Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri despre acest c220

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Revin

    Salut,inca o data.Multumesc pentru sfaturi.Adevarul e ca eu vreau sa fac un schimb cu un ford fiesta din 2008 si daca se poate sa raman cu niste bani.Stiu masina de cand e adusa in tara,a prins inmatricularea pe taxa veche si cel care vrea combinatia chiar a venit din Germania cu ea.CAT DESPRE KM...mie mi-a placut cum s-a comportat,am facut vreo 200 de km cu ea,stand in dreapta...e o senzatie extraordinara chiar si acolo.In rest sper s-o scot la un pret bun sa nu-mi para rau dupa.Oricum e o masina.

    Comment


    • #17
      @w202,

      Tu esti exceptia care intareste regula...Neamtul ala care a avut-o crezi ca a circulat doar pana la piata si inapoi?
      Cam 99% din masinile aduse de samsari au intre 120000 si 170000 km....astea din 93-94 ma refer.
      Eu am luat-o pe a mea cu 252000 km si nu sunt 100% convins ca sunt aia reali...oricum am preferat sa vad cifra asta decat una mai atragatoare sa zic asa.

      @Traian,

      Oricum daca iti place masina si iti mai lasa vreo 400 din pretul asta, mai ales ca are unele probleme...a ta sa fie.
      Last edited by sauron; 11-13-2009, 22:21 PM.
      1994...Mercedes Benz...w202, c180
      Dragoste la prima vedere...

      http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

      Comment


      • #18
        Originally posted by valikwild View Post
        Si de ce ar interesa pe cineva cat l-a costat taxa pe proprietar? Daca ar fi sa punem problema cat l-au costat reviziile, piesele pe care le-a schimbat, chestii de genu, da, ar fi relevant un pret mai ridicat al masinii, dar asa e ca si cum ai spune ca pretul este mare pentru ca a platit impozitul pe anul trecut, pe mine nu ma intereseaza, sincer, absolut deloc ce taxe a platit fostul proprietar al masinilor mele. Eu tot spun ca pretul este foarte mare, locuiesc in germania si vad destule 202-uri cu aere, geamuri el. etc, la 2000 euro, chiar si in tara sunt multe c-uri mult mai ieftine, asta e pret de balena. De starea masinii nu discut, pot spune doar ca chilometrajul este o gluma buna.
        Well...taxa de inmatriculare face diferenta intre o masina inmatriculata in Germania si cea inmatriculata in Romania. De pret.

        Eu iti inteleg punctul de vedere dar nu mi-ai raspuns la ce te intrebam: cat te costa inmatricularea in Romania a unui W202 2.2 diesel similar? Intamplator sau nu, masina in discutie e inmatriculata aici si din acest motiv, la momentul discutiei noastre, nu e fezabila o comparatie de pret intre aceasta inmatriculata in RO si cele de pe strasse din Germania.
        Eu nu sustin ca e ieftina...ci doar faptul ca pretul ei e influentat artificial.

        Comment


        • #19
          Din ce vad eu in poze, de pe bara fata lipsesc liniile de crom, asa cum ar trebui sa fie pe modelul elegance, semn ca a fost schimbata candva.
          Un sfat, nu te lasa chiar asa usor convins ca toate problemele se trag doar de la cateva sigurante. Daca era asa, sigur proprietarul s-ar fi "ostenit" 2 minute sa le schimbe ca toate sa functioneze pe masina, mai ales aerul, care e o chestie costisitoare de reparat.
          In ceea ce priveste numarul de km, mi-e greu sa cred ca sunt doar atatia, mai ales la un diesel. Neamtul, la cat e el de calculat nu si-ar lua in veci o masina diesel, care e mai scumpa, daca ar stii ca o sa mearga din an in pasti cu ea si nu-si amortizeaza diferenta. Cine isi cumpara diesel stie ca face multi km pe an.

          Comment


          • #20
            Originally posted by mihnote View Post
            Neamtul, la cat e el de calculat nu si-ar lua in veci o masina diesel, care e mai scumpa, daca ar stii ca o sa mearga din an in pasti cu ea si nu-si amortizeaza diferenta. Cine isi cumpara diesel stie ca face multi km pe an.
            In plus, din ce stiu eu in Germania taxele sunt mai mari pentru masinile Diesel.
            Si eu sunt de parere ca s-a umblat la kilometraj. Sincer sa fiu si eu am luat o masina care arata foarte bine si avea 230 de mii. Totul depinde de cum e ingrijita. Mai cunosc cazuri de masina care arata aproape ca noua (ma refer la uzura la interior) si avea peste 300 de mii.
            Pretul e marisor dar nici masina nu e rea. Tu decizi. Totusi sa ti cont ca un AC cu probleme nu se face cu doi lei.
            Faza cu vitezometrul e rezolvabila. Farul care nu merge e ciudat...plus ca masina sigur mai are si alte probleme ascunse.
            Motorul ca si capacitate e suficient. Trage binisor daca merge cum trebuie.
            Cunosc o masina asemanatoare ca si optiuni si motor dar fara AC care s-a dat cu 4000. Cum un AC cu probleme nu e mult mai bun decat un sistem de incalzire...fa-ti calculele.
            Last edited by adidc; 11-16-2009, 14:35 PM.
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • #21
              Salut

              Salut.Ideea e ca nu sunt sigur ca ac e stricat.Eu doar am observat ca un led din spatele rotitei de directionare a aerului nu arde,dar aer cald si rece venea prin deschizaturi,chiar bine.La pret sper sa negociez macar pana la 5000.Apoi mai vedem.Multumesc oricum pt interventii.La reauzire....

              Comment


              • #22
                Salut

                Pretul este foarte mare,zic eu.
                Si iti garantez k acei km din bord sunt decat o treime din cei reali,mai ales la diesel hidramat in Germania.
                Eu unul nu as cumpara masina asta,de fapt nu as cumpara masina asta pe banii astia.Mi se pare enorm.
                Si eu am w202 care e o masina extraordinara,dar nici sa arunci cu banii in vant.
                Asta e parerea mea.
                Stima...
                Fosta: MB W202 C180 Elegance 1994
                Actuala: MB W203 C200 Kompressor Avantgarde 2002

                Comment


                • #23
                  1. Pretul... intre 4500-5000 mi s-ar parea corect
                  2. Legat de km eu as putea sa cred ca masina ta are acesti km.. si sa-ti spun de ce: cand mi-am luat w 202 din 12.1993 cu 105 mii km in bord m-a pufnit rasu, dar mi-a placut cum a mers si nu a mai contat; vine si surpriza, ma duc la reprezentanta MB din Iasi la Casa Auto, cand au avut oferta cu reglaj faruri gratuit (Sunt roman deci imi place pleasca) , unde pe baza seriei de sasiu mi-a prezentat istoricul masinii in Germania, ultima inregistrare este in 2001 cand masina a ajuns in reprezentanta pt o rechemare (avea 54.000 km). Precizez ca at cand am luat masina am vaz pe brief ca masina a avut un singur proprietar din 1993 pana in 2008 (un nene Hans nascut in 1933). Deci primul proprietar si-a luat diesel ca sa faca 7000 km pe an... nu stiu ce sa zic, dar eu sunt indragostit de masina mea si nu-mi pasa.
                  Asa ca da si tu o fuga pana la o reprezentanta si vezi daca te pot ajuta cu ceva inf despre istoricu masinii.
                  3. Cutia de viteze automata ... nu stiu cu ce se mananca deci trebuie sa fie ceva malefic care iti taie din elanul bestiei si iti creste consumu ; Nu am condus dar acum serios daca a mea era auto nu cred ca o mai luam
                  Cine se scoala de dimineata ... doarme mai putin
                  W202 2.0 diesel

                  Comment


                  • #24
                    Am citit tot ce sa scris, ca are km originali ca nu ii are, cum spun si alti colegi, da o fuga pana la reprezentanta si fa-i acolo toate testele, cere ultima revizie (istoricul masinii) si cand s-a facut, in ce an s-a facut acea revizie fa o medie pana in acel an, cat sa circulat si dupa aduna restul de km cu cei de la ultima revizie si afli numarul de km reali sau daca s-a umblat la ei, cat despre pret mie unu si este parerea mea mi se pare mare si daca ai da acesti bani macar cand o cumperi sa functioneze tot la ea fara acele probleme. Esti persoana care v-a lua decizia finala, mare atentie cand iti cumperi masina, vrei sa mai ramai si cu niste bani din acel schimb sa inteleg, vezi ca acei bani sa nu ii investesti tot in masina achizitionata sa devina un MB deosebit de scump.
                    E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

                    Comment


                    • #25
                      Se poate inchide

                      Multumesc pentru toate raspunsurile,dar din pacate intelegerea a cazut.astept in continuare alte oferte.Am ppostat in acest sens pe vanzari mb un anunt.
                      Acesta se poate inchide.
                      Multumesc

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF