Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

c200cdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • c200cdi

    Salutam baietii.

    Am gasit o oferta sa cumpar de la un dealer de marca (nu Merc) un C200cdi adus de ei din Germania (pun la dispozitie acte de provenienta, carte service, etc) neinmatriculat inca (deci nerulat in tara) argintie motor 2.2cdi 122cp automat, 67000km din 2006. Din pacate nu am retinut modelul dar avea ca echipare climatronic, senzori de parcare, tapiterie velur, senzori de ploaie si lumina.

    Masina arata excelent, nici macar o zgarietura, agentul de vanzari mi-a declarat ca a fost reparat un pasaj de roata si o fata inferioare de usa unde era zgariata (admirabil ca mi-a spus).

    Masina poarta garantie de 3 luni la motor si cutie care poate fi extinsa la 6 luni contra a 200e. Pretul de vanzare e 13500e cu tot cu TVA.

    Mie mi se pare o afacere, ce parere aveti? La tiriacautorulate una identica dar cu 25000km si fara senzori de parcare si cu piele era 21000e.

    Risc ceva daca fac un tuning la 140cp avand in vedere faptul ca are cutie automata?

  • #2
    Pretul este foarte bun pentru an si kilometrii , probabil nu e foarte dotat avand in vedere ca inafara de parktronic nu mai are mare chestie.
    Are piele? Are navigatie command cu ecran mare si color?
    (daca nu, stai chill, iti poti pune dupa daca vrei la un pret relativ bun, ba chiar a aparut o noua navigatie de la mercedes care o poti pune care are o gramada de optiuni si este super faina, intr-adevar e ceva mai scumpa dar merita, si merge perfect pe locul de navigatie acolo)

    In legatura cu chiptuningul, stai calm, go for it! 140 de cai e deajuns , ba chiar cred ca ai putea sa scoti 150 daca pui o toba sport sau filtre de aer sport , pentru ca e cam acelasi motor si la c200 si la c220, cilindreea e aceeasi la ambele , dar mai sunt cateva mici modificari, ma pot uita si-ti spun.

    In concluzie, iti recomand sa-l iei, nu vei fi dezamagit, poate te va supara putin ca e diesel daca esti obisnuit cu benzina, ca deh, dimineata e mai galagios (primii 1 - 2 km), caldura nu o baga dupa 3 minute ci dupa 6 minute si alte fitze de genul asta care sunt intalnite la diesel.

    Comment


    • #3
      Nu stiu dj_rzn,dar eu nu am vazut pe nimeni sa-si puna toba sport si filtre sport pe diesel,la ce si-a mai luat diesel,de ce nu si-a luat benzina?si legat de chiptunning eu zic s-o lasi asa ca dai vreo 200-300 euro si daca nu-ti resofteaza computeru risti sa-ti inebunesti turbina,iar fara turbina poti sa tot ai chiptunningca ca mai mult de 90 nu fuge,asa ca la alegerea ta.

      Comment


      • #4
        Inseamna ca-s eu singurul nebun care mi-am pus toba sport si filtre pe diesel. Si urmeaza in curand si o chipuire. Si stii de ce mi-am luat diesel? Ca un cuplu de 320NM (400NM, cu chip) te scoate oricand din belea. (comparativ cu benzina care are un cuplu de 200 - 230NM)

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru pareri.
          Legat de chipuire, stiu unde sa o fac si cum sa merg dup-aia dar nu stiu daca nu afecteaza cutia. M-ar linisti sa stiu ca e aceeasi cutie si ambreiaj ca pe motoarele mai puternice.
          Apropos, cate trepte are cutia asta si, din experienta voastra, la ce viteza cupleaza ultima treapta?

          Multumesc mult si mai astept pareri! Ar fi cineva de incredere sa o pun pe tester sau sa verific km?

          Comment


          • #6
            alx, cutia este la fel, te asigur eu. Eu am automata in 5 trepte, aia in cate trepte e? daca e in 6 trepte e si mai bine dar oricum e aceeasi cutie si pe c200 si pe c220 cdi.
            PS: Avem un coleg chiar aici pe forum cu un c200 CDI, si anume Vladruse, care i-a facut chiptuning si nu a avut nicio problema si rezultatele am inteles ca s-au simtit foarte bine. (din pacate a vandut masina si a cumparat un ML, dar poti discuta si cu el)

            Comment


            • #7
              Originally posted by dj_rzn View Post
              alx, cutia este la fel, te asigur eu. Eu am automata in 5 trepte, aia in cate trepte e? daca e in 6 trepte e si mai bine dar oricum e aceeasi cutie si pe c200 si pe c220 cdi.
              PS: Avem un coleg chiar aici pe forum cu un c200 CDI, si anume Vladruse, care i-a facut chiptuning si nu a avut nicio problema si rezultatele am inteles ca s-au simtit foarte bine. (din pacate a vandut masina si a cumparat un ML, dar poti discuta si cu el)
              La automata sunt doar in 5 sau 7 trepte.

              Comment


              • #8
                aha!
                Am citit putin si am aflat ca diferentele dintre c200 si c220 este de ECU si injectoare.

                Comment


                • #9
                  Eh si probabil si intercooler si turbina...

                  Comment


                  • #10
                    Aveti idee cum se pot verifica km reali? Printrun test general la reprezentanta mercedes s-ar putea verifica? Deasemenea as fi interesat daca reprezentanta poate sa imi dea istoricul de service din Germania?

                    Comment


                    • #11
                      Service

                      Originally posted by alx View Post
                      Aveti idee cum se pot verifica km reali? Printrun test general la reprezentanta mercedes s-ar putea verifica? Deasemenea as fi interesat daca reprezentanta poate sa imi dea istoricul de service din Germania?
                      In principiu, reprezentanta iti poate arata istoricul pt montaj ulterior si modificari (daca au fost facute la MB). Istoricul de service nu e salvat decat la fiecare reprez in parte.
                      Km reali se pot vedea cu tester-ul.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc. Dar reprezentanta poate pune testerul sa verifice km reali, nu?
                        Am mai aflat intre timp ca a fost luat din Germania de la autohus la 14300 si stau cu ea nevanduta din martie...

                        Comment


                        • #13
                          am auzit ca chip tuning-ul duce de multe ori la malfuction - uri aiurea in bord. Aveti mare grija unde il faceti iar dak operatia reuseste/sau nu, anunta-ne si pe noi.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by dumitru23 View Post
                            am auzit ca chip tuning-ul duce de multe ori la malfuction - uri aiurea in bord. Aveti mare grija unde il faceti iar dak operatia reuseste/sau nu, anunta-ne si pe noi.
                            Pai ca s-o faci calumea trebuie resoftare,daca nu mai bine te lasi pagubas,cade turbina cel mai des intalnita defectiune provocate de ciptuning.

                            Comment


                            • #15
                              Eu ma facut resoftare la o firma cunoscuta in domeniu, iar pana acum nu am avut nicio problema cu masina. Nu merg cu ea ca la curse, merg la fel cum mergeam si inainte de resoftare.

                              Oricum, mi se pare un mare plus adus masinii. Motorul se simte mai aerisit in acceleratie, parca "respira" cum trebuie acum, nu se mai simte si aude asa gatuit de la o anumita turatie in sus. Si performantele dinamice s-au schimbat mult in bine, se simte surplusul de putere in depasiri.

                              Daca nu abuzezi de masina, nu faci liniute la semafoare sau mergi cu ea turata aiurea, nu cred sa dauneze resoftarea nici dupa multe zeci de mii de km parcursi.

                              Btw, am urcat-o de la 122 cp la 150 cp.
                              sigpice60 525d

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF