Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitionare w204 2008-2009

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitionare w204 2008-2009

    Va salut, sunt nou pe forum si sunt interesat sa imi cumpar un c-klasse din 2008/2009.
    Am de ales intre: c220 cdi, c200 kompressor si c280 4matic

    As dori sa imi dati niste sfaturi pe care ar trebui sa il aleg ca sa imi satisfaca nevoile/mofturile.
    O sa fiu scurt si la obiect:
    -Vreau o masina cu care sa nu am probleme pe viitor in ceea ce priveste motorul, injectoarele, turbina, dpf, pompa ulei
    -Vreau o masina silentioasa la interior
    -Nu ma deranjeaza daca masina consuma 10-11 litri de carburant in oras
    -nu vreau o masina lenesa, dar nici nu sunt un impatimit al vitezei...vreau o masina de care sa ma bazez in depasiri
    -Toate cele 3 variante sunt cu transmisie automata, si as vrea o cutie fiabila

    Care dintre cele 3 ar trebui sa il aleg? Fireste ca vor fi testate la reprezentanta MB.
    Imi mai puteti da si alte ponturi? E prima oara cand voi conduce un MB si sincer nu stiu la ce sa ma astept. Pana acum am detinut un Audi A4 2.0tdi care mia facut numai probleme

  • #2
    Salut !
    Eu as alege un Euro 5, cutie manuala, C220 163cp/170cp. (C200 are mai putini cai)
    Daca tot doresti cutie automata ia-ti C220 4Matic (depinde ce buget ai, si ce optiuni preferi, adica de ex. daca vrei poti renunta la niste optiuni pe care le gasesti pe un C220 RWD manual/automat ptr. un 4Matic mai simplu in optiuni, e alegerea ta)
    Dupa mine mi-as lua cutie automata doar daca ar fi 4Matic, acum fiecare cu ideile sale.
    Bafta !
    Last edited by Joker93; 12-14-2015, 12:31 PM.
    Coadă

    Comment


    • #3
      C200 kompressor e lesinat ,220 cdi e mai mult decat ok , 250 cdi deja e super.
      Conteaza ca la orice masina sh , cum fost intretinuta .

      Comment


      • #4
        Pai una dintre optiunile mele este mercedes c280 4matic din 2008, automat, la 12.000 euro. Se merita sa o cumpar daca voi face in jur de 25.000km pe an? Motorul este unul fiabil? Consumul sare de 13 in oras?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Joker93 View Post
          Salut !
          Eu as alege un Euro 5, cutie manuala, C220 163cp/170cp. (C200 are mai putini cai)
          Daca tot doresti cutie automata ia-ti C220 4Matic (depinde ce buget ai, si ce optiuni preferi, adica de ex. daca vrei poti renunta la niste optiuni pe care le gasesti pe un C220 RWD manual/automat ptr. un 4Matic mai simplu in optiuni, e alegerea ta)
          Dupa mine mi-as lua cutie automata doar daca ar fi 4Matic, acum fiecare cu ideile sale.
          Bafta !
          Iti multumesc si eu pentru timpul si sfaturile tale. Le-am "vandut" unui prieten care si-a luat de curand, asa ca o sa revin cu amanunte si de ce nu cu o bere. Deocamdata multumesc.
          Vezi faze comice

          Comment


          • #6
            Originally posted by Catalin1902 View Post
            Pai una dintre optiunile mele este mercedes c280 4matic din 2008, automat, la 12.000 euro. Se merita sa o cumpar daca voi face in jur de 25.000km pe an? Motorul este unul fiabil? Consumul sare de 13 in oras?
            La 25.000 km / an ,mergi pe diesel .In oras sare de 13 , in Bucuresti cel putin .
            Motorul este fiabil , daca a fost intretinut. Sa mu te astepti ca la o masina de 200.000-250.000 km sa nu ai probleme cu ea , indiferent de marca.

            Comment


            • #7
              C200 kompresor zic sa eviti, e lesinat si consuma de rupe.
              C220 e ok, desi din 2008 cred ca e cu motorul vechi 646. Dupa 2010 cred ca e om651 euro5 care e si mai vanjos si consuma mai putin.
              Iti recomand c250 cdi, acelasi 651 insa cu 204 cai, care o fac o masina foarte sprintena. Eu am fost foarte multumit de masina, raportul performante/consum este imbatabil la categoria asta.
              Mai au si alti colegi varianta asta de motor si pot confirma.
              Vad ca tu cauti automata, altfel puteai sa arunci un ok si la C-ul meu care e manual.

              Comment


              • #8
                Va multumesc pentru sfaturi. Am achizitionat acum 3 zile un c250 cdi din 2012 automat. Masina e super ok, imi place doar ca ma asteptam la mai multa silentiozitate pe drumurile proaste din romania. Adica, simt ca nu absoarbe atat de bine gropile/denivelarile. Cred ca o sa ii fac un control la bucsaraie curand. Aveti ceva sfaturi pentru mine? E un motor fiabil? Am ales bine?

                Comment


                • #9
                  Cu capota ridicata se aude pe langa sunetul motorului si un mic fasait...e normal?

                  Comment


                  • #10
                    Cutia este 7g tronic plus(are start/stop insa eu il dezactivez de fiecare data pentru ca nu imi place atat de tare si nici traficul sau opririle la semafor nu sunt atat de dese in orasul meu). Schimba bine numai ca uneori simt mici suturi cand decelereaza, sincer nu stiu daca sunt normale sau nu insa am condus a4-ul unui prieten si cutia lui se comporta mult mai bine. Masina are 165.000km care nu stiu sigur daca sunt reali, nu stiu daca uleiul a fost schimbat vreodata la cutie. As avea de ce sa imi fac probleme? Suturile sunt finute, ca si cum ai lua piciorul mai repede de pe ambreiaj. E normal sa faca asa? Unii mecanici m-au sfatuit sa nu umblu la ulei decat daca am probleme evidente... Voi ce ma sfatuiti sa fac?

                    Comment


                    • #11
                      Sfatul meu este sa incerci sa afli kilometrajul real si mai ales istoricul reviziilor, este f important pt 7G+ sa aiba schimbul facut correct.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Catalin1902 View Post
                        Cutia este 7g tronic plus(are start/stop insa eu il dezactivez de fiecare data pentru ca nu imi place atat de tare si nici traficul sau opririle la semafor nu sunt atat de dese in orasul meu). Schimba bine numai ca uneori simt mici suturi cand decelereaza, sincer nu stiu daca sunt normale sau nu insa am condus a4-ul unui prieten si cutia lui se comporta mult mai bine. Masina are 165.000km care nu stiu sigur daca sunt reali, nu stiu daca uleiul a fost schimbat vreodata la cutie. As avea de ce sa imi fac probleme? Suturile sunt finute, ca si cum ai lua piciorul mai repede de pe ambreiaj. E normal sa faca asa? Unii mecanici m-au sfatuit sa nu umblu la ulei decat daca am probleme evidente... Voi ce ma sfatuiti sa fac?
                        Aia care te-au sfatuit nu sunt mecanici , "trust me" , primul lucru pe care il faci este sa- i faci schimbul de ulei , toate filtrele plus schimbul de ulei la cutie ( cutie automata ).
                        Suspensia posibil sa para zgomotoasa daca ai anvelope de la 17 inchi in sus .
                        Pt km incearca la reprezentanta , sa-ti verifice istoricul si km .

                        Comment


                        • #13
                          Cauciucurile sunt pe 16, de iarna, jante rial (pe cele mercedes am cauciucurile de vara). Cam cat costa un schimb de ulei la cutie? Banuiesc ca la reprezentanta este cel mai indicat sa ma duc...? Schimbul de ulei si filtre l-am facut de cand am luat masina. In bord imi arata "service b in 23.000 km". Multumesc pentru raspunsuri, sarbatori fericite!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cl600 View Post
                            Sfatul meu este sa incerci sa afli kilometrajul real si mai ales istoricul reviziilor, este f important pt 7G+ sa aiba schimbul facut correct.
                            Cat costa un schimb de ulei la modelul asta de cutie? Este indicat sa il faca doar cei de la reprezentanta sau pot cumpara uleiul de la ei iar schimbul sa il fac la un service autorizat(manopera fiind mai ieftina presupun..) ce ma sfatuiesti?

                            Comment


                            • #15
                              La reprezentanta undeva la 1500 ron, manopera inclus , nu te sfatuiesc sa-l faci in alta parte , poate doar intr-un service care este axat pe Mb .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF