Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie Mercedes-Benz C 180 NEW! (BlueEFFICIENCY) 7G-TRONIC Avantgarde

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie Mercedes-Benz C 180 NEW! (BlueEFFICIENCY) 7G-TRONIC Avantgarde

    Buna tuturor . Nu pot spune ca sunt un fan consecvent al marcii Mercedes . Pana acum am avut un 124 (cu un 3000 benzinar prin 2000-2002 ) si un SLK 280 prin 2007-2009 . Azi insa (desi sotia dorea un A4 ) am gasit aceasta jucarie .

    http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/m...186919489.html

    Avand in vedere preturile comparative cu unele noi , cat si faptul ca de 5 ani nu mai am idee despre cat de bune sau mai putin bune mai sunt noile motoare BlueEFFICIENCY , o sa va rog sa va spuneti opinia .
    Va rog , doresc parerile avizate ale celor ce stiu intr-adevar despre ce vorbesc .
    Multumesc
    manifest o profunda intoleranta la abstinenta ...

  • #2
    Daca e aceeasi masina cu cea pt care ai cerut decodare VIN, pare a fi destul de tare, daca nu pui pret pe echiparea Xenon LED/ILS si mai ales pe Comand.

    Motorul EURO6 de doar 1,6 asigura cu siguranta un consum perfect pt puterea lui.


    Ce pare a fi montat ulterior este Harman-ul (daca chiar este), toba dreapta si mai ales tips-urile AMG.

    Asa cum am mai scris in cateva posturi, echiparea ulterioara cu ILS costa enorm.
    Last edited by cl600; 12-22-2013, 23:40 PM.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Originally posted by cl600 View Post
      Daca e aceeasi masina cu cea pt care ai cerut decodare VIN, pare a fi destul de tare, daca nu pui pret pe echiparea Xenon LED/ILS si mai ales pe Comand.

      Asa cum am mai scris in cateva posturi, echiparea ulterioara cu ILS costa enorm.
      Destinatia de uzitare a masinii este circulatia in oras , maxim 15 000 de km/an . Va fi condusa de doamna si arareori va sofa dupa orele 18 . Cat priveste echiparea ulterioara si acel "enorm" , iti pot da detalii despre un pret de cca 800 EUR .
      (Cat priveste modificarea evacuarii si acele "AMG"-uri , au fost facute in reprezentanta , de cel ce a comandat masina . Un arab ... )
      manifest o profunda intoleranta la abstinenta ...

      Comment


      • #4
        Originally posted by deplictisol View Post
        Destinatia de uzitare a masinii este circulatia in oras , maxim 15 000 de km/an . Va fi condusa de doamna si arareori va sofa dupa orele 18 . Cat priveste echiparea ulterioara si acel "enorm" , iti pot da detalii despre un pret de cca 800 EUR .
        (Cat priveste modificarea evacuarii si acele "AMG"-uri , au fost facute in reprezentanta , de cel ce a comandat masina . Un arab ... )
        Vrei sa o vinzi sau sa o cumperi?

        Masina nu are notat in Data Card cum ca ar fi montat 'in reprezenata' nici macar Becker Pilot pt Navi....

        800 euro, 2 faruri, 6 calculatoare, 2 senzori de nivel, switch de lumini? Platesc 1000 eu acum, fara manopera, programari, etc!
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Originally posted by cl600 View Post
          Vrei sa o vinzi sau sa o cumperi?
          Masina nu are notat in Data Card cum ca ar fi montat 'in reprezenata' nici macar Becker Pilot pt Navi....
          Doresc sa o cumpar si iti multumesc pentru informatia extrem de utila . Tocmai pentru acest gen de raspunsuri am deschis noul topic si ti-as fi recunoscator daca mi-ai da cat mai multe inadverdente intre situatia prezentata de vanzator si acel istoric . Mai mult decat atat , ma intereseaza eventuale avarii si sau umblari la kilometraje , cat si eventuale posibilitati de verificare contra cost .

          Originally posted by cl600 View Post
          800 euro, 2 faruri, 6 calculatoare, 2 senzori de nivel, switch de lumini? Platesc 1000 eu acum, fara manopera, programari, etc!
          Voi lua legatura cu cel care mi-a facut azi o oferta si iti comunic exact in ce consta propunerea lui . Eu l-am refuzat din considerentele de mai sus , cat si pentru ca eu inca mai conduc un A8 , o veche dragoste
          manifest o profunda intoleranta la abstinenta ...

          Comment


          • #6
            Originally posted by deplictisol View Post
            Doresc sa o cumpar si iti multumesc pentru informatia extrem de utila . Tocmai pentru acest gen de raspunsuri am deschis noul topic si ti-as fi recunoscator daca mi-ai da cat mai multe inadverdente intre situatia prezentata de vanzator si acel istoric . Mai mult decat atat , ma intereseaza eventuale avarii si sau umblari la kilometraje , cat si eventuale posibilitati de verificare contra cost .



            Voi lua legatura cu cel care mi-a facut azi o oferta si iti comunic exact in ce consta propunerea lui . Eu l-am refuzat din considerentele de mai sus , cat si pentru ca eu inca mai conduc un A8 , o veche dragoste
            Contra cost nu te pot ajuta, imi pare rau!

            Eu ma ocup cu Montaj Ulterior si Modificari pt Mercedes, nu prea am experienta de ce nu apar in data card date despre tara livrarii, etc...

            Fara sa ma laud (prea tare!) de 4-5 ani se tot fac la noi facelift-uri (cam de prin toata tara), montaj ulterior Xeno, Comand, etc, mai ales pt masini noi si foarte noi.
            Cu siguranta exista si variante mult mai ieftine decat ale noastre, insa sa pui la o masina noua faruri vechi sau sa le legi cu rezistente/condensatoare e un pic cam ciudat.

            Cam acelasi lucru, adica e destul de "ciudat" sa pui a doua evacuare, cu tips-uri AMG si sa nu pui pachet exterior AMG (macar bari, grile, praguri).
            Last edited by cl600; 12-23-2013, 00:34 AM.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Originally posted by cl600 View Post
              Contra cost nu te pot ajuta, imi pare rau!
              In acest sens ... faceam trimitere la costuri :
              Originally posted by deplictisol View Post
              Mai mult decat atat , ma intereseaza eventuale avarii si sau umblari la kilometraje , cat si eventuale posibilitati de verificare contra cost .
              Dar , cu drag , iti multumesc anticipat pentru o eventuala informare facuta aici .
              manifest o profunda intoleranta la abstinenta ...

              Comment


              • #8
                Originally posted by deplictisol View Post
                In acest sens ... faceam trimitere la costuri :

                Dar , cu drag , iti multumesc anticipat pentru o eventuala informare facuta aici .
                Am editat mai tarziu postul de mai sus.

                Sa ne spui si noua care e treaba cu Harman-ul, ma gandesc ca daca nu e doar lipit pe grila, atunci poate s-a montat si Comand impreuna cu restul de difuzoare...

                Am si eu o masina asemanatoare la vanzare si vroiam sa vad cam care este piata. eu sunt inginer, nu am treaba cu vanzarile...






                In opinia mea, jucaria ta este superba, atat doar ca poti vedea chiar si pe site-ul Mercedes Romania noul C-classe, care este undeva la 10 ani peste orice altceva din aceeasi clasa si nu numai.

                Intră pe site-ul oficial Mercedes-Benz România. Descoperă cele mai noi modele din universul Mercedes Benz, cu sisteme de tehnologie avansate, și o gamă întreagă de produse 100% electrice sau plug-in hybrid. Programează un test-drive, configurează-ți modelul preferat și solicită o ofertă.



                Modelul ce vrei tu sa il achizitionezi, intr-o luna, doua va fi atat de depasit moral, ( mai ales datorita lipsei optiunilor moderne- Comand Online, ILS, IHC, Distronic, etc) incat va deveni ceva banal.
                Attached Files
                Last edited by cl600; 12-23-2013, 01:04 AM.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cl600 View Post
                  Sa ne spui si noua care e treaba cu Harman-ul, ma gandesc ca daca nu e doar lipit pe grila, atunci poate s-a montat si Comand impreuna cu restul de difuzoare...
                  Am revenit sa va spun cum e cu masina si nu doar cu Harman-ul . Raspunsul celor de la reprezentanta , afost pe cat de sec , pe atat de simplu . "Stiati ca masina a fost lovita ?" .... Mai departe ... e istorie . Pe scurt , vanzatorul afirma ca nu stie nimic de vreun accident . Handlerul din Germania , afirma ca da , afost lovita usor la un stop . Reprezentanta insa imi spune :
                  -capota portbagaj revopsita
                  -plafoniera
                  -ambele usi spate
                  -inlocuit luneta
                  -probleme cutie viteze (scurgeri ulei)
                  -pus ulterior navigatie
                  -etc , etc .
                  Pe cale de consecinta : nu credeam nici inainte , dar de acum inainte cu atat mai mult , in tot soiul de chilipiruri . Iar daca cumva cineva mai este tentat , o temeinica verificare in reprezentanta , salveaza o caruta de bani . Dar cu totii stiam asta deja .
                  Sarbatori fericite cu bine , tuturor !
                  manifest o profunda intoleranta la abstinenta ...

                  Comment


                  • #10
                    Pe viitor evita vanzatorii arabi , recomandarea mea e sa cumperi doar de la un dealer MB , de preferat cu garantie .

                    Comment


                    • #11
                      Pana la urma 'arabul' a fost cel mai corect, a trecut in server toate reparatiile...
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Nu cred ca cel care vindea masina , a fost primul propietar.Probabil cel care a luat-o de noua ,a fost la dealer pt service, ulterior a schimbat-o la un buyback si in final a ajuns la cel cu site-ul .

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF