Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie C-Klasse w205

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie C-Klasse w205

    Vă salut!

    M-am hotarat spre achizitia unui C-Class w205, berlina, diesel, automata, buget 17.000(insa cu cat le studiez mai mult cu atat imi dau seama ca voi mari bugetul, cel mai probabil), achizitia tind sa o fac din Germania, insa daca se gaseseste in tara un exemplar intretinut, cu istoric complet, nu-l exclud.
    Am insa cateva nelamuriri. Am incercat sa caut pe forum, insa informormatiile fie nu mi-au parut concludente fie nu erau actualizate.

    https://mbworld.org/forums/c-class-w...ed-lights.html
    Farurile Full Led(cele cu 2 housinguri/ far), ofera o lumina net superioara comparativ cu cele cu un singur modul de LED-uri/far? Desi in cazul farului Full Led sunt 2 module cu LED-uri, acestea sunt mai mici comparativ cu celalalt tip de far? A facut cineva o comparatie intre cele 2? De asemenea, pe faza lunga cum se comporta?

    Sistemul Infotainment câte variații are si care este diferenta intre functionalitățile acestora? Am observat că exisă cu ecran mic cu si fără touchpad, iar cu ecran mare doar cu touchpad. Sistemul cu ecran mare vine si cu functionalitati extra? (Grafica imunatatita, procesor mai rapid, etc? )

    Cum se prezinta dpdv al performantelor si fiabilitatii motoarele diesel de la Renault pe termen lung?

    Vă mulțumesc!




  • #2
    Salut!
    Cauta sa aiba ILS pe faruri. Sunt cele mai bune in bugetul tau. Cauta pe net, pe youtube exact ce inseamna asta.

    Pe media cauta sa aiba Command. Cel putin ecranul e mult mai frumos, mai mare, fara rame.

    Despre motoarele Renault am auzit ca sunt OK, dar cam mici pentru masina asta. Gasesti multe variante cu motoare Mercedes.

    Mai sunt optiuni importante la W205 de care ar fi bine sa te interesezi cum ar fi camera 360, distronic plus etc.

    Succes!

    Comment


    • #3
      Salut, Renault chiar are motoare bune, dar nu stiu cum se comporta ele pe Mercedes.Mecanicul meu a lucrat 14 ani in reprezentanta Renault si chiar stiu ce spun..
      Daca vrei sa iti cumperi masina din Germania tine cont de urmatoarele lucruri, printre altele:
      -sa nu fie masina vanduta "nur fur export" deoarece acelea au probleme tehnice si nu pot fi vandute in Germania !
      -sa aiba Tuv valabil o perioada cat mai lunga sau eventual nou (aia inseamna o certitudine in plus ca starea tehnica este foarte buna ) !
      -sa nu fie masina "re-import" acelea fiind de obicei Franta,Italia,etc , cu o stare tehnica precara.
      -evita pretul cel mai mic din segment si vanzatorii privati ce doresc a fi contactati doar pe watss app, deoarece in proportie de 99% sunt tepe !!

      Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #4
        Vă multumesc pentru raspunsuri!
        Cristi, aveam in vedere sfaturile respective, acum ca le-ai repetat cu atat mai mult voi tine cont de ele, multumesc mult!
        vlad, inteleg ca sistemul ILS vine pe farurile cu 2 Beam-uri de LED-uri, precum are masina ta de la profil. Categoric sunt cele mai aspectuase si inteleg ca si performante, insa din cate am observat ridica destul de mult pretul masinii.
        faruri w205.PNG
        Inainte de achizitie, ai facut o comparatie intre cele LED si cele Full LED ?

        De asemenea, la C-Class w205 se manifestă la scară largă vreo problema majora & costisitoare, cum la Seria 3, motoarele N47 au probleme cu distributia, la Audi A4 mai au probleme cu cutia CVT?

        Mulțumesc!

        Comment


        • #5
          Nu am facut o comparatie intre cele doua faruri, n-as putea sa-mi dau cu parerea.
          Despre probleme in general, n-am auzit sa fie ceva la scara larga, dar te sfatuiesc sa citesti forumul si sa afli de ce s-a mai lovit lumea.
          Poti sa mai pui link-uri cu ce masini ti-ar placea si poate primesti niste sfaturi aici.
          Last edited by vladmarcu; 08-27-2020, 07:41 AM.

          Comment


          • #6
            Farurile despre care vorbești, se mai numesc "Static". Adică se aprind și cam atât. Înafara de nuanță și design nu diferă cu nimic fața de farurile H7.

            Farrurile ILS, se mai numesc și "Dynamic", adică pot realiza funcții complexe începând cu Curve Light, Cornering, până la Antiorbire, Fază automată Plus ( cu funcție pod, tunel,.
            Din experiența, îți spun că vei plati mult mai mult după ce vei cumpăra mașina, daca nu urmezi sfaturile colegilor.
            ​​​​​​​Exact ca la faruri, comparațiile nu au sens. Mercedes se compara doar cu Mercedes..
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Vă mulțumesc pentru sprijin!
              cl600, la ce te referi prin faptul ca voi plati mult mai mult ulerior achizitiei?

              https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...306098796.html
              Asta as lua-o in calcul. Farurile Dynamic LED, Command pe partea media, dealer-ul pare serios. Ca minusuri pe care le identific eu, probabil excluzand aceste 2 dotari care se remarca si care, ce-i drept, atarna destul de mult, la baza pare o echiparea standard.

              https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...305339598.html

              https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...305339598.html

              Un + ar fi nr de km, tapiseria.

              Multumesc!

              Comment


              • #8


                https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...305339598.html

                https://www.mobile.de/ro/Automobil/M...305339598.html

                Un + ar fi nr de km, tapiseria.

                Multumesc![/QUOTE]


                Grija mare !!!Doar ce spuneam....sa eviti anunturile de privat,fara numar de telefon , ce expun masini cu km putini,dotari multe si pret mai mic decat cea din primul anunt!! O fi neamtul milos si o da mai ieftin ca una slab dotata??? Asa crezi??
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Nu prea ai cum sa le impaci pe toate in banii astia. Ori mai pui ceva, ori mai renunti la cate ceva.
                  Daca as fi in locul tau as cauta asa:
                  -Automata (ai variante bune benzinare, dar sunt manuale)
                  -AMG macar exterior (asta e dupa gusturi)
                  -ILS
                  -Neaccidentat
                  -Km pana in 200k
                  Altceva nu pot sa cer pana in 20k euro.
                  Mai vezi prin Romania, poate gasesti la noi.
                  Last edited by vladmarcu; 08-27-2020, 22:19 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Cristi Nazarov tyle="color:#0066FF">Cristi Nazarov, am pus diferenta de pret pe seama faptului ca particularul isi permite sa ceara mai putin, avand in vedere ca scoate comisionul dealerului din ecuatie, dar ce-i drept, in cazul celor 2 diferenta era cam mare. Acum vad ca au fost scoase anunturile.

                    vladmarcu , De asta am spus ca-s constient de necesitatea de a mari putin bugetul. Le prioritizez in felul urmator : Automata, Km pana in 200k, ILS.
                    Legat de pachetul AMG, de care oricum nu cred ca ma apropii in gama asta de pret, dar consider bine de stiut. Pe langa partea vizuala, probabil vine si cu o suspensie coborata si mai rigida, corect?
                    Exceptand pachetul AMG, exista suspensia stadard, orientata spre confort, probabil, si mai este cea cu amortizoare controlate electronic( pe care tind sa o evit din cauza costurilor de intretinere, in plus cred ca ridica si pretul masinii destul de mult). Corect?

                    Comment


                    • #11
                      Sper sa nu zic vreo prostie, dar cred ca toate C-urile au aceeasi suspensie, cu exceptia celor care au Airmatic.
                      Sunt colegi mult mai priceputi care iti pot spune exact.
                      Verifica si masinile astea.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Cel mai probabil am incurcat si eu ceva pe acolo, am confundat cu BMW. Intr-adevar, la C-Class parca optiunea superioara vis-a-vis de suspensie e pe aer.
                        Dar intre versiunile diferite de echipare sa nu fie nicio diferenta in rigiditate? De exemplu intre Classic/Elegance VS Avangarde?

                        Primul e putin cam scump. As putea urca la 18k, 18.5k, cu putin efort, dar ala de la 19.8k, nu cred ca il lasa spre 19k.
                        Al doile nu e dubios de ieftin. Am vazut anuntul intre timp, e de ceva vreme la vanzare.
                        Al treiliea..am retineri vis-a-vis de intretinerea unui bi-turbo. Si avand acel plasti-dip/ colantare, ma duce cu gandul la faptul ca a fost ceva mai alergata masina aia.
                        Al patrulea, la fel, cam scump, dar mai presus de asta, cred ca e scump la intretinere un 300h, desi pe viitor poate compensezi din impozite, dar pana acolo cred ca mai e.

                        Multumesc mult pentru propuneri!

                        Comment


                        • #13
                          https://www.olx.ro/oferta/mercedes-c220-w205-138-000km-factura-tva-deductibil-IDdXhhw.html

                          Asta de pe la noi mi se pare corecta. Nu pare samsar vanzarorul. Daca poti sa o iei si pe firma...

                          Comment


                          • #14
                            Vă salut și vă mulțumesc pentru tot sprijinul acordat pana acum!

                            Între timp am fost să văd această mașină:

                            https://www.autovit.ro/anunt/mercede...tml#d45f221715. Ca și istoric, adusă din Germania la sfarsitul anului 2018, la 40k km (destul de putin rulata, nu am intrebat daca apar pe factura de achizitie din germania nr de km, a fost luata de la un parc auto din Romania, banuiesc ca ar trebui sa fie transparență vis-a-vis de aspectul asta).

                            Am facut cativa km prin Bucuresti, suspensiile mi s-au parut destul de tari. A mentionat ca ar avea AGILITY CONTROL, insa nu am simtit vreo modificare a suspensiei intre modurile de condus.
                            Ce parere aveti de acest exemplar?

                            Pozele din anunt sunt de acum 2 ani de la achizitie, intre timp au mai aparut mici urme de uzura.

                            Multumesc!

                            Comment


                            • #15
                              Salut, la acel gen de masina km ar fi ultima ta problema... Iti spun un mic secret, pe care ar trebui sa il stii si ar fi bine sa il citeasca cat mai multi !!E motivul pentru care iti recomand tie si altora sa le luati voi personal din Germania si nu aduse de altii !
                              In ultimii ani, a inflorit importul de masinii noi, 2, 3, 4 ani si putini km in bord dar care, surpriza , in Romania erau mai ieftine decat in Germania sau la fel !! Cum? Simplu!! Erau cumparate din Germania fara Tva, trecute apoi prin firme fantoma, din Slovacia, Cehia, Ungaria, etc si apoi inmatriculate , "legal" in Romania !! Ele sunt legale si TEORETIC nimeni nu ti le poate lua !!Dar cine iti garanteaza ca nu exista intr-o baza de date ca masini cu Tva pierdut si ca , la un control de rutina, cand o sa pleci cu ea in concediu, prin Germania sau prin tara de provenienta a masinii, nu o sa trebuiasca sa dublezi valoarea plimbarii platind Tva-ul acolo???Aceasta afacere a inghitit muuuulte masini, asa ca sunt mari sanse ca cineva sa se intereseze de ele !! Multi or sa iti spuna ca..Batman, Batman, dare eu zic ca e bine sa stii de la inceput la ce te bagi.
                              Ca sa iti raspund anticipat la intrebarea ta "de unde stiu", iti spun doar ca fac transport auto spre Romania ! Da, am transportat asemenea masini ale caror acte le aveam in mana! Da, transportul era legal,cu Cmr si factura de transport dar era simplu sa iti dai seama ce hram poarta !Nu, nu aveam cum sa ma opun sau sa il demasc atata timp cat problema Tva-ului era abia dupa ce masina ajunge la destinatie, in momentul inmatricularii !!Da, am facut asta la intrarea in vama Bors, cand Anaf-ura mamii lor aveau treaba sa controleze coletele si bicicletele trimise de romani acasa iar la ideea mea de a verifica masinile aflate la vanzare in Oradea pe problema Tva, au spus, citez exact "no,tu ai vazut prea multe fileme...asa ceva nu exista" !! Spor la cumparaturi.
                              Last edited by Cristi Nazarov; 09-08-2020, 19:13 PM.
                              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF