Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie C-Klasse

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie C-Klasse

    Cateva detalii: Masina pe care vrea sa o iau e un C200CDi din 2001 cu aprox 130.000km, cutie manuala, versiunea avantgard. Daca puteti sa imi dati cateva sfaturi, la ce sa ma uit in mod explicit, care sunt principalele probleme care apar, etc. Multumesc si va tin la curent cu ce se mai intampla.

    In plus, daca stie cineva unde pot merge in Pitesti cu masina sa o lege la un calculator sa o diagnosticheze si sa ii faca o verificare.
    Last edited by Danny_bb; 11-14-2007, 12:19 PM.

  • #2
    In pitesti poti sa mergi la Beatrice, reprezentanta MB. Te costa cam 200-250 Ron diagnoza electrica si mecanica (pus pe calculator si urcat pe rampa pt. verificat mecanica). Mie mi s-au parut de treaba, si ai siguranta ca ai verificat-o la cervice autorizat. Bafta!

    Comment


    • #3
      Daca te duci cu el in service sa le zici sa se uite daca au fost facute reviziile si eventualele reparatii pe care le-a avut de-a lungul timpului.
      http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

      Comment


      • #4
        Mi-a mai spus cineva ca acum pot sa iti spuna de la service cand a mai fost in service, unde, cu ce problema, etc. (adica au acces la baza de date din afara). Ar fi super atunci.

        Va multumesc pentru informatii si sfaturi

        Comment


        • #5
          Da. Ei pot sa-ti zica cand a facut reviziile, daca a mai fost in service pentru vreo problema, sau daca a avut vreun accident.
          http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

          Comment


          • #6
            Teoretic, la orice model cu chip in cheie pot sa iti zica doar dk "citesc" cheia, fara a fi nevoie de masina. (la BMW stiu sigur ca asa este)

            Comment


            • #7
              Da asa este, dar la bmw daca te duci cu cheia nu-ti pot spune decat numarul de km pe care-i are masina, nimic mai mult

              Comment


              • #8
                Daca tot este deschis acest "thread" despre sfaturi la achizitia mercedesurilor
                c-class voi pune si eu aici cateva intrebari care ma framanta de ceva vreme sau mai exact de cand ma gandesc sa-mi iau un c-class w203.
                1. De ce majoritatea w203 de pe siteurile de vanzare masini second hand din Germania sunt combi?
                2.Cum imi pot da seama daca masina a fost taxi? Sau la ce ar trebuii sa ma uit sa-mi dau seama de acest lucru?
                3.Navigarile acelea de tipul "comand" adica cu ecranul mai mare sunt mai bune decat cele cu ecranul mai mic? De ce? Care ar fi diferentele intre ele?Cele "comand" sunt compatibile si cu mp3 sau dvd ?

                Comment


                • #9
                  In general taxiurile au culoarea crem, negru sau alb...

                  Mai sunt si alte masini insa care insa au fost infoliate (in crem de exemplu) si se vand in culoarea originala a masinii.

                  In general, masinile de taxi au un interior modificat cu niste butoane specifice pe consola centrala respectiv tunelul median.

                  Comment


                  • #10
                    Tinand cont de faptul ca mai sunt aproape 2 luni pana la 1 iulie data la care intra in vigoare noua grila de taxare a masinilor in vederea inmatricularii in Romania dupa gradul de poluare, daca eu acum merg in Germania sa aduc o masina este posibil sa iau din Germania numere provizorii valabile 2 luni? Sau maxim numerele se dau pe 1 luna? Daca se poate pe 2 luni cam care ar fi costul unor astfel de numere? Stie cineva?
                    Daca are cineva pe Mercedes navigare din aia mare, tip "comand" poate sa-mi spuna care sunt diferentele si avantajele ei fata de una cu ecranul mai mic?

                    Comment


                    • #11
                      Poti sa iei si pe 90 de zile. Insa te costa in jur de 300 de euro, pentru ca asigurarea germana RCA e scumpa.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sebaolariu View Post
                        Tinand cont de faptul ca mai sunt aproape 2 luni pana la 1 iulie data la care intra in vigoare noua grila de taxare a masinilor in vederea inmatricularii in Romania dupa gradul de poluare, daca eu acum merg in Germania sa aduc o masina este posibil sa iau din Germania numere provizorii valabile 2 luni? Sau maxim numerele se dau pe 1 luna? Daca se poate pe 2 luni cam care ar fi costul unor astfel de numere? Stie cineva?
                        Daca are cineva pe Mercedes navigare din aia mare, tip "comand" poate sa-mi spuna care sunt diferentele si avantajele ei fata de una cu ecranul mai mic?
                        Dar vezi ca s-ar putea sa fie mai avantajos s-o inmatriculezi cu taxa actuala.

                        Comment


                        • #13
                          Nu inteleg, ce vrei sa spui? Cum sa fie mai avantajos cu taxa actuala? Pai taxa scade nu? Eu asi vrea sa cumpar un Mercedes clasa C 220 diesel de prin 2004 sau 2005 sa aibe euro 4. La taxa actuala asi plati in jur de 18oo euro iar dupa 1 iulie cam 600 euro.Mai exista si alte chestiuni care eu nu le cunosc sau imi scapa? Sau te referai la anumite tipuri de masini la care taxa ar putea fi acum mai mica decat dupa 1 iulie? Multumesc pentru raspunsuri.Si totusi cu navigarea nu poate nimeni sa-mi dea ceva detalii? Mi-ar place o navigare din aia "comand" mai mare dar nu stiu daca merita, daca e mai buna cu ceva decat cea mica.Pote vedea si dvd? Pot asculta si mp3? La cea mai mica am inteles ca nu se poate.In afara de design care sigur e mai aspectuos la "comand" are si alte avantaje? La obtiunea "piele" am renuntat, dar asi vrea unul cu xenon, cutie automata si navigare.....dar nu stiu de ce fel? Pe care sa o aleg? Am gasit Mercedes care era mai frumos, cu km mai putini, cu afisaj electronic la clima, model elegance dar aeva navigare din aia mica. Ma tot gandesc ce sa fac? Merita o navigare din aia mai mare sau nu? Intrebarile pe care eu le pun pentru unii pot fi ridicole, puerile sau chiar ilare dar.....

                          Comment


                          • #14
                            Nu stiu daca am inteles corect "comand cu afisaj mare sau mic". Comandurile sunt de doua tipuri ...Comand 2.0 sau 2.5 si Comand APS.
                            Diferenta intre display'uri sunt intre Comand 2.0 si Comand APS.Cele 2.0 au conectica D2B iar cele APS sunt cu MOST. D2B reprezinta un standard folosit pana in 2004 iar din 2004 > sa trecut pe MOST. Doar cele MOST (adica 2004->2008 numite si facelift) au DVD si MP3.
                            Ce-ti pot spune din proprie experienta (eu am Comand 2.0 cu navigatie) este ca daca are echipare cu sound digital Bose...orice mp3 (oricat de calitativ ar fi) va suna ca un mare rahat. Este diferenta izbitoare intre cum reproduce un cd audio si cum se aud mp3'urile...eu unul am renuntat la mp3'uri si prefer sa-mi "ard" cd'uri audio...si sa trag de magazia cu 6'cd la maxim ....daca buzunarul iti permite este firesc sa mergi pe o masina mai noua...deci cu siguranta nu comandul face diferenta ci in special vechime si restul optionalelor (gen nr airbaguri...sunroof,piele etc..)

                            toate cele bune,

                            stelian

                            Comment


                            • #15
                              Salut. Dupa ce am mai consultat forumul, si dupa o lunga asteptare (comanda e facuta in martie la inceput), in fine ieri am fost sunat sa mi se spuna ca masina e fabricata si in 2 sapt. ajunge in tara. Ma refer la un C-klasse avantgarde c280 4Matic cu 7Gtronic. Ca si optionale sunt majoritatea fara linguatronic si navigatie.
                              Bine putin dezamagit tot sunt pentru ca am cerut piele gri si acum 3 sapt. m-au sunat astia de la merz si mi-au spus ca daca tin neaparat pentru piele gri mai trebuie sa asptept pana la sfarsitul lui iulie. Asa ca am schimbat pe piele neagra.

                              Ce vroiam eu sa va intreb desi e putin off-topic aici este despre niste sfaturi legate de 7Gtronic. Sfaturi ceva.... (de exemplu stiu ca cutia DSG de la VW nu se scoate pe liber la stop si tot asa). In plus are cineva asa ceva ca motorizare pe aici? Cam cat consuma in Bucuresti? asta e mai mult curiozitate, nu de alta da sa nu pic jos la benzinarie...
                              Eu unul ma astept la vreo 16-19 in oras dar eram curios.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF