Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau sa schimb becurile de la ceasuri, bloc de lumini, clima si consola - sfaturi ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa schimb becurile de la ceasuri, bloc de lumini, clima si consola - sfaturi ?

    Am un E200, W210, 97', benzina, manual si mi s-au ars cateva becuri de la ceasuri, motiv pt care m-am gandit ca daca tot vreau sa le schimb, de ce nu m-as arunca la un poriect sa schimb toate becurile din bord, clima, consola ,de la blocu' de lumini si pe portiera la comenzile scaunului , sa fac lumina rosie, galbenul asta bolnav ma dispera.... si avand in vedere ca de curand am facut treaba asta la un BMW e46 , ma gandesc ca nu ar fi mai complicat si la al meu ochios ...

    Acum ce ma intereseaza pt inceput este :
    1 - daca sunt becuri sau leduri smd si ce model anume pentru fiecare din zonele indicate mai sus ... cred ca e posibil sa difere tipurile de becuri/leduri de la un instrument la altul, cel putin asa am mai citit despre w210... ceea ce e de rahat daca e asa...
    2 - cu aproximatie sau poate daca stiti exact cate becuri/leduri se afla pe fiecare instrument in parte
    3 - cum se demonteaza consola pentru a ajunge la becurile/ledurile de la geamuri , comanda oglinzi, etc, precum si cele de deasupra climei

    Am vazut ca nimeni de pe forum nu a ridicat problema asta si as vrea sa fiu eu primul care incearca si sper sa si reusesc sa schimb lumina ... sau poate au mai incercat, motiv pt care ma bazez pe experienta voastra .
    Last edited by HUSTON; 03-26-2012, 01:34 AM.

  • #2
    Becurile din bord se pot schimba lesne dar la cele din butoane este nevoie de un electronist, acolo sunt niste leduri mici lipite pe un montaj electronic
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      nu e o problema daca sunt lipite , am mai facut treaba asta , dezlipit ledurile si lipite altele direct pe placa, nu trebuie electronist oricine le poate face cu putina finete .... ce becuri , respectiv leduri sunt montate. ma intereseaza tipurile si cate la nr. ?

      Comment


      • #4
        Originally posted by HUSTON View Post
        nu e o problema daca sunt lipite , am mai facut treaba asta , dezlipit ledurile si lipite altele direct pe placa, nu trebuie electronist oricine le poate face cu putina finete .... ce becuri , respectiv leduri sunt montate. ma intereseaza tipurile si cate la nr. ?
        Nu este chiar asa de simplu.Led-urile au polaritate care trebuie respectata,altfel nu lumineaza.Iar daca vrei sa-ti pui LED-uri rosii,atunci trebuie sa stii ca tensiunea la care functioneaza este mult mai mica decat la celelalte culori.Sunt multe lucruri ce trebuiesc luate in calcul:valoarea rezistentei legate in serie cu ledul,tensiunea de alimentare sa fie in parametrii,altfel te trezesti ca peste ceva timp se ard si nu stii de ce.Sa nu uitam de fluxul luminos si de unghiul maxim de acoperire al acelui LED...Daca acesti parametrii au fost luati in calcul si vrei sa faci o munca "japoneza",atunci apuca-te de treaba!
        In bord ai doua becuri mai mari de 2wati/12volti(W2W) iar restul becurilor sunt de 1,2wati/12volti(nu stiu exact cate sunt)
        Last edited by zsolti1981; 03-26-2012, 17:13 PM.
        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

        Comment


        • #5
          Mersi pt info. , o sa iau in considerare

          Comment


          • #6
            Diffuserele de pe ceasurile din bord nu vor fi foarte "fericite" ca le pui leduri in spate... S-ar putea sa te trezesti cu supra/sub iluminare.

            De asemenea, mai sunt LCDurile stanga-dreapta care fac mofturi la LEDuri (sunt iluminate cu becuri; nu sunt SMD, sunt normale si au nevoie de un unghi larg)

            Cat despre cele din butoane, cum spunea si zsolti, depinde de culoare... bine, poti rezolva problema schimband si rezistentele ( ca doar se gasesc acum usor SMDuri), dar sa ai mare grija
            Last edited by aiuritul; 04-01-2012, 05:10 AM. Reason: mici corecturi

            Comment


            • #7
              Originally posted by aiuritul View Post
              Diffuserele de pe ceasurile din bord nu vor fi foarte "fericite" ca le pui leduri in spate... S-ar putea sa te trezesti cu supra/sub iluminare.

              De asemenea, mai sunt LCDurile stanga-dreapta care fac mofturi la LEDuri (sunt iluminate cu becuri; nu sunt SMD, sunt normale si au nevoie de un unghi larg)

              Cat despre cele din butoane, cum spunea si zsolti, depinde de culoare... bine, poti rezolva problema schimband si rezistentele ( ca doar se gasesc acum usor SMDuri), dar sa ai mare grija
              Eu la al meu W202 am schimbat becurile din bord si led-urile din butoane anul trecut in vara(2011)cu led-uri albe.La afisajele de la temperatura exterioara,ceas si Km ledurile montate difuzeaza lumina uniform,fara pete,fara puncte mai iluminate.Tot secretul consta in pozitionarea led-urilor si acele led-uri nu au voie sa fie cu "lupa" ,deoarece focalizeaza lumina intr-un punct si se vede oribil.Rezistentele din butoane sunt de 1 kiloohmi,asa sunt prevazute din fabrica,iar led-urile galbene nu sunt luminate la putere maxima.Daca vreti sa va schimbati led-urile din butoane,mai intai trebuie sa cunoasteti parametrii ledurilor,pe urma se calculeaza rezistenta,dar va spun din experienta ca si asa s-ar putea sa mai faceti experimente cu valoarea rezistentelor.
              W202 elegance / 1.8 benzina,1993

              Comment


              • #8
                Becurile din bord sunt de 3 w si se pot schimba usor,cele din consoal de clima si de la blocul de lumini sunt la fel ca cele din bord,ele sunt culoarea becului alb iar culoarea din bord galbuiul de care spui este dat de placa galbena care este luminata de bec.In consola de la clima nu sunt leduri se pot schimba de oricine dar cere putin atentie.
                Nu se pot pune leduri nu din cauza polaritatii dar ledul are fascicolul de lumina direct ,lumina nu este imprastiata ca la un bec normal,poti pune leduri numai la un profesionist in asa ceva pot sa iti dau nr de tel la un baiat din buzau si iti pune ce culoare vrei tu in bord si in masina acele de la ceasuri( rosu ,alb neon,verde albastru) pretul este undeva la 10 ron ledul. 0765994551 numele Rudi (Buzau) baiatu este profii .Are si un site (Pravalia de piese) sper sa nu considere lumea ca fac reclama,cu stima.

                Comment


                • #9
                  salutare,in clima de la w210,am schimbat si eu lampile,sint 2 lampi si se schimba foarte usor

                  Comment


                  • #10
                    becurile de la bord au 3w, din cate am citit mai sus. Au un cod anume? Cate sunt pozitionate in bord, pt a ilumina ceasurile? Toate su de acelasi tip?
                    http://www.w204.ro

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Mr.M View Post
                      becurile de la bord au 3w, din cate am citit mai sus. Au un cod anume? Cate sunt pozitionate in bord, pt a ilumina ceasurile? Toate su de acelasi tip?
                      Sunt 4 becuri ptr iluminare in bord ,2 lumineaza km si 2 partile cu turometru apa si motorina in parti ,eu am pus cele 2 care lumineaza km de pozitie de far bec fara soclu nu cum sunt la MB ci la celelalte masini ,se vad fff bine,iar celelelalte sunt la fel ca la clima sau bloc lumini.

                      Comment


                      • #12
                        Uite un video de cum se schimba becurile la clima.(nu e aia digitala)
                        How-to video on how to replace the heater (climate control) bulbs in a 1998 CLK 230 Kompressor, but this should work for most Mercedes of that era

                        Comment


                        • #13
                          Pai si la o clima digitala aveti vreo idee ce becuri sunt... sau leduri, poate ?

                          Comment


                          • #14
                            As avea si eu nevoie de ceva pareri..la fel am si eu un w210 sau cam ars din becurile si de la ceasuri si de prin restu bordului si ma gandeam sa imi pun leduri..oare merita sau ar fi bine sa raman la becurile originale?...stiu ca ledurile trebuie sa aiba anulator de erori si sa fie fara lupa din ce citeam mai sus,daca merita si e ok ma intereseaza da unde pot sa achizitionez leduri

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by HUSTON View Post
                              Pai si la o clima digitala aveti vreo idee ce becuri sunt... sau leduri, poate ?
                              Nu sunt LEDuri,sunt beculete normale.
                              Io am preferat sa o duc la reprezentanta sa-i schimbre becurile de la clima.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF