Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C220 CDI 2010 5G-Tronic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C220 CDI 2010 5G-Tronic

    Salut,

    Vreau sa achizitionez un C220 CDI din 2010. Ce parere aveti de motorizarea asta?
    Din cate am vazut pe net in 2010 la automate exista doar 5G -TRONIC cu doar 5 viteze. La prima vedere mi se par cam putine 5 trepte, considerand ca celelalte branduri premium au cel putin 6 si mai nou 7 si chiar 8 (audi a4 acelasi an).
    Astept si parerile voastre cat mai obiective.

    Multumesc,
    Bogdan

  • #2
    C220 cu 170 hp este suficient pentru un condus normal si pentru orice depasire insa daca sunteti mai sportiv din fire luati un motor mai mare.Personal nu prea sunt de acord cu 5 trepte ,am avut acum 5 ani automata cu 5,acum posed manuala 6 si as dori sa trec la automata dar nu 5(bani de model cu 7g nu am).Cum spuneati concurenta ofera cutii cu multe trepte si sa mai iei o cutie cu 5 in zilele astea mi se pare o usoara ,,involutie'' plus ca ma gandesc ca vreti sa tineti masina 2-3 ani si pana atunci concurenta o sa aiba probabil,,10'' trepte.Recomandarea mea este sa faceti tot posibilul si daca puteti luati ceva cu 7g,oricum dumneavoastra stiti mai bine.

    Comment


    • #3
      Sunt de acord cu 170hp, pentru drumurile noastre sunt suficienti. In ceea ce priveste cutia automata, in Bucuresti parerea mea e ca e cea mai buna optiune. La cat se sta aici in trafic, fac muschi la piciorul stang cu ambreiajul.
      Din pacate 7g-tronic s-a pus pe c220 din 2011 (conform wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_C-Class "
      5-speed automatic with paddle shifter (5G-TRONIC) (2009–2011), 7-speed automatic with paddle shifter (7G-TRONIC Plus) (2011-)
      " ) ceea ce imi mareste bugetul pentru achizitie.
      Multumesc pentru raspuns.

      Comment


      • #4
        Originally posted by creatorul View Post
        Sunt de acord cu 170hp, pentru drumurile noastre sunt suficienti. In ceea ce priveste cutia automata, in Bucuresti parerea mea e ca e cea mai buna optiune. La cat se sta aici in trafic, fac muschi la piciorul stang cu ambreiajul.
        Din pacate 7g-tronic s-a pus pe c220 din 2011 (conform wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_C-Class "" ) ceea ce imi mareste bugetul pentru achizitie.
        Multumesc pentru raspuns.
        Ce zici de asta ?


        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • #5
          Originally posted by mircea600sel View Post
          Masina arata foarte bine dar din pacate este peste bugetul meu de 18.000
          Asta este si motivul pentru care ma limitez la anul 2010 pentru achizitie.
          Din cate vad are tot 5g-tronic, din 2011 nu ar trebui sa aiba 7g-tronic?

          Comment


          • #6
            Originally posted by creatorul View Post
            Masina arata foarte bine dar din pacate este peste bugetul meu de 18.000
            Asta este si motivul pentru care ma limitez la anul 2010 pentru achizitie.
            Din cate vad are tot 5g-tronic, din 2011 nu ar trebui sa aiba 7g-tronic?
            Chiar in 2011 s-a facut trecerea.

            P.S. Asteptam cu mare interes noul S class 9G-Tronic!

            sigpic

            "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

            Comment


            • #7
              Originally posted by mircea600sel View Post
              Chiar in 2011 s-a facut trecerea.

              P.S. Asteptam cu mare interes noul S class 9G-Tronic!
              Cu siguranta o sa fie un succes daca o sa apara si pe celelalte modele mai ieftine.

              Astept si cateva idei de la posesori de C220 cu acest model de cutie.

              Multumesc

              Comment


              • #8
                Detin un W212 E200 automat cu 5 viteze, an de fabricatie 10/2010. Masina se comporta exemplar, schimba foarte bine vitezele si nu simti nevoia de mai mult, asta daca vrei sa mergi la consum.
                Am condus si W164 facelift 350 CDI, masina avea "normal" 7G-Tronic si diferente intre W212 si W164 nu am simtit, poate diferenta era in functie de greutatea masinii.
                Recomandare, C200 sau C220, automat, Euro 5, senzori de parcare si incalzire in scaune. Daca le ai pe cele mentionate mai sus, masina ii perfecta din punctul meu de vedere.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by adrian.o View Post
                  Detin un W212 E200 automat cu 5 viteze, an de fabricatie 10/2010. Masina se comporta exemplar, schimba foarte bine vitezele si nu simti nevoia de mai mult, asta daca vrei sa mergi la consum.
                  Cele cu 7 viteze consuma mai putin.

                  Originally posted by adrian.o View Post
                  Am condus si W164 facelift 350 CDI, masina avea "normal" 7G-Tronic
                  W164 350cdi are 7G Tronic Plus.

                  Originally posted by adrian.o View Post
                  si diferente intre W212 si W164 nu am simtit, poate diferenta era in functie de greutatea masinii.
                  Nu ai simtit nici o diferenta intre clasa E si M ? Al tau e 200 cdi si ML-ul e 350 cdi.(numai greutatea era singura diferenta?136cp vs 256cp)

                  Poate este greu de recunoscut dar cele ce au 7G Tronic Plus sunt mult peste celor cu 5 viteze respectiv 7G Tronic.

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    Poate alti simt diferenta, poate ca este acea intarziere cand calci acceleratia de 2-3 sec si iti taie din simturi, oricum fiecare cate un lucru de la fiecare masina si intre W212 si W164 pentru mine ii cam egalitate (doar ceea ce am condus nu povesti sau nu stiu ce dotari).
                    Asa ia o automata de la grupul VAG cu 7 sau 8 trepte, eventual sa fie si un 4WD, aici imi place si ruliul sau felul cum lucreaza motorul si cutia, dar deja iesim din tema topicului.

                    Succes si pune cate un link cu masinile pe care le ai in vedere, noi o sa incercam sa te sfatuim.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF