Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes C220 cdi w203 facelift vs bavarezi BMW 318d si 320d

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Mercedes C220 cdi w203 facelift vs bavarezi BMW 318d si 320d

    Salutare tuturor, ma numesc Adrian si asta e prima mea postare pe forum desi il urmaresc de aproape un an. Daca am postat gresit rog adminii sa stearga/mute topicul. Am 20 de ani, permis de doi ani si carnet de profesionist. Dupa o lunga perioada de strans fonduri + suportul parintilor.. a venit timpul sa aleg prima masina. Bugetul e in jur de 9500 euro max pt achizitia masinii. Trebuie sa fie musai diesel si dupa 2004-2005. Dupa vreo 20 de telefoane m-am oprit la astea:

    Mercedes c220cdi: http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C27924238.html
    Dupa spusele proprietarului are 227000km (cam mult), pompa de apa schimbata, curele si role schimbate, uleiul din cutie are 15000km, jante de tabla cu cauciucuri de iarna, inscrisa in 2010 in tara si taxa platita si nerecuperata. Negocierea incepe de la 8500 de euro in jos. Maine ii cer vin-ul.

    Bmw e90 320d : http://www.autovit.ro/bmw-320-C28221424.html 130000km, fabricatie 2007, inscrisa in 2011, taxa nerecuperata, in caz de.. o sa fiu al 3-lea pe carte, negocierea incepe de la 9500 de euro in jos.

    Bmw e90 318d http://www.autovit.ro/bmw-318-C28188917.html 150000km, fabricatie 2005, inscrisa in 2008, taxa nerecuperata, proprietarul e inspector la fisc, nu prea le are cu masinile.. a omorat o turbina din 2008 pana in 2011 fiindca a mers subturat si intrebarea e cat a mai ramas din asta noua , nu are cd cu navigatie pe Romania si nu are senzori de parcare.


    Nu vreau ca acest thread sa se tranforme intr-o disputa intre mercedes si bmw. Tin sa cred ca clubmercedes.ro e mai presus de bmwclub.ro.
    C Klasse are impozit mai mare dar bmw-ul de 163 de cai are asigurare mai mare deci cam tot pe acolo e..diferenta e in fiabilitate. Daca toate merg bine, vineri poate duc Mercedes-ul la Restaco SV la o testare. Astept parerile si sfaturile voastre.

  • #2
    Eu as lua-o pe cea mai noua, desi as evita vanzator samsar (cel care o vinde vad ca mai are masini la vanzare). Si-as scarmana-o si-n coore, chiar daca as pierde 100 de euro pentru o cercetare la reprezentanta (in cazul MB).
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      C220 si 320 sunt masini de "samsari", o simpla cautare mai atenta mai gasesti si alte masini care le detin la vanzare.
      La 318, nu ma pot pronunta.
      Toate cele 3 masini sunt din apropriere de tine. Te sfatuiesc sa cauti in toata tara masina pe care o vrei, nu lasa distanta sa iti alegi masina preferata. Mai cauta. Succes.

      Comment


      • #4
        Multumesc de raspunsuri.
        @cutaresku Cea mai noua e bmw-ul 320d mai nou de atat nu vreau ca motorul n47 are o groaza de probleme..
        @adrian.o C class-ul ala e de mult de vanzare pe autovit, am gasit si un anunt din 2010 cand cerea 13000 de euro. Mai caut..
        Am citit si citesc in continuare thread-uri cu probleme tehnice la w203 cdi, dar as mai avea cateva intrebari.
        Cati km are w203-ul vostru si ce probleme majore ati intalnit? La capitolul injectoare, turbine, dpf-uri, cutii de viteza cat de bine sta mercedes vs bmw? Ce ar trebui sa urmaresc cand cumpar un c220 cdi?

        Multumesc.
        Last edited by silverarrow; 03-11-2013, 22:56 PM.

        Comment


        • #5
          Eu as lua Mercedes. Am condus ceva timp E90 si nu se compara.
          Ma rog, tine de gusturi.

          Sunt de aceeasi parere cu Cutaresku. E baiat destept

          Comment


          • #6
            Nu vei gasi e90 bun la pret de sub 18-20 de mii. De cazane de 400 de mii de km reali e plin autovitul, la fel de doritori de masini super dotate si cu 100k km la pret de golf.
            Ce rupt e 318-le ala, uite ce culoare au numai semnalizarile. Ala are 150 de mii de km pe-o roata.
            Last edited by Siegfried; 03-11-2013, 23:29 PM.

            Comment


            • #7
              Din anuntul de pe autovit si din pozele astea.. merita 100 de euro o verificare la restaco?

              Daca o scot in 8200 de euro merita banutii?
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Originally posted by Siegfried View Post
                Nu vei gasi e90 bun la pret de sub 18-20 de mii.
                Ma tem si de asta

                http://www.autovit.ro/bmw-320-C27769465.html pacat ca nu am banii astia..
                Last edited by silverarrow; 03-11-2013, 23:26 PM.

                Comment


                • #9
                  20.000 euro pentru o masina atat de anosta... Nebun sa fii sa iei


                  La 9500 m-as uita chiar si la E classe.

                  Comment


                  • #10
                    E classe e cam mare pentru nevoile mele si riscul sa dau peste un taximetru vopsit e cam mare..

                    M-am gandit si la B classe dar in max 9500 iau unul din generatia care rugineste si oferta nu e prea grozava in Ro.

                    Maine il sun si pe asta http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C27912923.html

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by silverarrow View Post
                      Ma tem si de asta

                      http://www.autovit.ro/bmw-320-C27769465.html pacat ca nu am banii astia..
                      Si asta e 2005. Din 2006 seria 3 trebuia sa aiba inele metalice pe butoanele de la clima
                      Dupa uzura volanului, minim 350k km.
                      In germania trebuie sa tii cont ca o masina de asta face minim 70-80k km pe an.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Siegfried View Post
                        De cazane de 400 de mii de km reali e plin autovitul, la fel de doritori de masini super dotate si cu 100k km la pret de golf.
                        Ce rupt e 318-le ala, uite ce culoare au numai semnalizarile. Ala are 150 de mii de km pe-o roata.
                        Am dat peste o groaza de cazane dar totusi am mai sunat la cateva..

                        http://www.autovit.ro/bmw-318-C27981974.html Asta a crescut pretul cu 200 de euro in ultima sapt pentru ca bmw-ul e bmw..)

                        http://www.autovit.ro/bmw-320-C28219496.html Asta are volanta praf si poze cu interiorul nu se pot face..

                        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

                        Comment


                        • #13
                          Pai la ultima ce sa-ti spunem, e clar ca a fost lovita, uite in dreapta luft mai mare ca in stanga, pe dreapta nu are poze, scaunele arata foarte post, tuning de 2 bani... In general cine face tuning de 2 lei nu intretine corect o masina. Apoi minte la cel putin 3 chestii: km, accident, an fabricatie. De ce ai cumpara de la unul de asta?

                          Originally posted by silverarrow View Post
                          Nu vreau ca acest thread sa se tranforme intr-o disputa intre mercedes si bmw. Tin sa cred ca clubmercedes.ro e mai presus de bmwclub.ro.
                          Hmmm.. nu-i frumos ce faci.

                          Comment


                          • #14
                            silverarrow eu nu as merge pe cea mai noua,am mers pe chestia asta acum 5 ani si nu a fost cea mai potrivita alegere.BMW are turbina cu probleme indiferent de stilul de condus(o spun din experienta).Despre probleme la w203 facelift te poti uita la sectiunea My car (w203 red) si poti vedea ce probleme am avut cu a mea pana la 230k km.Eu daca as primi un BMW gratis l-as vinde si mi-as luat mercedes.Bafta multa in gasirea unui mercedes bun si multa dar multa grija in alegerea masinii!

                            Comment


                            • #15
                              Ma poate ajuta cineva cu vin-ul asta WDB2030081A724751 ?
                              Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF