Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau sa cumpar w203 c180 kompressor 2005!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa cumpar w203 c180 kompressor 2005!

    Vreau sa cumpar un W203 C180 Kompressor din 2005 !

    Am mai avut in trecut un w203 c200cdi si un e270cdi, am fost multumit de motoarele lor si de masini in general, dar as vrea sa stiu ce e de acest 180 kompressor ce avantaje ce dezavantaje ce "hibe" au.

    Mentionez ca are cutie manuala.

    Ce consum are ?

    Care sunt problemele lor?

    La ce ar trebui sa ma uit la motor cand il cumpar ?

    Multumesc.

  • #2
    Eu am 1.8 kompressor pe clasa e si ma declar multumit.Cei 163 de cai sunt mult decat suficienți pe benZina consuma undeva la 8-8,5% mixt si pe gaz 10-10,5% tot mixt.Nu am avut si nici nu am auzit de probleme grave cu acest motor.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Dupa ce o inmatriculezi sa ne anunti si pe noi cat a fost taxa de mediu, asta in cazul in care nu o cumperi din Ro. inmatriculata.

      Comment


      • #4
        Taxa de mediu e undeva la 560 euro. Masina are 143 cp. 183 co2.

        Broscutza2001 ai gpl pe al tau? Daca ai ubde l'ai montat si ce marca de gpl ai pe masina?!

        Comment


        • #5
          In ce bani ai gasit masina si ce dotari are ?
          Vreau sa ma duc in 2-3 luni in Germania sa caut un C180 2004 facelift in 4500 euro si sper sa gasesc ceva pana in 200.000 km.

          Comment


          • #6
            Masina asa am cumparat-o cu el montat.Eu sunt in Italia si are marca Bi Gas (e o adunătura de mai multe piese si mărci insa merge ceas).Am avut pe alte masini Landi Renzo si BRC dar parerea mea cel mai bun in absolut e Landi.
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • #7
              Eu acum iti spun parerea mea si vorbesc despre a mea masina c180 kompressor/2002/143cp
              Ca si consum greu vei ajunge sub 8% si aici ma refer la consumul mixt...
              La motor urmaresti cam ce se urmareste si la restul masinilor:sa nu existe scurgeri,sa nu aiba zgomote ciudate(chiar daca distributia e pe lant si e mai zgomotoasa decat cea pe curea asta nu inseamna ca trebuie sa te dea jos din masina sau sa nu poti sta langa ea),daca e modelul care nu are indicator temperatura antigel in bord,recomand sa faci un test de vreo 20 min sau cat crezi tu ca ar fi necesar ca apa sa urce la temperatura de regim si iti spun din proprie experienta (eu am luat masina vara si nu m-a interesat pe moment daca baga caldura,m-am multumit ca ma facea sa tremur cand baga rece si cand a venit iarna am observat cu stupoare ca termostatul e blocat pe deschis;intr-adevar nu e mare avere un termostat dar e mai bine sa fie in regula)!!!
              Si bineinteles du-te si pune un STAR pe ea in final,pentru ca poate avea erori sau defectiuni electrice insesizabile pentru tine!!!
              Bafta la cumparat!!!

              Comment


              • #8
                Lucian90 am gasit masina in 5500 euro model clasic cu incalzire in scaune si cam atat.
                Broscutza2001 de cand mergi pe gaz cu ea iti mananca ulei? Scoate fum ceva ?

                O sa iau masina luni si o sa ma duc cu ea sa o verific la reprezentanta. Daca e bine cu toate cred ca am sa intru din nou in grupul "the best or nothing"

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF