Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Montaj magazie 6 cd

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montaj magazie 6 cd

    Salut,
    Am un E klasse, W211 din 2005, pe care am din fabrica un APS 20. Nu citeste mp3. Vrea sa imi cumpar o magazie originala de MB si as vrea sa o pot monta in sertarul secret de desubtul radioului. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca se poate monta acolo fara probleme si fara sa desfac juma-de masina?

    Am mai gasit undeva specificat "fibra optica". Am asa ceva pe masina sau s-ar putea sa dau banii degeaba pe acea magazie?
    Si daca stie cineva sa-mi spuna si ce fel de cabruri si mufe as mai avea nevoie.

    Multumesc

  • #2
    Salutare,
    Am pus eu pe w211 al meu magazie dar nu cea care citeste mp3 (masina avea sertarul acela gol si doar radio cu caseta- nu stiu exact cum se numeste).
    In afara de montajul fizic al magaziei in acel sertar, nu este mare filozofie.
    Se alimenteaza magazia (practic + si - se iau dupa cablajul ce alimenteaza radio-ul) si trebuie bagate cele 2 cabluri de fibra optica. Asta se face destul de usor chiar daca nu ai in cablajul masinii inca o mufa de fibra optica libera (montata de fabrica) care sa "astepte" magazia ta.
    In acest caz, trebuie trecut cu fibra prin ea. Pt asta, cauta pe cineva care stie!!! este destul de greoaie operatiunea.
    MARE ATENTIE!!! Atunci cand este alimentata, magazia incape sa verifice daca are cd -uri in ea in acsta moment este foarte important ca ea sa fie in pozitia care o are atunci cand este montata in bord (adica dreapta) altfel risti sa-i blochezi partea mecanica sa crede-ma, este tare nasol!
    Sincer te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta pt instalarea ei.
    In speranta ca ti-a fost de ajutor informatia mea, te salut si iti urez o seara buna!

    Comment


    • #3
      Salutare ! Am si eu o intrebare . In cazul in care am Audio 20 si nu are fibra optica mai pot monta magazia de cd-uri ??

      Comment


      • #4
        Eu am un w211 cu comand aps din 2003 si citeste mp3. Incarca cu un CD de update, il gasesti la reprezentanta.

        Comment


        • #5
          APS 20 si 50 nu citesc mp3-uri. Doar command-ul tau cu DVD citeste. In cazul lui merge sigur pusa o magazie. Dar cel mai bine da un telefon si intreaba el la reprezentanta.

          Comment


          • #6
            Unitatea ta are ceva defect. In mod normal citeste mp3. La fel si APS 50. Am avut un E 500 2004, cumparat de nou de la Autorom. Cand introduceam un mp3 in loc de cd-ul cu navigatie, citea mp3. Sincer...nu am folosit niciodata pe acel E500 vreu dvd cu navigatie, in schimb mp3, o gramada! Repara unitatea sau schimb-o.

            Comment


            • #7
              "Posibilitatea redarii fisierielor audio in format mp3 este posibila la autovehiculele clasei W211 echipate cu sistemul audio Audio 50 APS incepand cu luna de productie 04.2004, si doar in varianta echiparii sistemului Audio 50 APS cu magazie de CD-uri.
              Cu stima,


              Deci... tu ori aveai Command, ori magazie! Navi 20 si 50 APS nu citesc mp3-uri si nici DVD-uri!
              Last edited by Luxian; 03-13-2012, 18:06 PM.

              Comment


              • #8
                Cred ca am mai vazut aceasta intrebare undeva pe forum insa nu a avut foarte multe raspunsuri.
                Incerc si eu poate am mai mult noroc.
                Exista in comert niste cabluri (gen prelungitor) pentru unitatile originale MB, cu care se pot conecta la ele AUX sau USB.
                Intrebare... cu un astfel de cablu pot face un APS 20 din 2005 sa imi citeasca info de pe USB conectat prin acel cablu la el?

                Va ultumesc

                Comment


                • #9
                  Ca unitatea sa citeasca mp3 de pe un USB ai nevoie de o interfata. Cauta pe http://www.dension.com
                  Detin un dension 500 si functioneaza perfect pe comand aps, dar se poate monta si pe aps 20-50.

                  Comment


                  • #10
                    Am cateva intrebari:
                    1. Cand se inlocuieste de la sertar de depozitare la Cd Changer mai este nevoie de ceva inafara de aparat si cele doua cabluri, de alimentare si fibra optica?
                    2. Este loc gol in Command pentru a baga fibra sau este nevoie de ceva adaptor sau sa renunt la telefonul din cotiera?
                    3. Mai este nevoie de ceva piesa de metal/plastic, sau suruburi in plus de cele cu care e prins sertarul?
                    4. Dupa montare este nevoie de Star? Sau Commandul recunoaste automat Cd Changerul?

                    Daca stiti careva vre-un cd changer pentru w 211 cu MP3, cu tot ce este nevoie pentru montare in loc de sertarul acela magic, m-ar interesa... Va multumesc. 0744.830.843 e nr meu...
                    Last edited by Dj Sky; 03-13-2012, 20:20 PM.

                    Comment


                    • #11
                      @justmyplay, super tare. Multmesc pentru informatie. Chiar nu stiam despra asa ceva.
                      Al tau tot de la ei este cumparat, sau se gasesc si pe la noi "la juma de pret" )

                      Comment


                      • #12
                        Foarte tare chestia dar nici ieftina nu e. In cazul acesta mai bine mai pui inca 5-6 milioane si iti iei asa ceva in care chiar ai tot, plus display mare pt filme si tv:

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF