Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Un sfat legat de faruri...pls:D

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un sfat legat de faruri...pls:D

    Am un w211 din 2004 cu instalatie bi-xenon pe el. Vreau sa pun becuri tot cu lumina alba si la lanterne si proiectoare. Va intreb de care imi recomandati(ce tip, ce cod) pt ca vreau sa aiba toate aceeasi lumina alba ca xenoanele pricipale. Nu-mi place ca farurile pricipale au lumina alba iar lanternele si proiectoarele sunt galbene....Sper ca intelegeti la ce ma refer. Merci mult!

  • #2
    Cred ca shtiu la ce te referi. Incearca la pravaliile de tuning. Acolo gaseshti sigur.

    Comment


    • #3
      Pentru luminile de pozitii, gasesti becuri cu led ce au o lumina mai alba. Incovenientul apare din cauza consumului redus de energie si ECU va detecta bec ars.
      http://goo.gl/YDT4L

      Comment


      • #4
        Am sa ma duc pe la firmele care se ocupa cu asa ceva sa vad ce imi recomnda si ei. Intr-adevar trebuie sa am grija sa consume tot atat cat astea ale ei. Multumesc! Paste fericit tuturor!

        Comment


        • #5
          Si tzie la fel.

          Comment


          • #6
            Becuri de pozitie care sa lumineze ca si xenoanele in alb nu gasesti.Daca gasesti ceva sa ma anunti si pe mine.

            Comment


            • #7
              puneti xenon si pe proiectoare ca eu asa am facut si am mai pus si pe faza lunga din celalalt far iar la poziti am pus leduri dar cu bec de pozitie scos la motor ca sa nu de-a eroare si sa se aprinda ca altfel dai banii de pomana fiindca o sa palpaie si nu o sa stea aprins

              Comment


              • #8
                Eu am un e280 cdi din 2007 si are pozitiile aceeasi culoare cu xenoanele, din pakate proiectoarele sunt mai mult spre alb decat spre azurul acela. Daca va intereseaza ma uit sa vad ce bec are pe pozitie.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cristi_fulger View Post
                  Am sa ma duc pe la firmele care se ocupa cu asa ceva sa vad ce imi recomnda si ei. Intr-adevar trebuie sa am grija sa consume tot atat cat astea ale ei. Multumesc! Paste fericit tuturor!
                  ai reusit ? as vrea sa le fac si eu dar fara prea multe complicatii. Eventual pozitiile pe un albastru.
                  Daca reusesti ceva da-mi si mie de stire...

                  thx
                  SorinocoMan

                  Comment


                  • #10
                    Am fost saptamana asta cand am avut putin timp si am luat doua beculete bleu(nu albastre cum pun aia la Dacii) pt pozitie. La magazin mi-au zis ca fac lumina alba-bleu dar cand le-am pus am observat ca este tot un pic galbuie. Nu este galbena cum era cu cele intiale dar nici culoarea xenonului. Ceva intre. Dar le las asa ca se apropie mai mult. Sunt OSRAM si la fel de 5W. M-au costat 15 ron amandoua. Cand am sa mai am un pic de timp am sa-mi iau si pt proiectoare ca nu aveau in magazin atunci. Banuiesc ca si acelea or sa fie la fel ceva intre xenon si galben clasic. Am sa va anunt!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cristi_fulger View Post
                      Am fost saptamana asta cand am avut putin timp si am luat doua beculete bleu(nu albastre cum pun aia la Dacii) pt pozitie. La magazin mi-au zis ca fac lumina alba-bleu dar cand le-am pus am observat ca este tot un pic galbuie. Nu este galbena cum era cu cele intiale dar nici culoarea xenonului. Ceva intre. Dar le las asa ca se apropie mai mult. Sunt OSRAM si la fel de 5W. M-au costat 15 ron amandoua. Cand am sa mai am un pic de timp am sa-mi iau si pt proiectoare ca nu aveau in magazin atunci. Banuiesc ca si acelea or sa fie la fel ceva intre xenon si galben clasic. Am sa va anunt!
                      Superb, am incercat si eu , dar pe alb, ceva cu tenta xenon, cu tehnologie led, si alea pt. w211-ule noastre, sunt niste pocnitori, din cauza ca consuma prea putin, in comparatie cu cele cu filament. Iar cand le pui , clipesc de 5x dupa care se opresc, si calculatorul iti spune caci sunt arse...dar ele de fapt consuma prea putin curent.
                      Nush ce beculete si-a pus cristi, o sa caut modelu de care zice el, se apre ca becurile sunt din acelea conventionale, daca nu are probleme cu ele.
                      Faza e, ca un gasesc, bec normal de pozitie cu filament, de culoare xenonului de 6000k.
                      MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                      Comment


                      • #12
                        nu aveti cum sa puneti decat daca, se cumpara separat modulele pentru becurile xenon, care dau eroare de bec ars .( sunt vre-o 500 de mii setu) Eu mi-am pus leduri dar am becuri normale scoase afara la motor, ca sa numai de-a eroare, dar merge si cu modulele de la xenon cica.

                        Toti primiti acest mesaj, cand va grabiti sa scrieti si nu scrieti cum vrea sefuu?????

                        Reason: Inappropriate Language
                        -------
                        Cam de cite ori trebuie sa tot repet chestia cu regulamentu, punctuatzia si ortografia ? Ca m-am saturat in mortzii mamii... Corecteaza toate postarile, altfel ai ban doua saptamini. E asha mare cacat sa respectatzi un regulament slobozit ?
                        Last edited by al3x82; 06-24-2008, 18:45 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by flavius89 View Post
                          Superb, am incercat si eu , dar pe alb, ceva cu tenta xenon, cu tehnologie led, si alea pt. w211-ule noastre, sunt niste pocnitori, din cauza ca consuma prea putin, in comparatie cu cele cu filament. Iar cand le pui , clipesc de 5x dupa care se opresc, si calculatorul iti spune caci sunt arse...dar ele de fapt consuma prea putin curent.
                          Nush ce beculete si-a pus cristi, o sa caut modelu de care zice el, se apre ca becurile sunt din acelea conventionale, daca nu are probleme cu ele.
                          Faza e, ca un gasesc, bec normal de pozitie cu filament, de culoare xenonului de 6000k.
                          Astea sunt becuri normale de 5W ca si cele originale ale masinii. Am vrut sa nu ma complic cu LED-uri care au aperajul mic....becuri lasate la motor si alte alea...Acestea doar se apropie mai mult de culoarea xenonului. Am sa va anunt si ce pun la proiectoare.
                          Attached Files

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF