Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W202 C 180. Euro 2?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W202 C 180. Euro 2?

    Dragi colegi,

    Am primit pe e-mail, din Germania, copia unui brief, de la o masina pe care am pus ochii: C180, w202, prima inmatriculare 13.06.1995.

    Nr. identificare: WDB2020181A300151

    Imi puteti spune codul motorului? Sper sa fie Euro 2. Ce ziceti?

    In brief mai apare o data, in josul paginii: 01.03.1993. O fi data fabricatiei?

    Multumesc anticipat.
    Mercedes CL 200 Kompressor
    Mercedes C 180 Kompressor

    Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

  • #2
    Originally posted by Maxmann View Post
    Dragi colegi,

    Am primit pe e-mail, din Germania, copia unui brief, de la o masina pe care am pus ochii: C180, w202, prima inmatriculare 13.06.1995.

    Nr. identificare: WDB2020181A300151

    Imi puteti spune codul motorului? Sper sa fie Euro 2. Ce ziceti?

    In brief mai apare o data, in josul paginii: 01.03.1993. O fi data fabricatiei?

    Multumesc anticipat.
    Motorul este typ M111.920
    Data aceea (01.03.1993) este data la care a fost omologat modelul.
    Norma de poluare 99,99% este Euro2, restul de 0,01% este "incompetanta R.A.R."

    VIN WDB2020181A300151
    Plant 50
    Model C180
    Chassis 2020181A300151
    Engine 111920 10 157093
    Transmission 717417 06 813609
    Tyres
    Primary UNIROYAL
    Order 0 4 297 19324
    Lights BOSCH
    Cab 00000
    Delivery date 13.06.95
    Dealer company employees / MBAG (297)
    Interior (cloth) fabric gray / slate gray / orion gray / alpaca gray (408)
    Paint
    366 azurite blue metallic (с 01.01.1994)
    Options
    048 Unknown code
    240 outside temperature indicator (с 01.03.1982)
    291 airbag for front passenger
    airbag for front passenger (с 01.10.1993)
    airbag for driver and front passenger (if driver airbag standard - then only for passenger)
    515 Becker radio (AM/FM - USA)
    radio MB Classic with traffic news decoder (VK) (с 01.07.1992)
    531 automatic antenna (с 01.01.1963)
    570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (с 01.04.1970)
    front folding armrest w202 - housing at front with armrest
    584 electric window lifters (front and rear doors) (с 01.04.1970)
    electric window lifters, fourfold or sixfold
    580 air conditioner/Tempmatic (с 01.11.1982)
    598 heat-insulating glass for side window panes and heated rear window pane (esg), untited windshield
    green heat-insulating glass for side and rear windows, heated rear window (single pane safety glass) windscreen clear glass
    green heat-insul. glass, side and rear window panes, windshield clear (с 01.07.1989)
    673 high-capacity battery (с 01.01.1964)
    875 heated screen wash system (с 01.02.1988)
    windshield washer heated (W201)
    910 14V/65A alternator
    alternator with increased capacity (с 01.11.1990)
    955 extension tube on the roof, front
    equipment package elegance (с 01.11.1991)
    980 vehicle registration book
    vehicle registration book and general operating permit no. on type plate for export vehicles (с 01.08.1980)
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      Merci mult. M-am mai linistit.
      Voi merge si la RAR cu o cerere de consultanta. Oare in cat timp imi dau raspunsul?
      Mercedes CL 200 Kompressor
      Mercedes C 180 Kompressor

      Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Maxmann View Post
        Voi merge si la RAR cu o cerere de consultanta. Oare in cat timp imi dau raspunsul?
        Traim in RO, "să mâncă şi gura lor" , spor de viteza.
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          Aha...am priceput.

          Merci mult, Pulmann.
          Mercedes CL 200 Kompressor
          Mercedes C 180 Kompressor

          Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

          Comment


          • #6
            La ce bani ai gasit masina?Ceva poze ai?Eu am un C220 D din '94 si ma gandeam sa-l schimb cu un benzinar full din Germania.

            Comment


            • #7
              Am primit hartie oficiala de la RAR: EURO 2. Dau o bere, Pulmann ( tot germana, binenteles).
              Mercedes CL 200 Kompressor
              Mercedes C 180 Kompressor

              Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

              Comment


              • #8
                Sa te bucuri de "stelutza" cat mai mult si fara evenimente neplacute.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #9
                  Colegu PULMANN,daca tot dam in carti despre masini,dar tot RAR decide,ai idee ce poate fi asta WDB2020201F343869?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by DMIHNEA View Post
                    Colegu PULMANN,daca tot dam in carti despre masini,dar tot RAR decide,ai idee ce poate fi asta WDB2020201F343869?
                    Daca te referi la norma de poluare 99,99% este Euro2, cu 0,01% marja de idiotenie RAR

                    Daca te referi la ce masina poate fii ?, poftiti
                    VIN WDB2020201F343869
                    Plant 67
                    Model C200
                    Chassis 2020201F343869
                    Engine 111941 10 031118
                    Transmission 717417 06 916221
                    Tyres
                    Primary DUNLOP
                    Order 0 5 543 27664
                    Lights VALEO
                    Wiper SWF
                    Delivery date 08.11.95
                    Dealer Italy (543)
                    Interior cloth blue (442)
                    Paint
                    366 azurite blue metallic (с 01.01.1994)
                    Options
                    048 Unknown code
                    240 outside temperature indicator (с 01.03.1982)
                    291 airbag for front passenger
                    airbag for front passenger (с 01.10.1993)
                    airbag for driver and front passenger (if driver airbag standard - then only for passenger)
                    341 additional lamp (с 01.09.1982)
                    531 automatic antenna (с 01.01.1963)
                    533 front and rear speakers - without radio (с 01.03.1994)
                    570 folding armrest front w202/210 stowage box front with armrest (с 01.04.1970)
                    front folding armrest w202 - housing at front with armrest
                    580 air conditioner/Tempmatic (с 01.11.1982)
                    584 electric window lifters (front and rear doors) (с 01.04.1970)
                    electric window lifters, fourfold or sixfold
                    593 heat-insulating glass, all-around, heated rear window pane (single-sheet safety glass), band filter
                    green heat-insulating glass all round, heated rear window, single pane safety glass - tinted strip (с 01.01.1972)
                    611 courtesy lamps for front and rear doors, with W124 also for central doors/W202 front doors only (с 01.11.1978)
                    630 ECE warning triangle (с 01.08.1980)
                    806 Change of year of model, last figure shows new model year
                    831
                    916 Unknown code
                    955 extension tube on the roof, front
                    equipment package elegance (с 01.11.1991)
                    984 elimination of ownership certificate but with coc papers (с 01.06.1993)
                    .. ________ ..
                    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                    (Oo\==/oO)
                    ..U...............U.
                    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                    Comment


                    • #11
                      Ma refeream la norma de poluare,doar.

                      Comment


                      • #12
                        Ma puteti ajuta si pe mine?WDB2020181F026025 in ce norma de poluare se incadreaza?
                        Vineri veau sa merg la RAR sa fac o contestatie si sa nu merg degeaba. Sau macar sa stiu cam ce sanse am sa fie masina mea euro2.
                        Last edited by florineasca; 11-05-2008, 20:29 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc mult pentru ajutorul primit pe privat.Este singurul site unde am primit ajutor si am inercat mai multe.Eu oricum am dus cartea (brief-ul) la tradus si vineri merg la RAR sa vad cum pot depune o contestatie si ce pot sa fac.Chiar si pe brief-ul mic scrie EURO2(PKW GESCHLOSSEN SCHADSTOFFARM EURO 2).Deci romanii astia de la RAR chiar nu stiu de ce nu imi dau EURO2.Am gasit pe alt forum "RAR este un stat in stat".Un prieten a luat un BMW din 91 si scria E2 in brief.RAR-ul l-a dat non-euro si in loc de 400euro taxa a platit 4500ron.Sper sa nu patesc la fel.Lumea nu prea stie unde sa intrebe si multi nu vor sa te ajute.Am vazut ca aici poti gasi ajutor la orice problema.Doar ca e mai greu sa fii ajutat dupa ce ai cumparat masina deja.Daca iei teapa asta e, mergem inainte.
                          Numai bine pentru toata lumea.Eu raman cu sperenta de a avea o masina EURO2

                          Comment


                          • #14
                            Fa contestatie, cu mentiunea ca in caz contrar te vei adresa justitiei. Am inteles ca tot mai multa lume da RAR-ul in judecata pe acest motiv.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #15
                              Am fost azi la RAR Sibiu si asa ca la romani nu am rezolvat nimic.Am vorbit cu inginerul care mi-a facut identificarea si CIV-ul.A zis ca masina chiar daca iese bine la noxe si chiar daca e modificat la mine in brief si scrie EURO2,chiar daca aveam 12 pagini de la TUV Germania pe care scrie clar si mare EURO2,am si o foaie cu noxe si lambda nu stiu ce,test facut in 2000 Germania si chiar daca scrie mare pe brief-ul mic EURO2, RAR tot nu o considera decat EURO1.Motivul invocat:masina are montat un catalizator si nu am actele,adica factura,garantie si cartea catalizator-ului.Si chiar daca le aduc, depinde de RAR Bucuresti daca vor sa recunoasca EURO2.Oricum nu sunt singurul care pateste asta.Acum trebuie sa platesc taxa asa si daca fac rost de acele pe catalizator va trebui sa ii dau in judecata ca sa imi recuperez din bani.Apropo este si cel putin un caz,un prieten de pe forum,tot la RAR Sibiu,tot mediesan,are la fel ca mine pe brief taiat si completat EURO2. Aceeasi masina,C180 elegance lui i-au dat EURO2.Doar ca a lui e din 94 si a inscris-o de vreo 7 luni,iar atunci nu erau asa discutii si probleme cu toate masinile vechi aduse in tara.
                              Citez pulmann : " restul de 0,01% este "incompetanta R.A.R." " .Acest 0,01% valoreaza mai mult pentru cei RAR decat TUV-ul din Germania sau alte tari.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF