Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Interval Service

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Interval Service

    Eu am avut pe bord Service B in 20.000 km, bun, s-au terminat cei 20.000 si pe cand mai aveam vreo 500-600 am fost de am facut revizia la reprezentanta si a aparut pe bord Service A in 15.000 km, nu tot in 20.000 ca si data trecuta...
    Cum se pun km astia ca s-a facut exact acelasi service ca data trecuta.
    Sincer sa fiu nu inteleg ce face Assystul asta...
    Imi trag clapa astia la reprezentanta sau seteaza automat Assystul ce revizie se va face urmatoarea si in cati km?

  • #2
    Reviziile ti-le socoteste Assyst-ul, depinzand de regimul de exploatare si dimensiunea la pantofi.De exemplu la Vito-ul meu prima revizie mi-a cerut-o la 29.600 km, a doua dupa 36.000km, a treia dupa 23.000 ....Au fost perioade cand am folosit-o in mare parte doar in oras, si au fost luni in care am fost 90% pe afara, pe autostrazi.Diferenta s-a vazut.Cat despre talpa, a mea e nr.46, poate si tu porti numar mare la pantofi, de aceea te reprogrameaza asa de repede.

    Comment


    • #3
      Ma gandeam ca intotdeauna dupa resetare incepe cu 20.000 km remaining si in functie de cum mergi iti mareste sau scade perioada...

      Comment


      • #4
        Originally posted by vitotrans View Post
        Reviziile ti-le socoteste Assyst-ul, depinzand de regimul de exploatare si dimensiunea la pantofi.De exemplu la Vito-ul meu prima revizie mi-a cerut-o la 29.600 km, a doua dupa 36.000km, a treia dupa 23.000 ....Au fost perioade cand am folosit-o in mare parte doar in oras, si au fost luni in care am fost 90% pe afara, pe autostrazi.Diferenta s-a vazut.Cat despre talpa, a mea e nr.46, poate si tu porti numar mare la pantofi, de aceea te reprogrameaza asa de repede.
        atunci cand se face resetarea service-ului depinde de setarea infunctie de uleiul de motor deci mai pe inteles daca dai reset service ulei standard intervalul este de 15.000km daca dai reset service ulei MB 229.5 INTERVALUL ESTE DE 20.000KM sau cel putin asa calculeaza MB-ul meu .ciao
        mercedes e classe 220cdi w211

        Comment


        • #5
          Originally posted by Dj Sky View Post
          Eu am avut pe bord Service B in 20.000 km, bun, s-au terminat cei 20.000 si pe cand mai aveam vreo 500-600 am fost de am facut revizia la reprezentanta si a aparut pe bord Service A in 15.000 km, nu tot in 20.000 ca si data trecuta...
          Cum se pun km astia ca s-a facut exact acelasi service ca data trecuta.
          Sincer sa fiu nu inteleg ce face Assystul asta...
          Imi trag clapa astia la reprezentanta sau seteaza automat Assystul ce revizie se va face urmatoarea si in cati km?
          La masina sotiei Audi a4 2000 tdi prima revizie in Germania urma sa fie facuta la 25.000km, dar a fost facuta la 23600 pt ca acolo era mai ieftin dechit in romania 100 sau 200 euro fata de 1500 roni. Asta pt ca acumparat masina de acolo si adusa la noi.
          In romania revizia se face la 15000 sau un an.
          Eu in cartea sotiei nu am vazut sa scrie 15000 sau un an, ci 15000km, dar a facut anu si 7000 km si ii spune de service(schimb ulei)
          E carte de service in Germana.

          Nu inteleg aceasta situatie.



          Exista si optiunea ce am vazut in cartea de la Audi LONG LIFE SERVICE dar nu m-a interesat.
          Parca si la Mercedes am vazut ceva la fel?!? Nu sunt sigur.
          Folosim acelasi ulei Audi - Mercedes.

          Comment


          • #6
            Imi cer scuze pentru off-topic, dar nu vreau sa deschid un nou thread doar pentru asta: am avut sercice A (am schimbat ulei motor si filtrele), la service B ce e de facut pe langa schimb filtre si ulei?

            Comment


            • #7
              Originally posted by Dj Sky View Post
              Eu am avut pe bord Service B in 20.000 km, bun, s-au terminat cei 20.000 si pe cand mai aveam vreo 500-600 am fost de am facut revizia la reprezentanta si a aparut pe bord Service A in 15.000 km, nu tot in 20.000 ca si data trecuta...
              Cum se pun km astia ca s-a facut exact acelasi service ca data trecuta.
              Sincer sa fiu nu inteleg ce face Assystul asta...
              Imi trag clapa astia la reprezentanta sau seteaza automat Assystul ce revizie se va face urmatoarea si in cati km?
              Buna seara, hai sa lamurim un pic ce se petrece cu intervalele de revizie, masina singura nu isi modifica intervalul de km sau zile de la revizie la revizie , sunt foarte multi care nu au idee despre ce se petrece cu acest assyst.
              Acest Assyst service , este un fel de baza de date in care se gasesc foarte multe lucruri interesante, intervalele de revizii la cati km iai facut , cat ulei ai completat de la schimb la schimb, cat ulei ai pus in motor cand ai facut schimbul de ulei (revizia), si multe alte dedesupturi care spun multe despre acea masina .
              Ce nu stiu multi, este faptul ca acest interval de revizie , se poate modifica in functie de "FACTORUL DE TARA", adica in functie de conditiile in care utilizezi acel automobil se regleza si acel interval de service, ACUM, la noi in Romanica , sincer,, si 10000 de km este mult de la revizie la revizie.
              Sunt multe masini aduse de afara, care au alt interval de revizie (alte conditii de trai si alt AER ), Nu trebuie sa iti faci griji pentru faptul ca ai alt interval mai mic ar trebui sa te gandesti si la masina , ea ce aer respira??.
              Sunt multi cei care intreaba ce trebuie sa schimbe la diferite revizii , masinile mai noi ,au capacitatea de a genera un COD DE REVIZIE, acel cod se baga in calculatorul dealerului si calculatorul genereaza fisa de revizie, de abia atunci stii ce trebuie sa faci la masina.
              Pentru modelele mai batranele , este acelasi lucru , cand resetezi revizia , nu din butoane cum fac majoritatea ca de, este mai ieftin, ci cu STARUL , ai posibilitatea sa maresti sau sa micsorezi intervalul de revizie , dupa cum doresti.
              Si in cazul masinilor mai in varsta , se pot genera fise de revizie ,dar acest lucru se poate numai daca bagi datele in WIS, acolo ai posibilitatea sa faci fisa de revizie la masina , dupa care vezi ce trebuie sa schimbi sau sa verifici la ea.
              Nici nu banuiti ce date se pot inmagazina in acest Assyst.
              Aici veti gasi cam ce trebuie sa schimbati sau sa verificati la masini in functie de anul de fabricatie.
              http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/pre1980vehicles.html.
              http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/19801997vehicles.html.
              http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/1998andnewervehicles.html.
              http://www.obsidianmotors.com/sprinterserv.html.
              http://www.obsidianmotors.com/2008.html, aici gasiti fise de revizie in functi de seria de caroserie.
              Last edited by automaticul; 11-23-2011, 20:06 PM.
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • #8
                Originally posted by automaticul View Post
                Buna seara, hai sa lamurim un pic ce se petrece cu intervalele de revizie, masina singura nu isi modifica intervalul de km sau zile de la revizie la revizie , sunt foarte multi care nu au idee despre ce se petrece cu acest assyst.
                Acest Assyst service , este un fel de baza de date in care se gasesc foarte multe lucruri interesante, intervalele de revizii la cati km iai facut , cat ulei ai completat de la schimb la schimb, cat ulei ai pus in motor cand ai facut schimbul de ulei (revizia), si multe alte dedesupturi care spun multe despre acea masina .
                Ce nu stiu multi, este faptul ca acest interval de revizie , se poate modifica in functie de "FACTORUL DE TARA", adica in functie de conditiile in care utilizezi acel automobil se regleza si acel interval de service, ACUM, la noi in Romanica , sincer,, si 10000 de km este mult de la revizie la revizie.
                Sunt multe masini aduse de afara, care au alt interval de revizie (alte conditii de trai si alt AER ), Nu trebuie sa iti faci griji pentru faptul ca ai alt interval mai mic ar trebui sa te gandesti si la masina , ea ce aer respira??.
                Sunt multi cei care intreaba ce trebuie sa schimbe la diferite revizii , masinile mai noi ,au capacitatea de a genera un COD DE REVIZIE, acel cod se baga in calculatorul dealerului si calculatorul genereaza fisa de revizie, de abia atunci stii ce trebuie sa faci la masina.
                Pentru modelele mai batranele , este acelasi lucru , cand resetezi revizia , nu din butoane cum fac majoritatea ca de, este mai ieftin, ci cu STARUL , ai posibilitatea sa maresti sau sa micsorezi intervalul de revizie , dupa cum doresti.
                Si in cazul masinilor mai in varsta , se pot genera fise de revizie ,dar acest lucru se poate numai daca bagi datele in WIS, acolo ai posibilitatea sa faci fisa de revizie la masina , dupa care vezi ce trebuie sa schimbi sau sa verifici la ea.
                Nici nu banuiti ce date se pot inmagazina in acest Assyst.
                Aici veti gasi cam ce trebuie sa schimbati sau sa verificati la masini in functie de anul de fabricatie.
                http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/pre1980vehicles.html.
                http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/19801997vehicles.html.
                http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/1998andnewervehicles.html.
                http://www.obsidianmotors.com/sprinterserv.html.
                http://www.obsidianmotors.com/2008.html, aici gasiti fise de revizie in functi de seria de caroserie.
                Aici gasiti fise in functie de anul de fabricatie al masinii.
                http://www.obsidianmotors.com/mercedesservice/flexibleservicesheets.html.
                Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                TEL 0722623721.

                Comment


                • #9
                  Multumesc frumos automaticul, am mai inteles cate ceva...
                  Am intrat in meniul de service in bord si am gasit ce trebuie facut la masina.
                  Spune acolo de service 13 si 14 parca.
                  Teoretic as putea asculta de assyst si linkul de la tine sa fac tot timpul ce se cere acolo nu?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF