Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Covorase interior PVC, W 211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Covorase interior PVC, W 211

    Vreau sa va arat ce covorase folosesc eu in masina. Initial am avut un set second preluat dintr-o skoda octavia 1 care intre timp s-a cam sifonat.
    Daca va intereseaza modelul ca in pozele urmatoare va rog sa cititi ce aveti nevoie si cum sa vi le confectionati singuri.
    1. Aveti nevoie de 1,5 metri de covor PVC(se gaseste la magazinele de profil, la mine a costat 150 ron cei 1,5 metri)
    2. Un cutter
    3. Un marker (de o culoare diferita de cea a covorului)
    4. Covorasele de mocheta originale (ale dv sau imprumutate pentru model si dimensiuni)

    In continuare va pun pozele cu toate stadiile lucrarii pentru a vedea cum am facut.
    Eu am folosit ca si contur pe langa marker si un corector alb pentru a iesi in poze exact ce am facut.
    Atentie la incadrare ca sa va incapa pe cei 1,5 metri ca sunt la limita.
    Pe bucatica mica din ultimele poze am preluat-o din ce mi-a ramas, printre partile decupate, pentru mijloc spate.
    La taietura cu cutterul. puteti sa o faceti in exteriorul liniei trasata cu markerul (care si aceasta e putin mai inafara decat dimensiunea exacta a covorasului) ca au loc, abia se fixeaza mai bine, ies cu aprox. 1 cm mai mari decat mocheta.
    La covorasul de la sofer l-am lasat mai lung cu 5 cm pe partea dintre acceleratie si locasul pentru asezarea piciorului stang, ca are loc. Pedalele la cutia automata nu ajung in el. Nu stiu la cele cu ambreiaj, dar nu cred ca e problema tinand cont ca e flexibil si nu are mai mult de 1 cm inaltime.
    Avantajul acestor covorase e ca retin mizeria, apa,zapada, noroiul, fara a se vedea la suprafata... Urasc sa spal masina si dupa 5 minute sa fie murdare covorasele.
    Pretul de achizitie mi se pare ok, timpul de a le confectiona e apoximativ o ora.
    Dezavantajul este ca la mine dupa 10 luni de utilizare la baza pedalei de acceleratie i-au sarit tepii dar vechiul covor parea mai slab si a mai fost folosit... Celelalte 3 au ramas perfecte dar le schimb pentru ca erau gri deschis, nu dadeau cu interiorul si erau decupate pentru skoda.
    Pentru a evita sa le schimb peste 1-2 ani numai din cauza celui de la sofer, imi voi mai cumpara 50 cm cu care imi pot face altul pe cand va ceda cel de la sofer.
    Latimea covorasului este de 90 cm si se vinde la metru la pretul de aprox 100 lei metrul cel negru si sunt foarte multe culori care se pot asorta cu interioarele masinilor noastre.
    Maine revin cu poze din interior.
    Attached Files
    Last edited by Dj Sky; 09-21-2011, 23:45 PM.

  • #2
    Foarte tare!!Inventiv romanul,felicitari ca te-ai gandit si la noi.

    Comment


    • #3
      Sper sa va placa, mi se pare o optiune mai buna decat covorase de cauciuc sau Persane ).
      Ce nu am specificat mai sus, si sper ca nu va face nimeni greseala asta, cand le taiati puneti covorasul PVC cu fata in jos, si cele originale de mocheta tot cu fata in jos, ca altfel iese altceva si nu e la fel stanga cu dreapta. Asa ca las numarul meu de telefon pentru detalii: 0744.830.843.
      Daca vreti sa va faceti in Mures/Brasov va ajut eu am si sculele .
      Attached Files
      Last edited by Dj Sky; 09-22-2011, 09:22 AM.

      Comment


      • #4
        Poze cu covorasele in masina... S-au potrivit la fix...
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Originally posted by Dj Sky View Post
          Vreau sa va arat ce covorase folosesc eu in masina. Initial am avut un set second preluat dintr-o skoda octavia 1 care intre timp s-a cam sifonat.
          Daca va intereseaza modelul ca in pozele urmatoare va rog sa cititi ce aveti nevoie si cum sa vi le confectionati singuri.
          1. Aveti nevoie de 1,5 metri de covor PVC(se gaseste la magazinele de profil, la mine a costat 150 ron cei 1,5 metri)
          2. Un cutter
          3. Un marker (de o culoare diferita de cea a covorului)
          4. Covorasele de mocheta originale (ale dv sau imprumutate pentru model si dimensiuni)

          In continuare va pun pozele cu toate stadiile lucrarii pentru a vedea cum am facut.
          Eu am folosit ca si contur pe langa marker si un corector alb pentru a iesi in poze exact ce am facut.
          Atentie la incadrare ca sa va incapa pe cei 1,5 metri ca sunt la limita.
          Pe bucatica mica din ultimele poze am preluat-o din ce mi-a ramas, printre partile decupate, pentru mijloc spate.
          La taietura cu cutterul. puteti sa o faceti in exteriorul liniei trasata cu markerul (care si aceasta e putin mai inafara decat dimensiunea exacta a covorasului) ca au loc, abia se fixeaza mai bine, ies cu aprox. 1 cm mai mari decat mocheta.
          La covorasul de la sofer l-am lasat mai lung cu 5 cm pe partea dintre acceleratie si locasul pentru asezarea piciorului stang, ca are loc. Pedalele la cutia automata nu ajung in el. Nu stiu la cele cu ambreiaj, dar nu cred ca e problema tinand cont ca e flexibil si nu are mai mult de 1 cm inaltime.
          Avantajul acestor covorase e ca retin mizeria, apa,zapada, noroiul, fara a se vedea la suprafata... Urasc sa spal masina si dupa 5 minute sa fie murdare covorasele.
          Pretul de achizitie mi se pare ok, timpul de a le confectiona e apoximativ o ora.
          Dezavantajul este ca la mine dupa 10 luni de utilizare la baza pedalei de acceleratie i-au sarit tepii dar vechiul covor parea mai slab si a mai fost folosit... Celelalte 3 au ramas perfecte dar le schimb pentru ca erau gri deschis, nu dadeau cu interiorul si erau decupate pentru skoda.
          Pentru a evita sa le schimb peste 1-2 ani numai din cauza celui de la sofer, imi voi mai cumpara 50 cm cu care imi pot face altul pe cand va ceda cel de la sofer.
          Latimea covorasului este de 90 cm si se vinde la metru la pretul de aprox 100 lei metrul cel negru si sunt foarte multe culori care se pot asorta cu interioarele masinilor noastre.
          Maine revin cu poze din interior.
          Scuza-ma dar 150 ron mi se pare exagera fara a calcula timpul necesar manoperei si nu stiu comparativ cu cele originale care este diferenta de viata mentionez ca mi-am cumparat originale din germania la 29 de euro deci va las pe voi sa faceti calculele si sa pierdeti timpul taind cu caterul...Ciao
          mercedes e classe 220cdi w211

          Comment


          • #6
            Originally posted by gianny View Post
            Scuza-ma dar 150 ron mi se pare exagera fara a calcula timpul necesar manoperei si nu stiu comparativ cu cele originale care este diferenta de viata mentionez ca mi-am cumparat originale din germania la 29 de euro deci va las pe voi sa faceti calculele si sa pierdeti timpul taind cu caterul...Ciao
            La noi, covorase originale se gasesc in jur la 80 de eur iar cele facute pe vapor la 40 eur. Problema la mine si probabil la altii nu sunt banii ci faptul ca dupa 2-3 urcari dupa ce au fost spalate, covorasele de cauciuc sunt din nou murdare/prafuite, sa nu mai vorbim daca doamne fereste nimeresti cu noroi pe ele... Pe cand la astea, nu se observa nimic, numai te miri ce iese din ele la spalatorie.

            Comment


            • #7
              Mi se pare foarte buna ideea. O sa incerc si eu ca am covorase din cauciuc si se murdaresc imediat. As face ceva de genul asta si pentru portbagaj ( pentru protectie) dar trebuie gasit alt material.

              Comment


              • #8
                M-am ganit si la portbagaj, dar inca nu am gasit nicaieri cu latimea mai mare de 90 cm si avem nevoie de unul de 150 cm lungime si 120 cm latime ca sa acoperim portbagajul integral si dintr-o bucata, ca daca nu trebuie mers din 2 bucati. Pentru portbagaj cred ca e ok ce se gaseste pe piata de cauciuc cu covatica...
                Ma bucur ca unele persoane apreciaza ideea mea. Sunt 100 % sigur ca dupa ce vezi fizic cum arata si cum se comporta va plac aceste covorase.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Dj Sky View Post
                  Sunt 100 % sigur ca dupa ce vezi fizic cum arata si cum se comporta va plac aceste covorase.
                  Asta ține și de gusturi. Eu unul nu suport genul ăla de covoarașe nici măcar la ușa de la intrare.

                  Nu știu de ce zici tu că se murdăresc foarte repede cele de ale mașini. Eu am două rânduri de covoare, mocheta, și peste unele de cauciuc (tot de la Mercedes luate), și nu am probleme (deși și eu sunt destul de maniac cu ordinea și curățenia în mașină).

                  Și eu mă gândeam să cumpăr ceva mochetă la un moment dat, eventual cu cauciuc în partea de jos, și să-mi decupez singur covorașele să le fac puțin mai mari decât cele din fabrică și să pun ceva și peste consola din spate. Însă dacă aduni costul materialelor și munca depusă, exact cum zicea și gianny, nu se merită, mai bine le cumperi noi.
                  ...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Luxian View Post
                    Asta ține și de gusturi. Eu unul nu suport genul ăla de covoarașe nici măcar la ușa de la intrare.

                    Nu știu de ce zici tu că se murdăresc foarte repede cele de ale mașini. Eu am două rânduri de covoare, mocheta, și peste unele de cauciuc (tot de la Mercedes luate), și nu am probleme (deși și eu sunt destul de maniac cu ordinea și curățenia în mașină).

                    Și eu mă gândeam să cumpăr ceva mochetă la un moment dat, eventual cu cauciuc în partea de jos, și să-mi decupez singur covorașele să le fac puțin mai mari decât cele din fabrică și să pun ceva și peste consola din spate. Însă dacă aduni costul materialelor și munca depusă, exact cum zicea și gianny, nu se merită, mai bine le cumperi noi.
                    CU gustu fiecaruia ai dreptate. Si cred ca cele originale de mocheta care sunt 650 ron setul inchidem gura oricui. Sa nu mai spun ca la masinile de lux nu la ale noastre de cateva zeci de mii de euro, ci la cele de peste 100.000 nu isi permit designerii acelei masini sa iti dea covorase de cauciuc.
                    Ci poate optional sa le achizitionezi si cand ploua le pui sa nu uzi mocheta masinii.
                    Eu la toate masinile care le-am avut am pus covorase mocheta originale daca se putea(daca se gasea) si cred ca interiorul are alt look.
                    Daca iti iei Mercedes sa cari saci de cartofi si branza atunci merita sa il imbraci pe tot in cauciuc.
                    Dar la prafu din Romania mai bine ne luam Mercedes si il conducem in alta tara, sau scuturam(stergem) presurile mai des.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Dj Sky View Post
                      Vreau sa va arat ce covorase folosesc eu in masina. Initial am avut un set second preluat dintr-o skoda octavia 1 care intre timp s-a cam sifonat.
                      Daca va intereseaza modelul ca in pozele urmatoare va rog sa cititi ce aveti nevoie si cum sa vi le confectionati singuri.
                      1. Aveti nevoie de 1,5 metri de covor PVC(se gaseste la magazinele de profil, la mine a costat 150 ron cei 1,5 metri)
                      2. Un cutter
                      3. Un marker (de o culoare diferita de cea a covorului)
                      4. Covorasele de mocheta originale (ale dv sau imprumutate pentru model si dimensiuni)

                      In continuare va pun pozele cu toate stadiile lucrarii pentru a vedea cum am facut.
                      Eu am folosit ca si contur pe langa marker si un corector alb pentru a iesi in poze exact ce am facut.
                      Atentie la incadrare ca sa va incapa pe cei 1,5 metri ca sunt la limita.
                      Pe bucatica mica din ultimele poze am preluat-o din ce mi-a ramas, printre partile decupate, pentru mijloc spate.
                      La taietura cu cutterul. puteti sa o faceti in exteriorul liniei trasata cu markerul (care si aceasta e putin mai inafara decat dimensiunea exacta a covorasului) ca au loc, abia se fixeaza mai bine, ies cu aprox. 1 cm mai mari decat mocheta.
                      La covorasul de la sofer l-am lasat mai lung cu 5 cm pe partea dintre acceleratie si locasul pentru asezarea piciorului stang, ca are loc. Pedalele la cutia automata nu ajung in el. Nu stiu la cele cu ambreiaj, dar nu cred ca e problema tinand cont ca e flexibil si nu are mai mult de 1 cm inaltime.
                      Avantajul acestor covorase e ca retin mizeria, apa,zapada, noroiul, fara a se vedea la suprafata... Urasc sa spal masina si dupa 5 minute sa fie murdare covorasele.
                      Pretul de achizitie mi se pare ok, timpul de a le confectiona e apoximativ o ora.
                      Dezavantajul este ca la mine dupa 10 luni de utilizare la baza pedalei de acceleratie i-au sarit tepii dar vechiul covor parea mai slab si a mai fost folosit... Celelalte 3 au ramas perfecte dar le schimb pentru ca erau gri deschis, nu dadeau cu interiorul si erau decupate pentru skoda.
                      Pentru a evita sa le schimb peste 1-2 ani numai din cauza celui de la sofer, imi voi mai cumpara 50 cm cu care imi pot face altul pe cand va ceda cel de la sofer.
                      Latimea covorasului este de 90 cm si se vinde la metru la pretul de aprox 100 lei metrul cel negru si sunt foarte multe culori care se pot asorta cu interioarele masinilor noastre.
                      Maine revin cu poze din interior.
                      Asta e alternativa ieftina la covorase originale. Dar nu se preteaza la mercedes.
                      La alta masina inferioara mercedes , eventual masina de servici da as face ca tine.
                      Sper sa nu te superi si sa intelegi ce spun.

                      Comment


                      • #12
                        Stie cineva de unde pot procura un set de covorase speciale ptr taxi la un mercedes w211. Am inteles ca alea sunt mai speciale au marginile ridicate mai sus si sunt foarte bune mai ales la vremea rea si urata. Daca are cineva sa-mi lase o poza sau un mail. Multumesc

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by acn13_costel
                          cumpar covorase sau presuri de pe mercedes e classe taxi. 0744924252
                          Pune anunt la Bursa colegu`... Citeste si Regulamentul pana una-alta!
                          W123 280E Blue Green Metallic

                          W126 280SE Champagne Metallic
                          W126 280SE Black Blue Metallic
                          W126 500SE Lapis Blue Metallic
                          W126 500SE Midnight Dark Blue

                          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF