Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie C250

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie C250

    Salutare tuturor si bine v-am regasit stimati membrii.

    Sunt un fost proprietar de mercedes C250,am luat o pauza de "mercedes" de cativa ani din motive financiare si acum imi doresc cu ardoare sa achizitionez un alt exemplar de aceea apelez cu incredere la sfaturile voastre.
    In primul rand doresc sa stiu care este diferenta de consum dintre C220 si C250 motorina,care dintre cilindree se merita.Am avut gama classic,acum doresc sa optez pentru varianta elegence,ce aduce in plus aceasta gama?Doresc si o parere a detinatorilor de variante breack.Care este ultimul an al productiei acestei variante de C ,doresc un exemplar cat mai nou.Inafara de aceste intrebari ,doresc din partea vostra sfaturi practice privitoare la decizia mea - imi doresc un C250 motorina,breack,elegance,din 1998 sau 1999 (daca exista).

    Multumesc anticipat.
    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

  • #2
    Originally posted by calutzustudio View Post
    Salutare tuturor si bine v-am regasit stimati membrii.

    Sunt un fost proprietar de mercedes C250,am luat o pauza de "mercedes" de cativa ani din motive financiare si acum imi doresc cu ardoare sa achizitionez un alt exemplar de aceea apelez cu incredere la sfaturile voastre.
    In primul rand doresc sa stiu care este diferenta de consum dintre C220 si C250 motorina,care dintre cilindree se merita.Am avut gama classic,acum doresc sa optez pentru varianta elegence,ce aduce in plus aceasta gama?Doresc si o parere a detinatorilor de variante breack.Care este ultimul an al productiei acestei variante de C ,doresc un exemplar cat mai nou.Inafara de aceste intrebari ,doresc din partea vostra sfaturi practice privitoare la decizia mea - imi doresc un C250 motorina,breack,elegance,din 1998 sau 1999 (daca exista).

    Multumesc anticipat.
    Eu am gasit sa mi iau un C 250 TD din 1997 T-modell,cei drept inscris pe Bulgaria la un pret atractiv ca dotare ESPRIT,si mi se pare cam lenes pentru motorul mare,mi sa spus ca sunt motoare rezistente dar ramane de vazut,daca il iau maine seara ti l prezint si sper cu tot cu poze

    Comment


    • #3
      Astept mult sa mi-l prezinti,chiar ma apropii si eu de achizitionarea unei masini si vreau sa stiu cateceva si despre inmatriculari Bulgaresti,si eu tot bulgaria as alege din lipsa de bani,multumesc.
      LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

      Comment


      • #4
        Salutare stimati membrii ai clubului,

        revin cu vechea mea problema privita din alte unghiuri.M-am decis la model ,am ales w202 berlina ,motor 2500,150 cp,cutie automata,si spre surprinderea mea am gasit an fabricatie 2000 .Avand in vedere noile taxe si legi privitoare la inmatriculare ,ce sfaturi imi da-ti?Merita sa platesc 8000 ron taxa de timbru verde sau sa recurg la optiunea "bulgaria" ?Masina va fi adusa din Germania.

        Multumesc.
        LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

        Comment


        • #5
          Salut,e mai buna varianta cu Bulgaria dar am inteles ca de anul acesta au mai crescut si la ei taxele.Diferenta de bani intre noi si Bg mai bine o dai pentru o masina mai buna decat sa dai la stat.La Bg incearca sa inmatriculezi pe numele tau cu rezindenta ca sa nu ai treaba cu politia sa ai procura si sa nu o radieze bulgaru dupa ce o inmatriculeaza.Spor la cautari!

          Comment


          • #6
            Multumesc de sfat,intre timp am aflat din surse neoficiale,stimati cititori,ca taxa de mediu se va "injumatati" de la 1 Martie.
            LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

            Comment


            • #7
              Ce imi recomandati sa achizitionez.W202 TDI pana in 1997 sau CDI din 1998 - 2000 ?Cand va exprimati opinia va rog sa luati in calcul urmatoarele aspecte:
              -costurile de inmatriculare (vezi timbrul verde Euro 3)
              -eventualele probleme majore si costurile de remediere
              -consumul
              -alte diferente majore (mai putin designul care cu siguranta e mai frumos)

              Multumesc.
              LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

              Comment


              • #8
                Nici un utilizator de w202 nu are o opinie?
                LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                Comment


                • #9
                  Salut, eu detin un benzinar 1800cmc, dar imi dau cu parerea, sper sa nu gresesc. Diesel, mercedes a fabricat din 93-97 4 motorizari :
                  • 2.0 diesel simplu 8 valve 75cp
                  • 2.2 diesel simplu 16 valve 95cp
                  • 2.5 diesel simplu 20 valve 111cp
                  • 2.5 turbodiesel 20 valve 150cp

                  Ca intretinere, cel mai ieftin ar fi prima motorizare, si cel mai putin mancator de motorina. Iar intre 97-00 modelul facelift :
                  • 2.0 CDI 16 valve 101cp
                  • 2.2 CDI 16 valve 125cp

                  Ambele au turbina si intretinerea este mai scumpa. Din cate stiu eu inainte de 97 este euro2 si facelift-ul este euro3. Sa o inmatriculez in Romania o sa te coste o caruta de bani, pentru ca este diesel si euro3 este mai scump ca euro2, noneuro euro1 si euro2 avand o reducere de 90% (nu ma intrebare de ce, legi tampite din Romania).
                  http://oi58.tinypic.com/295cvn5.jpg

                  Comment


                  • #10
                    Ok,multumesc.Sa inteleg ca modelele mai vechi merita mai mult.
                    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by calutzustudio View Post
                      Ok,multumesc.Sa inteleg ca modelele mai vechi merita mai mult.
                      Din punct de vedere al timbrului de mediu , DA.

                      La CDi (euro3) vei plati o taxa enorma, fata de 2.5 TD care este euro 2 si are taxa mai mica.
                      Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                      Comment


                      • #12
                        Dar acest inconvenient poate fi eliminat prin mai multe metode.Spunea colegul ceva precum ca la CDI intretinerea este mai scumpa.In ceeace privesc costurile de achizitie,are cineva idee cam care sunt preturile pentru CDI din 2000-2001 in Germania ?
                        LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                        Comment


                        • #13
                          Ce parere aveti despre acest W202 "EDITIE LIMITATA" pentru cunoscatori ???

                          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
                          LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                          Comment


                          • #14
                            Salutare,

                            trebuie sa cumpar neaparat o masina ASAP. Mi-au trimis o instiintare cei de la primarie (cu parcarile) ca daca nu fac dovada ca detin un autoturism la adresa unde domiciliez, pierd locul de parcare. Am cautat peste tot un W203 dar trebuie sa renunt fiindca am ajuns la concluzia ca nu gasesc una buna la bani putini .

                            Deci, dragii mei colegi, sunt nevoit sa ma intind cat imi ajunge plapuma. Asadar, W202 1998 - 2000 benzina (1998cmc 136 cp - sper ca scriu bine) cred ca este masina ideala.

                            Avem norma de poluare euro3 la acest motor?
                            Sunt motoare ok? As prefera climatronic si cutie automata.
                            Ceva sfaturi? Vinde cineva?
                            LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF