Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cod vopsea.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cod vopsea.

    Salut! Unde pot gasi ce cod de vopsea am la masina mea un w211 2003.Multumesc!

  • #2
    Daca ai scrie seria VIN am avea cum sa iti spunem ....
    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

    Comment


    • #3
      Este scris codul de vopsea pe stalpul central dreapta.

      Comment


      • #4
        M-am uitat in globul meu de cristal si am citit in kilobytes : cica ai avea 040U - Black (non-metallic)

        Deci asteptam seria VIN pentru confirmare
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          Wdb2110041a178493

          Comment


          • #6
            Originally posted by dinescuionut View Post
            Wdb2110041a178493
            Nu cumva wdb2110041a178993 si nu 4 ?

            211.004 E 200 CDI : 040U - Black (non-metallic) cu interior 331A .

            Daca e asa , m-am chiorat bine in globul meu de cristal ))))))

            Bafta
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #7
              Merci! Era bine.

              Comment


              • #8
                Ma intereseaza si pe mine codul vopselei la un E220 -2003 , maine revin si cu VIN-ul masina ii un auriu in talon scrie maro ...

                Comment


                • #9
                  Acesta este si win-ul, va rog daca poate sa ma ajute cineva WDB2110061A427815

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by LUCAMAX View Post
                    Acesta este si win-ul, va rog daca poate sa ma ajute cineva WDB2110061A427815
                    693U - Travertine Beige Metallic

                    (TRAVERTINE BEIGE DB693/DB1693 - 1997 - METALLIC)
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc mult de tot

                      Comment


                      • #12
                        Salut.As vrea sa stiu si eu codul de la vopsea daca se poate win-ul este: WDB2110161A280326(01). Merci.
                        Chiar si un ceas defect poate sa arate de doua ori pe zi ora exacta.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by loading View Post
                          salut.as vrea sa stiu si eu codul de la vopsea daca se poate win-ul este: Wdb2110161a280326(01). Merci.
                          189u - green black metallic
                          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by w124researcher View Post
                            189u - green black metallic
                            Multumesc. O seara placuta tuturor.
                            Chiar si un ceas defect poate sa arate de doua ori pe zi ora exacta.

                            Comment


                            • #15
                              Salutare am si eu nevoie de codul de culoare pentru wdb2100171A370722,in decodarea facuta de colegul w124Researcher imi arata ceva paint 1 189...asta o fi?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF