Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Putere CP

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by adrynoemi View Post
    buna
    in primul rand trebuie sati spun ca e 290 se poate reprograma
    dar in al doilea rand sati spun ca mercedes e 290 td nu a avut nici odata 129 de cai putere
    Mercedes a spus asta pentru ca atunci cand a aparut noul motor e 290 mai avea de vandut mulete motoare 300d 136 cp atmosferic
    mercedesul e 290td a dat intre 150-160 cp si altele si mai mult
    iti spun asta pentru ca ieu am unul si mia dat 167cp
    salutari
    Pai si normal ... Ca astea din 96 250TD au 150 cp si asta 290TD care are capacitatea mai mare parca de 28--cm3 si are tehnologie putin mai noua (parca are pompa rotativa si este intre TD si CDI) sa aiba 125 !
    Cu S-ul nu te pui.

    Comment


    • #32
      Originally posted by kriket View Post
      Pai si normal ... Ca astea din 96 250TD au 150 cp si asta 290TD care are capacitatea mai mare parca de 28--cm3 si are tehnologie putin mai noua (parca are pompa rotativa si este intre TD si CDI) sa aiba 125 !
      Da,asa e,are pompa rotativa,si este motorul dupa care sa facut cdi-urile,adica,cum spui tu ,este intre td si cdi.
      Este primul motor cu injectie directa,ca si cdi-urile,si avea mai multi cp ca cei ce-i anunta mercedes benz.
      Dar treaba asta o stiu petntru ca am citit intr-o revista,ca Mercedes nu a anuntat ca masina are intre 150-160cp,si altele si mai mult peroru ca atunci cint a aparut motorul 290td mai avea multe 300d 136cp de vindur.
      Si din cauza asta a anuntat ca are 129cp,si nu cei reali,pentru ca 136cp se vind mai bine ca 129.

      Comment


      • #33
        marire putere

        Salutare,domnilor sunt nou anscris pe forum dar sunt vechi an privinta, pasiuni mercedes,am un 124, 200d, 1992, al am de 6 ani aceeasi masina, problema mea ar fi cu motorul, are 480,000, motorul merge bine si acum,dar caluti sunt putini, daca as putea mari cp, sau daca schimb motorul,trebuie omologat daca as pune de 220td,sau e piesa de schimb motorul, eu nu sunt an tara, de aia antreb, am sa pun niste poze sa vedeti, pt ca am modificat un picut caroseria, multumesc anticipat, ma scuzati daca am scris ceva ce nu e bine corectatima, dupa cum am zis sunt recent anscris,

        Esti roman sau nu?
        Last edited by cutaresku; 06-21-2012, 14:36 PM.

        Comment


        • #34
          More power is more better ? Incorecta expresia, dar adevarata sau nu ?

          Buna ziua !


          @Moldovan:

          Lasa in pace motorul ala, ca nu degeaba l-au facut nemtii asa. "Asa" inseamna sa tina fara sa faca probleme. Crezi ca nu puteau monta o turbina pe el ? Sau doua, cum au facut la OM651...

          Daca vrei mai mult power, ia o masina cu un motor mai mare, dar prima data fa o tura cu masina asta pe trasee cunoscute, ca sa poti face comparatia in conditii identice, si vezi daca o sa-ti ajunga diferenta.

          Ca sa vezi ce se poate face atunci cand ai doar cinci cilindri (OM605) si multi bani, vezi aici:



          Din pacate, OM606 a aparut doar dupa ce a disparut W124, ca ar fi fost solutia ideala... Chiar si pentru mine, daca statul roman nu m-ar cauta in buzunare...


          Stima,


          Dragos

          Comment


          • #35
            Vinzi, mai pui ceva si iei un motor mai mare, cea mai ieftina solutie.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #36
              Originally posted by Moldovan View Post
              Salutare,domnilor sunt nou anscris pe forum dar sunt vechi an privinta, pasiuni mercedes,am un 124, 200d, 1992, al am de 6 ani aceeasi masina, problema mea ar fi cu motorul, are 480,000, motorul merge bine si acum,dar caluti sunt putini, daca as putea mari cp, sau daca schimb motorul,trebuie omologat daca as pune de 220td,sau e piesa de schimb motorul, eu nu sunt an tara, de aia antreb, am sa pun niste poze sa vedeti, pt ca am modificat un picut caroseria, multumesc anticipat, ma scuzati daca am scris ceva ce nu e bine corectatima, dupa cum am zis sunt recent anscris,

              Esti roman sau nu?
              Iti spun eu solutia ideala,depinde de cati bani dispui!

              Vinde 200D-ul,mai pune vreo 2-3000 si achizitioneaza de la userul Ombun Mercedes-ul sau.{E55AMG}.

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #37
                La un w210 320 cdi cu cat se poate mari puterea?multumesc frumos

                Comment


                • #38
                  salut,la E250 Diesel,din 97, 83kw, 109 cp,fara turbo se mai pot pune ceva caluti?
                  daca da cat ar fi costul? multumesc celor ce raspund.
                  Last edited by mircea600sel; 06-25-2012, 22:40 PM.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by stefan1977 View Post
                    salut,la E250 Diesel,din 97, 83kw, 109 cp,fara turbo se mai pot pune ceva caluti?
                    daca da cat ar fi costul? multumesc celor ce raspund.
                    Cam nasoala treaba cu marirea puterii la acest motor.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF