PACK quickfold rear bench seat.


                      Did you know that ...

                      ■… the "E" in "E-Class" stands for "Executive"?
                      ■… since the second major facelift of the BR 124 in 1993, the premium mid-size model series by Mercedes-Benz has been called the "E-Class"?
                      ■… to this day, the predecessor to the E-Class, which was the BR 123 built from 1975 to 1984, is still the all-time best-selling Mercedes-Benz model series, with almost 2.7 million sold?


                      Competitors:

                      ■BMW 5-Series saloon
                      ■Audi A6 saloon
                      ■Lexus GS

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #86
                        Ce inseamna F10 si C7 colegu?
                        Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                        Comment


                        • #87
                          F10 = BMW Seria 5
                          C7 = Audi A6
                          http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by valentinion View Post
                            Ce inseamna F10 si C7 colegu?
                            F10 = seria 5 si C7 = A6.

                            sigpic

                            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                            Comment


                            • #89
                              Aha. Echivalent serie de caroserie w212? Bmwurile nu erau e-uri?
                              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by valentinion View Post
                                Aha. Echivalent serie de caroserie w212? Bmwurile nu erau e-uri?
                                Erau...acum sunt cu F.

                                F01=seria 7
                                F10=seria 5
                                F30=seria 3
                                ...

                                sigpic

                                "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF