Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Istoric service reprezentanta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Istoric service reprezentanta

    Va salut,

    Am gasit un anunt pe olx cu un w203 facelift in care era mentionat ca autoturismul are carte service cu istoric service la zi doar la reprezentanta Mercedes-Benz. Acest lucru mi s-a parut interesant si am sunat la numarul de telefon din anunt ca sa imi ofere mai multe detalii.
    https://www.olx.ro/oferta/mercedes-c230-kompressor-elegance-IDbJfW0.html

    Am primit confirmari pentru tot ce era scris in anunt si l-am rugat pe domnul proprietar ( o persoana care se ocupa cu vanzarea de autoturisme ) sa se duca la reprezenta din Romania si sa verifice daca inregistrarile din cartea service se gasesc in baza de date Mercedes-Benz Romania.

    M-a sunat a doua zi si mi-a spus ca a facut ce l-am rugat, doar ca a primit niste explicatii pentru care va rog sa imi oferiti mai multe detalii.

    Mi-a spus ca inregistrarile din cartea service nu se afla in baza de date din reprezentanta din cauza ca masinile fabricate mai devreme de 2010 au pastrate doar interventiile pe baza de garantie. Aceste informatii le-a primit de la o persoana din reprezentanta si am rugamintea sa imi spuneti daca ati mai auzit asa ceva.

    Multumesc,
    Craciun fericit!

  • #2
    Salut,da e reala afirmatia.Am un Sprinter 2012 cumparat din Germania anul acesta,care are doar caiet service(carte in care sunt trecute reviziile cu stampila)iar in reprezentanta apar doar interventiile in garantie !!Masina ar trebui sa aiba acea carte service cu revizii,in acest caz...Daca nu o are,e greu de verificat....
    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

    Comment


    • #3
      Dacă aceasta carte service are ștampila Mercedes-Benz, se poate aduce in reprezentanta pentru a fi verificată de băieții de acolo dacă este falsificata?

      Comment


      • #4
        Cel mai simplu identifica ce reprezentanta a aplicat stampila . Si o cauti pe net , trimiti mail etc.

        De la 2010 ( poate si mai devreme ) , nu mai exista caiet service , totul este online pe un server la MB . Acolo apar toate datele referitor la garantie , lucrari de service , vopsitorie etc. Tu primesti o foaie cu ce s-a facut la masina atat.

        Daca masina are istoric “la zi “ ar trebui sa fie disponibil on line.

        Eu zic ca este vrajeala . Se gaseau si pe olx carti de service MB cu si fara stampile .

        Comment


        • #5
          Acum nu cred ca trebuie generalizat.....Eu daca vin sa vand duba mea in Romania e...vrajeala???
          Cel mai bine si ok ar fi sa tratam fiecare caz in parte si sa incercam sa "sapam" la fiecare in parte pana ne convingem daca e sau nu vrajeala...Altfel riscam sa nu mai credem in nimic.....
          Cu multi ani in urma am adus un Focus din Germania care avea pe bune,cu 8000 de km inainte de vanzare revizie facuta,cu carte service si facturi (dar cine stia germana in acea vreme)si avea schimbat pe ea,distributie completa si pompa de apa,lichid frana si antigel plus placute de frana fata spate !!Omul ma suna dupa o saptamana sa imi spuna ca a dus masina la cel mai bun prieten mecanic care a schimbat,ghiciti ce,exact toate cele enumerate mai sus !!!Cost total la acea vreme aproximativ 700 de euro !!!Asa ca toata lumea fericita,el ca are masina buna pusa la punct,prietenul lui fericit si cu bani in buzunar ca a putut sa il ajute,eu intrebandu-ma daca sa rad sau sa plang !?!?!? Stima.
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF