Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Becuri pozitie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Trebuie sa invarti in stanga( sau in dreapta, nu mai tin minte exact...) cam un sfert de tura si apoi tragi becul cu soclu cu tot afara. Altfel nu iese. Este simplu.

    Comment


    • #17
      Dupa muuulte tipuri de smd-uri (8 led-uri,4 led-uri,)am gasit in sfarsit nuanta cea mai apropiata de xenon sunt 4 led-uri dispuse in cruce si in acelasi timp nici unul indreptat spre inainte deci toata 4 lumineaza oglinda farului deci nu vezi acel punct luminos mai proeminent ci toata lupa uniform luminata.
      Attached Files
      mercedes e classe 220cdi w211

      Comment


      • #18
        Originally posted by razvymal View Post
        Merg perfect cele cu 13 smd si cu o rezistenta pe fire inainte de intrarea in mufa sa nu-ti dea eroare in bord.
        se vad foarte bine si au o lumina puternica.
        sunt in jur de 50-60 lei setul.
        Razyymal, ne poti spune de cat este rezistenta care o putem folosii la becurile cu led pe pozitii? Sau ce fel de rezistenta, sa stim ce cerem de la birt cand le achizitionam.

        Comment


        • #19
          Originally posted by ciauder View Post
          Razyymal, ne poti spune de cat este rezistenta care o putem folosii la becurile cu led pe pozitii? Sau ce fel de rezistenta, sa stim ce cerem de la birt cand le achizitionam.
          33 Ohmi si 5 w , spunea mai sus colegul Cristi_fulger.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Dj Sky View Post
            33 Ohmi si 5 w , spunea mai sus colegul Cristi_fulger.
            eu am pus parca de wataj mai mare ca sa disipe caldura mai bine sa nu se incinga rezistenta si sa topeasca ceva pe acolo sau in cel mai rau caz sa ia foc.
            Trebuie facuta proba dupa lipirea rezistentei(sau rezistentelor) cam cum se incalzesc chiar pus plasticul ala de la luminatorul de la picioare pe rezistenta si vazut daca il topeste.

            Pune-ti leduri peste tot si nu o sa regreti, dar de aceeasi noanta, ca tot spuneai ca ai ars un bec. La plafoniere, picioare , usi si portbagaj. Se schimba masina se transforma in UFO.
            Aici depinde de preferinte poate unora nu le place sa mearga cu ozn-ul.
            La pozitie nu da bine ledul.

            Comment


            • #21
              Originally posted by gianny View Post
              Dupa muuulte tipuri de smd-uri (8 led-uri,4 led-uri,)am gasit in sfarsit nuanta cea mai apropiata de xenon sunt 4 led-uri dispuse in cruce si in acelasi timp nici unul indreptat spre inainte deci toata 4 lumineaza oglinda farului deci nu vezi acel punct luminos mai proeminent ci toata lupa uniform luminata.
              La faza lunga sau pozitie ai gasit aceeasi nuanta ca la xenon?
              La pozele facute de tine farul de Faza lunga are tenta de violet si cel de faza scurta de albastriu.
              Poate ma insel.

              Comment


              • #22
                Originally posted by wiseguy View Post
                Am un w211 din 2006, ne-facelift, si as dori sa ii schimb becurile de pozitie cu unele de facelift, adica sa nu mai faca lumina galbena urata, sa fie lumina alba gen xenon. intrebarea mea este, se potrivesc becurile de pe modelul face lift pe modelul meu ?
                eu am pe masina ce vrei tu dar nu ma bag sa desfac, daca va veni un electrician pe linga masina il pun sa desfaca si te anunt. Eu asa am luat masina si se vede foarte frumos parca as avea un xenon proiectat pe post de pozitie.
                Mi-as pune xenon si pe faza lunga si pe proiectoare (ca cel original nu aftermarchet -dar nu se poate), dar am inteles ca ar da eroare.
                Poate a mai aparut ceva intre timp.

                Comment


                • #23
                  Eu am bixenon si nu am erori in bord,iar la pozitii cum spune si colegu gianny mai sus am 4 led uri dispuse in cruce si dau o lumina identica cu cea de xenon..
                  Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                  Comment


                  • #24
                    Ce tip de bec se potriveste pe lampile din spate, la un w211 din 2006?
                    Pentru ca nu pot schimba un singur bec ci tot ansamblul.. asa spun cei de la service.
                    Poate exista o varianta prin care sa pot inlocui doar becul ars nu tot ansamblul.
                    Un sfat, o parere ...

                    Comment


                    • #25
                      Becurile de pe lampile spate sunt lipite pe placa. Cel mai bine desfaci stopul, scoti placa si te duci la un magazin de piese auto si banuiesc ca gasesti ceva identic. Numai ca trebuie lipit in locul celui ars la un electronist. Mai asteptam sfaturi...

                      Comment


                      • #26
                        De gasit poate gasesc.. am incercat in 3magazine dar , nu stiu cati wati are
                        Daca gasesc, revin ! sau poate stie cineva cati w are un bec .

                        Comment


                        • #27
                          Am gasit !
                          Becul original este philips 16w/12v. Se poate demonta, dar cu mare grija (sa nu va taiati in cioburi sau alte accidente ) si inlocui cu un altul.
                          Eu nu am gasit original, dar celui pe care l-am montat (Narva 16w/12v in valoare de 9 lei) a trebuit sa ii fac o mica adaptare . Acum stopul este functional fara eroare in bord sau diferenta de luminozitate.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF