Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bucsi poliuretan!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucsi poliuretan!

    Salutare tuturor posesorilor de MB!

    Cum de un pic de timp a inceput sa se topeasca zapezile, stau foarte bine sa ma gandesc la gropile care urmeaza sau deja au aparut. Bucsile mele sunt cele originale din fabrica, si sunt cam pe duca, si m-am gandit ca ar fi foarte ok daca as pune bucsi din poliuretan. Am inteles ca sunt de calitate superioara fata de cele standard, si pe drumurile din RO chiar cred ca sunt de folos, ca sa nu schimbam bucsile dupa sezon. Problema e ca nu gasesc pentru W210. Am gasit pentru VW set complet (toate bucsile cu tot cu suporti motor) la pretul de 550 RON, care chiar e un pret decent tinand cont ca minim 3 ani nu mai sunt probleme legate de bucsarai. Cunoasteti de unde s-ar putea achizitiiona pentru W210 aceste seturi? Eventual un pret... Multumesc!

  • #2
    Era un tip ce vindea asa ceva pe forum, dar spunea ca ptr. Mercedes nu sunt.
    Se spune: 1 bucsa/2 bucse.
    Mercedes CL 200 Kompressor
    Mercedes C 180 Kompressor

    Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

    Comment


    • #3
      Originally posted by SirDeadline View Post
      Bucsile mele sunt cele originale din fabrica, si sunt cam pe duca
      Originally posted by SirDeadline View Post
      ca sa nu schimbam bucsile dupa sezon.
      Daca bucsele de pe masina te tin de cand e masina, ce te face sa crezi ca alt set de bucse originale te va tine doar un sezon ?? Intr-adevar, parca citisem si eu pe undeva de ceva de genul asta, dar in orice caz, niste buse dinastea speciale or fi mai bune decat niste aftermarket-uri ieftine dar in nici un caz mai bune decat niste bucse OEM. Parerea mea cel putin ...

      Toate cele bune !

      Comment


      • #4
        Mergi pe originale, sunt muuult mai bune (de ce, nu-mi explic) decat aftermarket. Eu le-am schimbat pe cele de la bara de torsiune si pana n-am pus unele de la Casa Auto n-am scapat de scartzait.
        La bascula le-am schimbat degeaba (astea-s mai costisitoare), scartzaitul venea de la saraciile mentionate mai sus.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Toate piesele originale care tin de siguranta masinii: suspensie, frane, tren rulare, directie, etc, sunt de o calitate incomparabila cu orice gasesti aftermarket. La alte capitole mai da chix si MB-ul, la ornamente, capacele, cleme etc. care uneori au calitate indoielnica pe OEM, dar in rest nu se compara ... Si asta sustin din experienta proprie, nu din auzite.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Orvo View Post
            Toate piesele originale care tin de siguranta masinii: suspensie, frane, tren rulare, directie, etc, sunt de o calitate incomparabila cu orice gasesti aftermarket. La alte capitole mai da chix si MB-ul, la ornamente, capacele, cleme etc. care uneori au calitate indoielnica pe OEM, dar in rest nu se compara ... Si asta sustin din experienta proprie, nu din auzite.
            De acord cu ce spuneti voi acolo,dar :
            -ce cumperi de la reprezentanta sunt Febi B. (asa vin originalele? din fabrica?)
            -bucsele din poliuretan nu sunt aftermarket ci un produs superior tuturor celorlalte pentru ca nu sunt facute din cauciuc care cedeaza si din cauza uzurii factorilor externi (gen gropi) si din cauza uzurii interne (se coc din interior)
            -masinile de curse le folosesc pentru ca sunt mai rezistente la uzura indelungata. Chiar am citit undeva pe net comparatia ca si cum ar fi diferenta intre franele ceramice si cele normale, asa ar fi si diferenta intre bucsele din poliuretan si cele OEM. Inclusiv pe E55 Amg se pun aceste bucse pe bratele inferioare si superioare, din cate am inteles eu din fabrica.
            - toata lumea care au folosit, le-au laudat

            Bucsele mele originale au tinut pentru ca masina are 1 an in tara, si m-am cam ferit de gropi si etc.
            Dupa mai multe cercetari pe net, am descoperit aceste bucse de E55 amg in SUA la un pret decent (in jur de 400 de $), dar problema e ca nu stiu daca s-ar potrivi bratele cu cele de pe masina mea...
            Last edited by SirDeadline; 02-22-2012, 18:17 PM.

            Comment


            • #7
              Cine ti-a spus ca reprezentanta vinde Febi? Febi este, de obicei, ieftin si modest...
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Originally posted by cutaresku View Post
                Cine ti-a spus ca reprezentanta vinde Febi? Febi este, de obicei, ieftin si modest...
                Poi tocmai asta ziceam si eu...ieftin si modest....la reprezentanta Mertz din cluj, un amic de a meu a cumparat, fara sa specifice decat numele pieselor, brate Febi, bucsi Febi, capete de bara si de directie Febi. Pret...undeva la vreo 2100 de RON si cica pe comanda. Am ramas foarte miscat de chestia aceasta cand le-am vazut in masina pe bancheta din spate, dar am zis ca poate sta omu rau cu banii. Cel mai mult m-a socat pretul, stiind ca si eu tre sa le schimb candva pe vremea aceasta plus ca le-am gasit Febi pe autokarma.ro la cu totul alte preturi. Amicul le-a schimbat in toamna si deocamdata nu are probleme cu ele din cate stiu eu... Totusi, pe original, de la ce firma sunt? Stiu ca sunt pompe care vin pe Bosch sau etc...Bratele cum vin?

                Comment


                • #9
                  Dragi prieteni, nu va mai contarziceti. Imi este un pic de mirare ca o reprezentanta a dat produs FEBI direct. Deobicei se fac tot la FEBI, sau LEMFORDER, SACHS sau altii doar ca se imprima logo MB. Asta e lege. Iar legat de calitatea lor nu am ce va spune. Eu am mers pe produse FEBI, BILSTEIN 100 de mii de KM si nu neaparat cu MB-ul.

                  Faptul ca acesti producatori au carente la anumite aspecte si fiecare la aspecte diferite, asta-i alta problema.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vladic View Post
                    Dragi prieteni, nu va mai contarziceti. Imi este un pic de mirare ca o reprezentanta a dat produs FEBI direct. Deobicei se fac tot la FEBI, sau LEMFORDER, SACHS sau altii doar ca se imprima logo MB. Asta e lege. Iar legat de calitatea lor nu am ce va spune. Eu am mers pe produse FEBI, BILSTEIN 100 de mii de KM si nu neaparat cu MB-ul.

                    Faptul ca acesti producatori au carente la anumite aspecte si fiecare la aspecte diferite, asta-i alta problema.
                    Poi tocmai....la pret, seamana cu Sachs, iar la firma nu prea...Suna a teapa, chestia asta, tocmai de aia evit sa ma duc pe la ei, pentru ca degeaba numele e nemtesc de afara de pe logo, ca angajatii lor sunt tot romani. Chiar m-a sunat saptamana trecuta de la reprezentanta sa fac un studiu sa vada cat de multumiti sunt clientii de servicii, si le-am zis ca eu ma feresc de ei ca am fazut mecanici neinstruiti de mercedes, care nu te fura pe fata, sau cum zicea un coleg de pe forum ca in loc sa remedieze problema gasita pe tester, i-a sters eroarea si a 2-a zi aceeasi problema, cu exceptia ca banii erau dati si treaba nefacuta. Totusi, pe OEM de la ce firma vin bratele si bucsele?
                    Bafta!

                    Comment


                    • #11
                      Eu mi-am cumpărat piese și de la Casa Auto și de la Autoklass Timișoara. Niciodată nu scria altceva în afară de logo-ul Mercedes.

                      La suspensii și alte chestii am mers tot timpul pe Lemforder dacă nu au fost bani de OEM. Nu am avut probleme.

                      Dacă a cumpărat de la reprezentanță și a primit FEBI, înseamnă că și-a luat țeapă.
                      ...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Luxian View Post
                        Eu mi-am cumpărat piese și de la Casa Auto și de la Autoklass Timișoara. Niciodată nu scria altceva în afară de logo-ul Mercedes.

                        La suspensii și alte chestii am mers tot timpul pe Lemforder dacă nu au fost bani de OEM. Nu am avut probleme.

                        Dacă a cumpărat de la reprezentanță și a primit FEBI, înseamnă că și-a luat țeapă.
                        Si-a luat teapa in sens ca putea cumpara acelasi lucru de la autokarma mult mai ieftin, nu ca si-a luat niste piese proaste.
                        Eu as face un scandal (scandalutz)

                        Comment


                        • #13
                          Eu cred că cineva s-a bucurat de diferența de preț. Nu văd cum ar putea piesele originale să vină ambalate ca FEBI.

                          Înțeleg că toate piesele sunt produse de alte firme (FEBI, LEMFORDER etc), dar când le cumperi originale vin ambalate și ștanțate MERCEDES, nu ar trebui să se vadă de cine sunt făcute...
                          ...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Luxian View Post
                            Eu cred că cineva s-a bucurat de diferența de preț. Nu văd cum ar putea piesele originale să vină ambalate ca FEBI.

                            Înțeleg că toate piesele sunt produse de alte firme (FEBI, LEMFORDER etc), dar când le cumperi originale vin ambalate și ștanțate MERCEDES, nu ar trebui să se vadă de cine sunt făcute...
                            Perfect de acord. De asta am zis ca faceam ceva zgomot pe acolo.

                            Comment


                            • #15
                              In continuare NU cred ca MB foloseste macar vreun surub Febi.
                              @Sirdeadline, amicul ala al tau e sigur de ce spune? Reprezentanta i-a vandut piesele in cutii Febi sau cum a dedus el ca-s Febi?
                              Pe original e cutie MB si shtantza, atat.
                              Sa nu fie folclor...
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF