Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C220 CDI (W204) sau E220 CDI (W211)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C220 CDI (W204) sau E220 CDI (W211)

    Buna. Dupa ce voi "scãpa" de actuala mașinã inteționez sã-mi iau un Mercedes. Dupã mai multe cãutãri am rãmas sã aleg din urmãtoarele modele:
    1. C220 CDI 170cv (W204)
    2. E220 CDI 170cv (W211)
    M-ar interesa câteva pãreri despre aceste modele, in special cât de fiabile sunt, ce probleme pot întalni la ele...

  • #2
    Sunt oarecum similare, acelasi motor, aceeasi cutie, fie manuala, fie automata.
    Depinde ce-ti doresti mai mult, o masina din clasa medie sau una din clasa mare.
    Si mai depinde de ce gasesti in perioada cand cauti tu masina, care arata mai bine, e mai bine dotata si cu km ok, pe aia e iei, dupa parerea mea.
    Succes!

    Comment


    • #3
      Salut !
      Hai sa iti zic pe scurt PAREREA MEA, sa zicem ca as avea un buget de ~10.000 euro.
      As cauta un W211, E220 CDI manual 6 trepte, 150kw=150cp.
      Sa fie elegance, Euro 4, cu filtru de particule, navigatie mare, xenon, lumini ambientale, piele, trapa si tot felul de optiuni, etc...Ceva gen cum se prezinta al colegului yanis2222 (pe care il poti vedea in sectiunea ,,My Car...'',unde iti poate spune el mai multe detalii despre intretinerea E-ului si tot ce consta in si despre W211).
      Sa fie la an peste 2006-2007, cu revizii numai la Mercedes, km reali, fara evenimente, fara revopsire.
      La achizitionare mare atentie la SBC, injectoare, turbo, pompa de motorina, filtru particule, erori bord, neaparat mers la un centru autorizat spre diagnoza STAR.
      Iata cateva motive PERSONALE pentru care as alege W211 si nu W204 la un buget de ~10.000 euro, a treia oara repet ESTE DOAR SI NUMAI PAREREA MEA !!!
      1.W204 il gasesti fabricatie (ex.)2009 cu 200.000 kilometri, masina pe care s-a tras, fara prea multe dotari, chiar daca este model nou, sau cu Euro 5, si E-ul il iei cu taxa nerecuperata;
      2.W211, este E class ci nu C class, clasa superioara, este mai spatios, mai asezat pe drum, mai prezentabil, mai impunator, consumuri cam la fel, intretinere cam la fel + ca W211 il poti lua cu dotari de S Class, piele ventilata, senzori ploaie, lumini, parcare f+s,tv tunner, si inca multe altele pe care W204 nu le va avea la 10.000 euro.
      Acum depinde ce alegi tu !
      Last edited by Joker93; 12-07-2015, 16:38 PM.
      Coadă

      Comment


      • #4
        Ca aspect exterior îmi plac la fel de mult ca interior mai mult E-class.Ca performanta C-class.Am vãzut cã C-ul e puțin mai rapid(poate ma însel).Aș vrea unul cat mai dotat obligatoriu cu trapã și sã fie cãt mai întreținut pana în 200.000 km, cred-cã va mai duce înca atât dacã e bine întreținut,an minim 2006, bugetul ar fi pana in 10.000€.Oricum e cam greu de gãsit una cu km reali.Consumul nu ar fi o problema ținad cont ca momentan am un e46 coupe 320ci care consuma undeva la 12%-14% :-)). Joker93 e mai fiabil cel de 150cp decât cel de 170cp?

        Comment


        • #5
          E-ul sigur ca atinge o viteza mai mare cu cateva secunde in plus fata de C, deoarece este mai greu, e vorba de 1-2 secunde de la 0-100km/h, daca motoarele au aproximativ aceeasi cai putere, iar cat despre cel de 170cp, nu stiu ce sa zic, primul gand care imi vine in minte - consum mai mare putin, pana la urma depinde cum a fost intretinuta masina indiferent de caii ei, mai bine iei legatura cu un flacau care are un E Class, trebuie sa stie mai bine si iti va fi de ajutor.
          P.S. Daca vrei masina de liniute si de viteza pe distanta scurta tine-ti BMW-ul, Mercedesul este o masina care sa te duca la drum lung in limite legale de viteza, in confort, fara probleme si in mare siguranta!
          Motto-ul celor de la Mercedes : ,,Mercedes-Benz. The Best or Nothing.'' - trage tu concluzia de aici ce masina merita sa iti iei pe viitor Merc sau...altele. Bafta!
          Last edited by Joker93; 12-07-2015, 21:30 PM.
          Coadă

          Comment


          • #6
            Nu vreau chiar de curse, dar nici sã ma chinui la depașiri.Consumul din câte am vazut e undeva la 8,7% urban la E220 170cv ceea ce mi-se pare foarte bun fața de ce consum am acum.Chiar daca e46 coupe e mașina perfecta pentru mine am ramas putin dezamagit de performanțele ei, mi-se pare cam leneș motorul de 2000 6cilindri 150cp , mã gandisem la 330ci 231 cp, dar e absurd impozitul pentru acel motor.Confort si fiabilitate caut la mașina de aceea am ales sa trec pe MB.
            Mulțumesc

            Comment


            • #7
              In situatia ta am fost si eu prin vara,dupa ce am vandut BMW(320 IA,E90),aveam un buget de aprox. 10 000 si cautam ca si tine C sa E.M-am uitat inclusiv w211 fara facelift la 8000 euro fara taxa si cand m-am dus sa vad masina ,dezamagire totala(ma asteptam sa gasesc o masina mult peste a mea tinanad cont ca eu nu am reusit sa iau pe a mea nici 7000 avand taxa platita.Mai era un w204 la Ploiesti cu inca 4 luni garantie dealear(dar pierduse garantia ca nu a facut servisul la dealear)Concluzia este ca la banii astia masina cu 200 000 km si cartea service reala nu prea gasesti.C-ul este mult mai sprintem decat E-ul dar mult mai multe bube decat un w211 facelift(pe care nu il gasesti cu dotarile spuse de colegul mai sus,decat daca iei 280 sau 320).

              Comment


              • #8
                Are dreptate colegul steradulescu, nu gasesti in suma asta E-klasse cu dotarile enumerate mai sus de colegul joker93, cu 200.000 km reali cu carte etc.
                De obicei cand esti limitat la o anumita suma cauti solutia cea mai buna intre suma respectiva si masina pe care pleaca suma respectiva. E frumos sa visezi, nu e nicio problema, insa trebuie si sa ramai conectat la realitate.
                Succes !

                Comment


                • #9
                  Veniti la mine la Calafat sa va arat unul la 10.000 de euro, cu dotarile enumerate de mine mai sus , 250.000 km reali, masina din 2006-2007.

                  Ce ziceti despre asta ?

                  Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


                  Acest model nu are piele si trapa, in rest toate dotarile pe care le-am enumerat mai sus sunt prezente :
                  -Navi mare; tv tunner; dublu climatronic; xenon oem scurta, lunga, proiector; senzori parcare fata+spate; senzor lumini; senzor ploaie; adaptive cornering; long beam assist; cotiera refrigerat; lumini ambientale la manere usi, la pedale; telefon; incalzire scaune; carlig remorcare electric; si altele pe care le are fiecare merc esp, bas etc. + filtru particule, 150cp, 110kw, manuala 6 ghiulele.
                  Last edited by Joker93; 12-09-2015, 10:34 AM.
                  Coadă

                  Comment


                  • #10
                    RULAJ REAL !
                    TOATE REVIZILE EFECTUATE NUMAI IN REPREZENTA MERCEDES-BENZ
                    ISTORIC SERVICE COMPLET VERIFICABIL IN RETEAUA DE DEALERI MERCEDES-BENZ

                    PERFECT TEHNIC / OPTIC
                    SE ACCEPT ORICE TEST !

                    CINE DORESTE VERIFICAREA ISTORICUL SERVICE, PRIN VIN, LA DEALER MERCEDES INAINTE DE A LUA O DECIZIE ! (mesaj pentru a va oferi VIN)

                    Taxa de inmatriculare RO PLATITA SI NERECUPERATA

                    P.S.
                    FOARTE IMPORTANT !!!
                    AUTO NEFUMATOR -INTRETINUT CORESPUNZATOR
                    STARE EXCEPTIONALA !
                    PERFECT TEHNIC / OPTIC

                    ACCEPTA OMUL ORICE TEST AUTORIZAT, ORIUNDE DORITI DVS. !
                    Km reali 100% inclusiv trecuti in factura extern

                    P.S.
                    FOARTE IMPORTANT !!!
                    NU CONFUNDATI CU EXEMPLARE CU KM DATI INAPOI SI IMPLICATE IN EVENIMENTE RUTIERE, ELEMENTE REVOPSITE, !!
                    Coadă

                    Comment


                    • #11
                      Aș putea sã am un buget mai mare, dar nu vreau sa dau mai mulr de 10.000 pe o mașina.Ar fi o varianta și un E280 sau E320 numai cã ar trebui sa nu-l inmatriculez in Ro.Am gãsit o varianta deși km nu cred-cã sunt reali http://autovit.ro/anunt/mercedes-ben...tml#dce3046bb3
                      Oricum sper sã mai scadã puțin preturile pânã prin iulie-august când voi avea timp sã caut și probez.Știe cineva cât ar fi taxa la E220?

                      Comment


                      • #12
                        Opinia mea este sa alegi Euro5, 211 e in model depasit, eu nu ii mai vad rostul de la 10K euro in sus. Motoarele mari nu se mai poarta iar tehnologiile noi depasec cu mult "performantele" batranelelor.
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Eu nu inteleg cine ar da 10 mii euro pe un w211 cand eu nu reusesc sa vand w204-ul meu cu 13mii. Si e euro5, motorizare mai noua, km reali. In fine parerea mea ar fi ori sa iei in 211 cu maxim 8 k euro si kilometri pe masura , sau sa iei un 204 mai nou si cu dotari cat de cat decente.
                          Oricum masina sub 200 k km reali si ieftina si buna si dotata.. utopie

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF