Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri pret achizitie C220CDI Avantgarde

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri pret achizitie C220CDI Avantgarde

    Intentionez sa achizitionez un MB C 220 CDI Avantgarde,an fabricatie:2008;km.rulati:22.000.(in prezent in negocieri)
    Ma adresez tuturor celor care cunosc bine piata masinilor SH Mercedes si bineinteles as dori niste sfaturi(profesionale daca este posibil)de care sa tin cont la cumparare(recomandare service pentru test complet si verificare)
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Pot sa-ti spun doar ca turbina are vreo 350 de grame,e toata din plastic.............In rest daca insisti ia-o break si automata...

    Comment


    • #3
      Pareri pret achizitie C220CDI Avantgarde

      Este berlina si c.v. tiptronic si pretinde 22900Eur.
      Pretul este OK?

      Comment


      • #4
        Tinand cont ca pretul de lista este cel putin 38.000 euro, TVA inclus din care scadem uzura si vechimea si raman vreo 33.000 euro, eu zic ca 22.000 si ceva e un pret bun. Dupa parerea mea, W204 este cel mai reusit dintre C-uri.
        Unless I'm very much mistaken...

        Comment


        • #5
          Pareri pret achizitie C220CDI Avantgarde

          Astept si alte pareri,dar as dori cat mai multe si cat mai repede postate.
          Chiar nu detine nimeni de pe forum,acest tip de autoturism?
          Multumesc!

          Comment


          • #6
            Din cate stiu eu daca e avantgarde are suspensiile reglate mai spre sport, adica mai dure decat elegance, adica o sa te zdruncine putin prin gropile din capitala. Si daca are intr`adevar 22 mii reali iti dai seama ca e ca si cum ai cumpara o masina noua, plus ca banuiesc ca fiind inca in garantie n`ai de ce sa`ti faci griji... doar sa treci si garantia cumva pe numele tau sa nu fie probleme ulterioare!

            Pretul e foarte bun zic eu pt el mai ales ca nu e classic, si banuiesc ca mai are ceva dotari pe el.

            Comment


            • #7
              Originally posted by valy051 View Post
              Astept si alte pareri,dar as dori cat mai multe si cat mai repede postate.
              Chiar nu detine nimeni de pe forum,acest tip de autoturism?
              Multumesc!
              Imediat, stai sa sun toti forumistii sa vina repede pe topicul tau ca sa iti dea pareri, repede-repede si multe-multe... Nu te supara dar parca atitudinea ta nu e locul ei.

              Pe de alta part - mai baga aici optiuni sa stim cat valoreaza masina. Pachetul Avantgarde costa doar 2000 euro. Suspensia nu este mai tare precum la modele precedente - pentru asta au inventat Agility Control. In schimb masina este mai joasa cu 15 mm fata de Classic si Elegance

              In plus, pana pe 30 septembrie exista o promotie la clasa C care consta in reducere de 6188 euro cu TVA inclus, poate te coafeaza.
              Last edited by pianosso; 07-28-2009, 08:43 AM.
              Unless I'm very much mistaken...

              Comment


              • #8
                In principiu oamenii pe aici nu prea raspund in necunostinta de cauza. Ce sa-ti spunem?
                E bun pretul in ideea ca masina numai bine si-a facut rodajul.
                Eu conduc un W202 C180 Sport din '95, cu 235 de mii de km si o dau cu 4000 negociabil. Sti sa-mi spui daca e bun pretul? (nu o dau pe bune )
                Daca incep sa-ti spun ce e schimbat nou pe ea, ce e electric, ce avantaje are, cu alte cuvinte optiuni, iti poti face o idee cam pe unde e pretul.
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #9
                  fara indoiala pretul este foarte bun. Bine, este adevarat ca in ultimele 6 luni, cel mai probabil din cauza crizei financiare, dar si din cauza cursului euro s-a observat o scadere drastica a preturilor masinilor. Lucrul asta il puteti observa in special la autoutilitare,camioane unde scaderile sunt si de 50%. Daca masina este in stare buna chiar zic ca merita sa o cumperi.

                  Comment


                  • #10
                    Sa o duci la niste teste sa stii daca s-a intervenit pe parte de motor pana acum si sa afli daca a fost lovita.Cine stie din ce motiv o vinde omul.Spor la cumparat avand in vedere pretul excelent si daca mai rupe ceva este si mai bine.

                    Comment


                    • #11
                      Cel mai bun pret

                      Cel mai bun pret pentru masina asta, pretul "corect" adica, ar fi ala pe care esti tu dispus sa il platesti ca sa te dai cu fieru.
                      De la reprezentanta cred ca poti lua una noua mult sub pretul de catalog, 38 000, poate 28 000 , daca negociezi bine. Am auzit de oameni care si-au luat E 280 cdi parca la 32 000 de coco acum ceva vreme.

                      In plus masina e rulata, 22 000 de km, posibile probleme pe care nu ai de unde sa le cunosti pana nu iei masina la tine in curte, deci minus 30 % din cei 28 000 din nou, ar iesi vreo 21 000.

                      Daca dai 20 000 cred ca omul e prea multumit, deci da-i si tu 15 000 si tine la pret , ca doar decat sa planga mama, mai bine plange ma-sa, nu?

                      Acum parerea mea personala este ca un w 204 este scump si mult mai putin fiabil decat un w 202, prea multa electronica, prea mult plastic, prea multe probleme si prea devreme la proprietari de asemenea masini.

                      De 3-4000 de euro poti lua un w 202 diesel cu toate optiunile : piele,geamuri electrice, climatronic , sau un w 124 , mai bagi 1000 de euro in consumabile si suspensie si ai masina ca si noua in 5000 de euro.
                      Piesele la w 202 sunt mai ieftine, etc...

                      Iar faptul ca masina e in garantie sa nu te incante prea mult, ca de fiecare data cand ajungi in reprezentante dai de tot felul de incompetenti si cretini care mai mult iti distrug masina decat sa repare ce are.

                      Bafta !

                      Comment


                      • #12
                        Daca nu a fost indoita si km sunt doar cei 22.000 pretul e foarte bun !

                        Comment


                        • #13
                          Pareri pret achizitie C220CDI Avantgarde

                          Azi m-am intalnit cu proprietarul autoturismului in parcarea Auchan.
                          Din discutiile avute,am tras concluzia ca masina are ceva probleme.In prima faza a discutiilor nu a recunoscut nimic.Cand i-am spus ca voi verifica masina in Germania(dupa cod caroserie),a recunoscut ca masina a fost rasturnata si reparata in Germania.In aceste conditii am renuntat la negociere.Aceasta este masina pe care am dorit sa o cumpar:http://www.autovit.ro/vsdetalii8.php...6offset%253D15

                          Raspuns dlui.pianosso:

                          Stimate domn,eu eram presat de timp(intalnire azi cu proprietarul) si doream de la oameni de bine si priceputi de pe acest forum,niste sfaturi avizate.Imi pare rau ca afirmati citez,,atitudinea ta nu este la locul ei'',fara sa aveti nici cea mai mica dovada in continutul postului meu.Chiar nu erati obligat sa raspundeti acestui apel si daca ati facut-o,va multumesc.Va rog sa observati ca sunteti singurul care ati fost deranjat de apelul meu.

                          Comment


                          • #14
                            Pacat ! Oricum e f bine reparata...

                            Comment


                            • #15
                              Masina intr-adevar din imagini pare ca iesita de pe poarta fabricii insa o masina rasturnata nu va mai fi aceiasi niciodata pentru ca in urma rasturnarii este imposibil sa nu apara unele modificari la ceea ce inseamna structura masinii (cei 6 stalpi in speta) si poate ca nu in 6 luni-1 an, dar in cativa ani te vei trezi ca usile nu se mai inchid cum trebuie, ca apar tot felu de zgomote pe care nu stii cum sa le mai repari, ca masina este mai vulnerabila la accidentele laterale in special si asa mai departe. Eu zic ca ai facut bine ca ai renuntat la ea pentru ca ai fi avut altfel o masina noua ca o bomba cu ceas de pe care vor pica tot timpu una si alta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF