Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cateva intrebari achizitionare W203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva intrebari achizitionare W203

    Salut tuturor.
    Un prieten bun al meu care pe moment lucreaza in germania m-a rugat sa il ajut in masura in care pot, pentru ca vrea sa-si cumpere o masina. M-am gandit sa merg cu problema direct la autoritatea suprema.
    -MB C200T kompressor;
    -din 05.02.2002;
    -automatic;
    -141,516km;
    -serie WDB2032451F236524;
    -1998 cmc si 120 Kw;
    Pret 8300 Euro;
    Intrebari: 1. Motor kompressor este numai benzinar, sau poate fi si diesel? sunt probleme cu turbo la modelul asta?
    2. Ce parere aveti de pret? (nu stiu prea multe despre dotari-poate ajuta seria)
    3. Avand in vedere seria data se pot afla mai multe date despre masina?
    4. Ce ar fi de verificat cand o cumpara si ce parere aveti de an/km/pret avand in vedere ca uzura la interior nu e avansata.

    Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

  • #2
    Si 3 poze:
    Attached Files
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Kompresor, poate fi doar benzinar, nu si diesel.
      Conform catalogului http://www.dat.de/fzgwerte/index.php...32353154&view= si/sau http://www.meine-werkstatt.de/index....page=B-B6-B6_1 valoarea actuala de catalog in Germania este 8.611 euro.
      Conform valorii actuale de piata datorita recesiunii, atit pt. Germania, cit si pt. Romania, pretul este cam mare, dar asta este doar o parere personala.
      Sanse mari ca masina sa iasa la RAR in CIV an de fabricatie 2001, deoarece conform VIN-ului este livrata la dealer in data de 15.01.2002, iar data pe care tu ai trecuto ca fiind 05.02.2002, cu siguranta este data primei inmatriculari.

      VIN WDB2032451F236524
      Model C 200 KOMPRESSOR
      Chassis 2032451F236524
      Engine 111955 32 371722
      Transmission 716622 01 438385
      Order 0 1 221 04515
      Delivery date 15.01.02
      Dealer Koeln branch (221)
      Interior (cloth) fabric black+anthracite+graphite (001)
      Paint
      040 black (T) (с 01.01.1963)
      Options
      M20 displacement 2.0 liter (с 02.10.1995)
      260 elimination of model designation on rear lid (с 01.05.1968)
      280 steering wheel (400 mm dia.) and gearshift lever in leather trim; on W202 390 mm dia. (с 01.05.1984)
      345 rains sensor for windshield wipers (с 01.10.1993)
      353 auto-pilot-system (APS) (с 01.10.1997)
      354 antenna on roof centre rear for mobile D-net telephone antenna on roof centre rear for standard D-net telephone (с 01.10.1994)
      424 sequentronic (с 09.09.1997)
      573 front seats, left and right, with seat height adjustment
      580 air conditioner/Tempmatic (с 01.11.1982)
      643 CTS & winter tires M+S steel wheels with wide tyres (с 01.01.1995)
      673 high-capacity battery (с 01.01.1964)
      802 Change of year of model, last figure shows new model year
      853 production test bm 124125 (с 01.01.1978)
      926 emission control eu4-measure 30.11.1991 (с 09.09.1997)
      985 clearing code (с 01.01.1960)
      287 ski inboard loading facility through-loading feature (с 01.10.1990)
      Last edited by orca; 01-19-2009, 10:24 AM.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        1 Kompressor, cum a spus si colegul Pulmann este doar benzinar.
        2 Pretul este fara taxa de inmatriculare ?? Sa aiba in vedere si partea cu consumul, peste 16 % in Bucuresti, am avut si eu un C200 automatic si halea peste 18 % in oras.
        3 Verificare VIN http://old.mbclub.ru/mb/vin/view.html
        4 Daca are carte service, unde s-au facut reviziile, uleiul + filtru la cutia automata ( daca s-a stricat cutia platesti pt ea cat nu face, deci mare grija ),

        daca ai alte intrebari te asteptam.
        Last edited by ronet; 01-19-2009, 11:01 AM.

        Comment


        • #5
          Mda. Ala era pretul in germania. Fata de motorul asta cel pe motorina este mai economic? Asta daca exista C200 cdi. De rulat l-ar rula in Timisoara dar si la noi deja e criminala circulatia.

          Dupa cum vad eu acolo masina e euro 4, nu?

          Multumesc mult de raspunsuri.
          Last edited by adidc; 01-19-2009, 11:02 AM.
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #6
            Cu siguranta cel pe motorina este mai economic, dar si mai zgomotos, daca vrei sa o aduci in RO eu zic sa te uiti F BINE ce euro are, parerea mea daca este euro 3 nu are rost sa o mai cumpere ( taxa este ff mare ).

            Comment


            • #7
              Acolo din VIN reiese că este Euro4, dar eu te sfătuiesc ca înainte de a o cumpăra, să faci la RAR cerere de consultanţă în vederea stabilirii normei de poluare, asta ca să nu ai surprize după.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                Kompressor este metoda mecanica de marire a puterii motorului pe benzina diferita de varianta turbo. E mai fiabil decat sistemul turbo, dar nu stiu cum sta treaba cu consumul. Asta depinde de sofer . Pretul pare destul de bun.

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru raspunsuri.
                  Se poate inchide...scuze ca nu am postat pana acum.
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF