Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Activare incalzire in scaune

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Activare incalzire in scaune

    Salut tuturor,
    Recent am schimbat complet interiorul masinii, cu unul de piele. Sunt aproape sigur de faptul ca noile scaune (sofer si pasager) au si incalzire (masina mea nu a avut aceasta optiune stock), motiv pentru care vreau sa ma lamuresc cu urmatoarele aspecte:
    1. In afara de butoane si relee, ce mai trebuie adaptat?
    2. Pentru ce sunt mufele din imaginea de mai jos (mufe situate sub scaun)?
    Multumesc.
    Attached Files
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

  • #2
    Intra pe EPC si vei vedea ce cauti....

    Comment


    • #3
      Am intrat si nu-mi dau seama... ori sunt eu bou, ori bubalina. N-am gasit nici in EPC si nici in ASRA o pozna / schema exacta. Vorbeste de un connector, un pneumatic line si de doua X55 (contact strip scaun stanga si dreapta).
      Mai astept sugestii. Oricum, grazie.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #4
        Dat fiind ca nu te pot face bou,pe bubalina n-o cunosc,e posibil sa trebuiasca sa te adresezi cuiva ce se pricepe....

        Comment


        • #5
          Pune + si - pe acele mufe. Vezi daca sunt functionale. Ca poate cauti sa refaci intalatie, butoane si vezi ca nu merge plansa de cu rezistenta de incalzire.
          `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

          now - bicicleta !

          0744 239 949

          WEB
          http://garajautodiag.blogspot.com

          Comment


          • #6
            Si asta-i un sfat bun.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Butuanele le ai?
              Oo\=|=/oO

              Comment


              • #8
                Nu inca, nu le iau pana nu-s convins ca poate invia Lazar (am impresia ca butoanele nu-s suficiente, mai trebuie, pe langa relee, modulul de control, cablaraie la baterie etc).
                Tu ai incalzire-n scaune? Daca da, uita-te, te rog, la mufele alea si spune-mi daca-s ca astea de le-am pus eu in poza din primul post. 10x.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Pai mufele alea mai mult ca sigur sunt pentru incalzire...Cel mai probabil o mufa duce la buton si cealalta ar fi pentru + - de la baterie. Cand si'a schimbat fratele meu la bmw e46 interiorul cu unul din piele cu incalzire in scaune nu a avut nevoie decat de butoane... Erau decat 2 mufe, una ducea la buton iar cealalta era pentru + si - . Din cate imi amintesc, la el + si - de curent erau putin mai grosute decat cele pentru butoane...alea pentru butoane erau subtiri tare. Dupa ce ne'am lamurit care si cum vin, si ca sa nu ne mai chinuim sa tragem firele la baterie am legat plusul la bricheta. Urmareste culorile firelor la ambele scaune si vezi care se aseamana....poate iti dai seama care ar fi + si - ( ar trebui sa fie mai groase si de aceeasi culoare la ambele scaune) ...apoi bagi o sarmulita in mufa care crezi ca este pentru buton astfel incat sa fie in circuit inchis si poate ai noroc sa mearga Dar poate te ajuta cineva care se pricepe mai bine. Eu ti'am explicat metoda mai romaneasca
                  Oo\=|=/oO

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc, updatez cu noutati cand vor surveni.
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #11
                      salut baieti buni!astazi s-a uitat cineva la sacunele mele pe fata si am incalzire in ele o folie pe scaun sub tapiserie numai ca nu am butoate se poate sa am incalzire si sa nu am butoane?problema a doua functioneaza pe 12v?daca da am 3 fire unul rosu unul alb si unul maro stie cineva cum sa le leg?va multumesc!!!

                      Comment


                      • #12
                        Revin cu update: tensiune zero pe mufele din pozna. Care sa fie spilul? Sa fie reglaje suplimentare (gen orthopedic seats) si fara incalzire?
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #13
                          Nu cumva de la airbaguri(daca ai in scaune)?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by tu_marus View Post
                            Nu cumva de la airbaguri(daca ai in scaune)?
                            w210 are airbag-urile in usi .
                            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                            Comment


                            • #15
                              Da, sunt in usi.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF