Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Garda la sol E220 W211 Avantgarde

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garda la sol E220 W211 Avantgarde

    Salutare,de curand sunt posesorul unui e220 2004 avantgarde,despre avantgarde stiu ca au garda la sol mai joasa decat classic si elegance,in ceea ce ma priveste avantgard-ul meu nu e deloc jos,e mai ridicat decat alte avantgard-uri,mai avem in familie un opel astra si un golf 4,iar e-ul meu are garda mai inalta decat ele,masina e adusa din germania,120 000km reali,nu a fost lovita(ca sa fi fost facute schimbari);sunt curios daca exista optiunea asta din fabrica(de a fi avantgarde cu garda mai inalta),sau au fost facute adaptari ulterioare.
    Multumesc
    Last edited by sfedu; 11-26-2010, 13:09 PM.

  • #2
    Poate avantgarde-ul tau a primit suspensie de Elegance sau Classic.
    Al meu e avantgarde cu sportpaket si sincer nu stiu daca are de la spoiler pana jos, 12 cm. Am sa revin cu ceva poze si dimensiuni de la centrul stemei de la janta pana sus la aripa sa facem comparatie. Cauciucuri de 205/55/16 nu sunt sub aripa daca te uiti din lateral, dar nici nu se vede peste ele, pot sa zic ca sunt cam la limita si in fata si in spate. In schimb nu sufera la greutate, cu rezervorul full (80 Litri) si cu bagaje nu pot sa zic ca s-a lasat de spate, cel putin nu vizibil.

    Comment


    • #3
      Salutare, cum ramane cu suspensia variabila? deci reglata electronic.
      Am inteles ca modelele astea Avantgard au aceasta optiune de modifcare electronic distanta de la garda de sol.
      Pareri?

      P.S. ma refer la modelele W211!
      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

      Comment


      • #4
        In cazul meu nu e suspensie reglabila,si cred ca e de avantgarde pentru ca e rigida,am sa vin cu niste fotografii.

        Comment


        • #5
          @Dj Sky: w210 are din fabrica alte dimensiuni la cauciucuri 215/55/R16. Cele postate de tine sunt ok (marja kilometrajului este ~1.5%), dar coboară puţin maşina.

          @sfedu: postează dimensiunile la anvelope, poate nu ai dimensiunile standard. Slabe şanse să fie schimbate arcurile la kilometrajul spus de tine. Geamuri au tentă albastră?
          ...

          Comment


          • #6
            Originally posted by Luxian View Post
            @sfedu: postează dimensiunile la anvelope, poate nu ai dimensiunile standard. Slabe şanse să fie schimbate arcurile la kilometrajul spus de tine. Geamuri au tentă albastră?
            Este Avantgarde .

            Uite decodificarea :


            Originally posted by tumar View Post
            211.006 E 220 CDI
            WDB2110061A572386
            whc WDB
            chassbm 211006
            chass_ident 1A572386
            type 211
            subbm1 006
            delivery_date 040415
            engine 646961 30 219235
            front_axle2 AL231140388098
            interior 731A
            model_idx 0
            order_num1 0421788565
            paint1 747U
            production_order_ref N
            release_date 040414
            retarder 1 040415
            transmission 722699 05 284531
            Code
            M22 DISPLACEMENT 2.2 LITER
            054 YEAR OF MODIFICATION 03/2

            213 PARAMETER STEERING
            220 PARKTRONIC SYSTEM (PTS)
            249 AUTOMATICALLY DIPPING INSIDE REAR VIEW MIRROR
            260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
            280 LEATHER STEERING WHEEL AND LEATHER GEAR SHIFT KNOB
            309 CUPHOLDER
            423 5-SPEED AUTOMATIC TRANSMISSION
            474 PARTICLE FILTER
            485 SELF-LEVEL.-DEVICE WITH H.D.SPRINGS AND SHOCK ABS.
            550 TRAILER COUPLING
            600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT
            614 Unknown
            804 AEJ 06/1/M/X
            873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS
            910 DYNAMO WITH HIGHER CAPACITY (FFO)
            926 AIR POLLUTION CONTROL D4 EU4-MEASURES
            954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES
            985 Unknown
            730A Unknown
            2XXL FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
            202B OWNERS MANUAL AND SERVICE RECORD - GERMAN
            217L FRANKFURT BRANCH
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • #7
              Atunci poate e de la asta:
              485 SELF-LEVEL.-DEVICE WITH H.D.SPRINGS AND SHOCK ABS.
              Are cineva idee ce face defapt?
              ...

              Comment


              • #8
                Buna,masina are geamurile albastrui,decodificarea vin-ului e cea prezentata mai sus,cauciucurile sunt 225/55/16,suspensia e de avantgarde pentru ca e rigida,am sa postez cat de repede si fotografii.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Luxian View Post
                  Are cineva idee ce face defapt?
                  Suspensia self-leveling se pune deobicei la break-uri.

                  Este suspensie hidraulica , este pusa doar pe spate si mentine garda la sol in functie de greutatea din portbagaj. (cam asta face in cateva cuvinte)
                  Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                  Comment


                  • #10
                    Aşa ştiam şi eu, deci dacă ar fi probleme la ea, maşina ar sta ridicată doar de spate.
                    ...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Luxian View Post
                      deci dacă ar fi probleme la ea, maşina ar sta ridicată doar de spate.
                      Cand o suspensie reglabila are probleme , gravitatia mi-a demostrat ca , masina nu sta ridicata ci se pune pe burta.

                      Noproblem avea suspensie de Elegance pe Avantgardul lui .

                      Deci orice este posibil ...
                      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                      Comment


                      • #12
                        No problem şi-a schimbat suspensia când a recondiţionat maşina.

                        Faza cu suspensia vs gravitaţie e adevărată doar atunci când ai pierderi de presiune, dar daca senzorii de greutate nu funcţionează cum trebuie şi transmit unităţii centrale că maşina e foarte încărcată...
                        ...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Luxian View Post
                          No problem şi-a schimbat suspensia când a recondiţionat maşina.

                          Faza cu suspensia vs gravitaţie e adevărată doar atunci când ai pierderi de presiune, dar daca senzorii de greutate nu funcţionează cum trebuie şi transmit unităţii centrale că maşina e foarte încărcată...
                          Masina e adusa de curand din germania,la 123 000 km,cu carte service si reviziile facute la mercedes,am fost la mercedes si nu apare ca fiind schimbate suspensiile,reamintesc faptul ca suspensiile sunt de avantgarde(sunt rigide),nu am pus masina langa alt avantgarde,elegance ca sa fac diferenta,postez cateva fotogrfii.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Salut!
                            Si eu am tot Avantgarde si din pozele de mai sus observ ca sta mult mai ridicata ca a mea. Ca o parere poti incerca sa pui o alta suspensie cel putin pe spate sa vezi cum sta.
                            Daca apar modificari de inaltime schimbi toata suspensia.
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by popa daniel View Post
                              Salut!
                              Si eu am tot Avantgarde si din pozele de mai sus observ ca sta mult mai ridicata ca a mea. Ca o parere poti incerca sa pui o alta suspensie cel putin pe spate sa vezi cum sta.
                              Daca apar modificari de inaltime schimbi toata suspensia.
                              Numai bine.
                              Masina sta foarte bine pe drum,se comporta bine la viteza,in curbe,suspensia e inregula,faptul ca e inalta chiar ma incanta,dar am o mare curiozitate sa stiu ce e cu garda asta la sol la avantgarde,daca o mai au si altii, daca e o optiune din fabrica;sunt curios cum e fata de elegance,clasic,la acelasi nivel ,mai joasa,mai inalta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF