Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri de pozitie W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri de pozitie W211

    Am tot vazut la W211 face-lift cu xenon din fabrica , au niste becuri de pozitie albe-azurii, care merg perfect cu xenonul. Eu am xenoane cu aspect stock, albe, si imi caut si niste pozitii sa fie in ton cu ele.

    Unde gasesc pozitii de W211 facelift cu xenon din fabrica ?

  • #2
    Daca si masina ta e cu facelift ar trebui sa mergi la reprezentanta, daca e fara facelift nu se potrivesc becurile de la facelift si va trebui sa iti cauti aftermarket cu rezistenta pe ele sa nu iti dea eroare de bec ars. In acest caz sa cauti becuri care au lumina in toate 4 partile laterale, nu spre inainte ca atunci nu vei fi multumit.

    Comment


    • #3
      E model 2007 cu face-lift, la reprezentanta au de vanzare niste becuri de pozitie galbene pentru cele fara facelift. Sunt cam varza la reprezentanta in materie de becuri.
      Au din fabrica cele cu facelift becurile albe albastrui , sau sunt puse ulterior de proprietari ?

      Comment


      • #4
        Faceliftul cu xenon de fabrica ar trebui sa aiba becuri albe, cele fara xenon de fabrica nu stiu dar cred ca le-a pus becuri galbene.
        O solutie simpla pentru tine ar fi sa cauti pe net un comerciant de becuri xenon, led-uri in zona ta si sa mergi sa iti monteze ceva ce iti place, asa am facut si eu, am gasit un baiat la Cluj care m-a rezolvat cu 2 becuri cu led la vreo 40 de lei...

        Comment


        • #5
          Am becuri cu led, fara eroare in bord , insa parca tot nu sunt multumit de aspect. Parca nu sunt stock in ton cu xenoanele albe. La autoklass sud au zis ca au becuri Albe si albastre. De care ar trebui sa cumpar pentru aspect stock ?

          Comment


          • #6
            Pentru aspect stoc , trebuie sa iti iei albastre.
            W124 260E 4Matic automat '88 - fosta (2002-2011)
            W211 E280 cdi automat '06

            Comment


            • #7
              Pt schimb bec pozitie sau frana pe spate la w211 din 2006 ce se poate face? 45 euro la reprezentanta pt tot blocul pentru o parte(placa din interior cu toate becurile).

              Comment


              • #8
                Scoti placa, cumperi becuri la fel de la un magazin de piese auto si te duci la un atelier de electronica sa ti le lipeasca. Scapi doar cu cativa lei.

                Comment


                • #9
                  Becuri la fel nu gasesti (in spania) toate sunt ceva mai mari ca dimensiune...toata lumea la reprezentanta, 45 euro toata placa pentru un bec. O sa macelaresc placa veche pentru data viitoare.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am un prieten care asta a facut cam acum o luna. Aici in Galati a gasit. Altfel nu ziceam. Am crezut ca e vorba de Romania.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cristi_fulger View Post
                      Eu am un prieten care asta a facut cam acum o luna. Aici in Galati a gasit. Altfel nu ziceam. Am crezut ca e vorba de Romania.
                      Ar fi foarte tare sa ne spui unde gasim becuri pentru soclul de stop.
                      Eu chiar am schimbat un soclu cu totul pentru un bec ... si am aruncat soclul vechi.

                      Ca idee - becurile sunt lipite pe partea "ascunsa" accesului, iar becurile au cate doua picioruse dintr-un conductor mai rezistent mecanic. Sunt de dimensiuni diferite fata de orice am mai vazut prin comert sau alti producatori auto.

                      Comment


                      • #12
                        bec

                        Salut, se pare ca sunt modele la care merg schimbate becurile( am intrat pe forum mercedes spania) la care nu merge se poate face ,, un brico " cum spun ei bricolaj, tiganie, un bec apropiat ca dimensiune si macelaresti soclu, nu se ingramadeste lumea la reprezentanta, asta o sa fac si eu data viitoare.

                        Comment


                        • #13
                          Am sa il intreb maine pe tipul asta mai exact cum a facut si de unde le-a luat.

                          Comment


                          • #14
                            Am vorbit azi cu baiatul si mi-a zis ca le-a luat de la un magazin de piese si componente electronice si tot ei i le-au si lipit. Singura diferenta, insesizabila, a fost ca alea originale erau Philips de 16w iar el a gasit de 20w. Modelul lui e w211 pre-facelift.
                            Last edited by cristi_fulger; 12-04-2014, 11:49 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Buna seara, ma poate ajuta cineva cu o informatie in legatura cu mufe de faruri facelift...este vorba despre schimbarea farurilor normale, fara xenon,cu unele de facelift tot fara xenon.La firma Aliat am gasit, dar cu tot cu cablaj...masina este w211 e200,din 2003.
                              Multumesc !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF