Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie W203 (2002-2003)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie W203 (2002-2003)

    Buna ziua domnilor,

    Sunt un membru nou al acestui forum si momentan nu sunt posesor de Mercedes, dar sper sa rezolv aceasta problema in viitorul apropiat.

    Am cautat de ceva vreme pe piata locala, dar si pe mobile.de ca sa vad ce optiuni am, fara a lua in considerare marca Mercedes, in principal datorita mitului pieselor foarte scumpe. De atunci am avut norocul sa vad un Mercedes pe viu, sa il simt in trafic si am fost convins ca e o masina care merita.

    Asadar, ca sa nu o mai lungesc:

    -Masina cautata: Mercedes Benz W203 (preferabil) sau S203 (an 2002/2003/2004)
    -Motorizare: 1.8 benzina, cutie manuala (consum si costuri reduse)
    -Buget: 3500 euro ( 4000 cu tot cu adus, acte, etc)
    -Locatia: Germania, zona Munchen + 150/200km

    Intrebarile mele sunt:

    1. Dupa cum am citit in postarea unui coleg de pe forum, este adevarat ca toate modelele 1.8 benzina dotate cu Kompressor sunt Euro 4? Nu imi pot permite sa aduc un Euro 3 datorita taxei extrem de mari.

    2. Vanzator privat sau dealer? Am citit pe forum postarea unui alt coleg in care mentiona niste targuri auto foarte mari unde poti pierde 3 zile uitandu-te la toate masinile, exista ceva de genul si in Munchen sau in apropiere?

    3. Zicea cineva ca dupa ce o cumperi si scoti numere galbene/rosii ai la dispozitie 2 zile in care o poti returna, timp in care o poti duce la un service pentru test. Este valabila la orice dealer?

    Orice sfat este binevenit! Va multumesc!

  • #2
    Parerea mea este ca 1.8 nu are consum mic,deloc(indiferent ca e aspirat sau kompressor).

    Comment


    • #3
      Salutare,

      Ma refeream ca e consumul mai redus fata de motorul de 2, cu cutie automata de exemplu. Din pacate, diesel-ul nu este o optiune momentan, din pricina taxei de prima inmatriculare.

      Poate ma poti ajuta cu intrebarea nr. 1?

      Comment


      • #4
        Nu prea te pot ajuta(mai bine tac decat sa iti spun prostii),poate colegii care au asa motorizare.Eu am c220 cdi.

        Comment


        • #5
          Nu cred ca o sa gasesti 1,8 kompressor euro 3.
          Numere galbene(5 zile) nu mai poti scoate si sa parasesti Germania.Daca te prind ungurii,iti confisca numerele si ai pus-o.
          Daca vrei masina buna,km putini,proprietar privat,dotari,nu te incadrezi in buget !
          4-500 euro te costa numerele,benzina,taxele de drum,etc..


          Consumul masinii nu este exagerat.Daca esti linistit la drum,te incadrezi lejer sub 6,5-7% extraurban.
          Daca esti zburdalnic si cu un diesel poti ajunge la 10% extraurban !
          Impozitul la 2,2 cdi este aprox 700 ron,asigurare mai mare,taxa inmatriculare mai mare.
          La 1,8 impozit 120 ron,asigurrare mica,taxa inmatriculare simtitor mai mica !
          Last edited by robertino; 07-01-2014, 13:16 PM.

          Comment


          • #6
            Salutare,

            Multumesc pentru sfaturi. Stiu si eu ca bugetul este cam mic pentru asa o masina, dar voi face un compromis daca gasesc ceva cat de cat ok acolo. Sper sa gasesc una fara probleme tehnice majore, chiar daca ar avea mai multi KM la bord. Nu insist sa fie proprietar privat neaparat (am auzit ca actele se fac mai repede la dealer), iar de asemenea nu am mari pretentii referitoare la dotari.... poate doar servodirectie si aer conditionat

            Singura grija momentan e sa fie Euro 4, caci pentru Euro 3 taxa e mult prea mare. Cat despre diesel, din pacate, nu este o varianta avand in vedere taxele mult prea mari.

            Ce parere aveti despre cutiile automate, merita sa le iau in considerare in detrimentul celor manuale? Consumul marit nu ar fi un capat de tara, dar ceea ce m-ar ingrijora mai tare ar fi fiabilitatea, mai ales pe o masina cu multi KM.

            Cu stima

            Comment


            • #7
              Cutia 5G te duce linistit 500 000 km daca e intretinuta ok.Pentru mine cutia automata e pe primul loc(o recomand).

              Comment


              • #8
                Cutia automata este foarte fiabila.Este costisitor de intretinut,extrem de costisitor de reparat.Te poate tine 500.000 km,te poate lasa dupa 30.000 km rulati.La o masina SH conteaza foarte mult cum a fost exploatata cutia anterior achizitiei.Spre ex.,luna trecuta am adus un A klasse,pentru un prieten.Masina 2002 108.000 km reali,am umblat dupa ea mult si bine prin Germania.Amicul a mers 20.000 km in Romania si l-a lasat cutia !S-a ars calculatorul cutiei.Cei 1500 km pe drumul spre Romania i-am facut fara probleme,cutia schimba perfect pe manual si pe automat.Masina luata la zdranganit prin Romania, a avut o eroare de comunicare CAN,un contact imperfect si calculatorul a fost gata !Cel putin asta a fost diagnosticul celui ce a reparat cutia-inlocuire calc.(600 euro) !Reparatia unei cutii automate costa 2000-3000 euro !
                Totul este la noroc.
                La masina noua aleg cutia automata.La masina SH aleg intotdeauna cutia manuala !
                Last edited by robertino; 07-01-2014, 21:41 PM.

                Comment


                • #9
                  Din pacate, n-am reusit sa gasesc un Mercedes bun in timp util si a trebuit sa optez pentru o alta marca de masina. Eu va multumesc tuturor pentru ajutorul oferit si rog moderatorii sa inchida topicul dupa cum cred de cuviinta. O zi buna!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF