Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat Achizitionare Mercedes C180

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitionare Mercedes C180

    Salutari !

    Vreau sa imi cumpar un Mercedes C180(2001-2005).
    - 1.8 benzina,euro 4
    - cutie manuala, 6 trepte
    - berlina,

    As dorii niste sfaturi catre ce sa ma orientez C180 sau C180 Kompressor.Nu ma grabesc, vreau sa achizitionez unul pana-n Martie si pana atunci sa ma documentez putin ca sa fac alegerea cea mai buna

    Daca detineti acest model ce probleme ati intampinat cu el si ce probleme stiti ca apar deobicei stiind ca are o vechime de 15-11 ani,cam pe unde se invarte consumul mediu si ce la ce ar trebuii sa fiu atent daca gasesc unul care sa imi placa?

    Un exemplu pe care l-am gasit la o simpla cautare si mi-a placut dupa criteriile de mai sus, benzina, berlina, cutie manuala:

    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

  • #2
    La prima vedere ,e ceva revopsit pe partea stanga a masinii , verifica cu atentie .

    Comment


    • #3
      De 3 saptamani urmaresc pe mobile. C-klass-uri si nu am vazut masini cu o asemenea vechime care sa aiba doar 146.000 km, iar daca erau costau peste 4000 euro.
      Gandeste-te ca masina asta trebuia cumparata cu cel mult 2500 euro la care a mai adaugat vreo 500 transportul, castigul lui si vreo 100 euro negociabili la pret.
      In conditiile in care nu gasesti C-klass nici in Germania la asemenea pret -2500 E- chiar si in cazul unui best deal, oare ce probleme are masina din anunt ?

      Eu vreau C180 2004-facelift pe care sa-l aduc personal, dar nici nu ma gandeasc sa gasesc acolo ceva sub 4500 euroi.

      PS. Sa ai in vedere ca taxa e aprox. 2000 lei, deci nu e chiar asa mica dupa cum sustine samsarul. ( discutii legate de taxa gasesti putin mai jos in topicul deschis de mine )
      Last edited by Lucian_90; 01-01-2016, 23:20 PM.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Lucian_90 View Post
        De 3 saptamani urmaresc pe mobile. C-klass-uri si nu am vazut masini cu o asemenea vechime care sa aiba doar 146.000 km, iar daca erau costau peste 4000 euro.
        Gandeste-te ca masina asta trebuia cumparata cu cel mult 2500 euro la care a mai adaugat vreo 500 transportul, castigul lui si vreo 100 euro negociabili la pret.
        In conditiile in care nu gasesti C-klass nici in Germania la asemenea pret -2500 E- chiar si in cazul unui best deal, oare ce probleme are masina din anunt ?

        Eu vreau C180 2004-facelift pe care sa-l aduc personal, dar nici nu ma gandeasc sa gasesc acolo ceva sub 4500 euroi.

        PS. Sa ai in vedere ca taxa e aprox. 2000 lei, deci nu e chiar asa mica dupa cum sustine samsarul. ( discutii legate de taxa gasesti putin mai jos in topicul deschis de mine )

        Multumesc frumos, am inteles ce vreti sa spuneti si aveti dreptate, acela era doar un exemplu, nu ma grabesc...ma interesa sa aflu si pareri de la cei care au deja unul, puncte tari, puncte slabe..etc.

        Comment


        • #5
          Salut si La Multi Ani !!
          Eu am un C180, W203, benzina 1998 cm, 129 hp din 2001 si sunt foarte multumit de el. Consumul afara il am de 6,8-7 litri (la 140 km/h) , mixtul este de 9 litri iar in oras poate atinge si 15 litri, depinde de cat de aglomerat este orasul, semafoare, sau de cum iti place tie sa o conduci, mai agresiv sau mai batraneste . Probleme ??? chichite care apar la oricare masina de 15 ani, mai o bucsa, o clema, furtun apa...etc. Sper ca iti este de folos aceasta postare.

          Bafta !!

          Comment


          • #6
            Originally posted by indiguidibil View Post
            Salut si La Multi Ani !!
            Eu am un C180, W203, benzina 1998 cm, 129 hp din 2001 si sunt foarte multumit de el. Consumul afara il am de 6,8-7 litri (la 140 km/h) , mixtul este de 9 litri iar in oras poate atinge si 15 litri, depinde de cat de aglomerat este orasul, semafoare, sau de cum iti place tie sa o conduci, mai agresiv sau mai batraneste . Probleme ??? chichite care apar la oricare masina de 15 ani, mai o bucsa, o clema, furtun apa...etc. Sper ca iti este de folos aceasta postare.

            Bafta !!
            Salut si tie si la multi ani ! Da, multumesc, chiar imi este de folos ce mi-ai zis, urmaresc autovit si olx dupa un C180 care sa fie cat mai bun in bugetul pe care il am ca pana-n martie sa am ce compara, mentionez ca va fi prima mea masina, sunt incepator

            Bafta !

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF