Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Porbagaj blocat, ceva solutii...?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu azi mi-am inchis cheiile in portbagaj (restul masinii inchisa,nu am nici rezerva),dupa ce am deschis usa sofer (cu baieti care traiesc din asta DDDD),am mers la bangheta si am suflat cu compresorul aer in teava aia care duce la portbaga si sa deschis( aproape aceiasi masina w210 2001 kompressor). Acuma nu stiu daca merge si la tine

    Comment


    • #17
      Originally posted by florineasca View Post
      Sudezi o cheie tubulara de 10 in capatul unei bare metalice de vreun metru jumate lungime, scoti trusa medicala din spatele banchetei, de sub luneta. Ar trebui sa existe niste gauri acolo prin care sa poti baga cheia. Daca nu sunt gauri le faci tu ca oricum sunt mascate apoi de trusa medicala. Cu ceva lung si ascutit scoti capacelele negre din plastic din dreptul urechii in care se inchide portbagajul. Asta daca mai stii ca sunt acolo. Foloseste si o lanterna eventual. Cu cheia desfaci cele doua suruburi si portbagajul sare singur. Asta daca nu ai bagaje voluminoase inauntru care sa impiedice accesul direct spre cele doua suruburi.

      Asa am deschis eu la C-ul meu dupa o problema asemanatoare. Si totul fara sa strici mai nimic.
      Trusa medicala e in cotiera spate, la W210. Nu are acces din masina in portbagaj nici cu flexul. Daca vacuumul e problema, pune ranga si forteaza incuietoare, alta solutie nu-i... La mine se prinde in 3 puncte portbagajul (yala centrala + 2 laterale), sper sa nu ai acelasi sistem.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #18
        Originally posted by cutaresku View Post
        Trusa medicala e in cotiera spate, la W210. Nu are acces din masina in portbagaj nici cu flexul. Daca vacuumul e problema, pune ranga si forteaza incuietoare, alta solutie nu-i... La mine se prinde in 3 puncte portbagajul (yala centrala + 2 laterale), sper sa nu ai acelasi sistem.
        Ma asteptam sa fie la fel ca la w202. Sincer, n-am studiat cu atentie interiorul la un w210. Si daca mai sunt si trei puncte de prindere e mai complicata treaba.

        Comment


        • #19
          Multa multumire pentru idei tuturor!!!! Raman dator!
          Solutia m-a lovit la propriu cand ma asteptam mai putin!
          Ieri dimineata am mers la vulcanizare sa-mi schimb jantele din aluminiu cu cele din tabla (pregatire pentru iarna), iar patronul - un domn cam la 30 de ani- care sustinea ca toata viata lui a condus doar mercedes, a vazut ca ma tot invart pe langa portbagaj a venit la mine si dupa ce i-am spus care este buba, a luat cheia mecanica (cheie care nu era de la iala pe care am schimbat-o la secon-hand, dupa ce am spart vechea iala care si aceea la randul ei a fost schimbata de vechiul proprietar) si s-a chinuit el un pic pe acolo si bam, minune mare, portbagajul s-a deschis!
          Eu am incercat cu cheia, dar mie nu mi-a prea functionat, deci rabdarea a dat roade, o lectie de viata.
          Problema: un cablu oxidat, rezolvat si momentan functional.
          Mult noroc tuturor!

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF