Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

BMW 320d vs. Mercedes C220 W202 vs. Mercedes C200 W203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BMW 320d vs. Mercedes C220 W202 vs. Mercedes C200 W203

    Va salut pe toti! Dupa cum vedeti am o problema: sunt fan BMW si Mercedes. Pana acum am detinut si am condus BMW E36 si Mercedes 190. Momentan detin o Dacia Logan, dar vreau sa o vand pentru a-mi achizitiona un unul dintre modele pe care le vedeti in Poll in vara acestui an.

    Intrebarea mea este: pentru care sa optez? As vrea sa-mi enumerati voi dezavantaje si avantaje la fiecare dintre aceste 3 modele, preferabil cei dintre voi care chiar stiu despre ce vorbesc si chiar a-ti condus macar unul dintre aceste modele sau il/le detineti, sunt curios in special in legatura cu FIABILITATEA! Astept recomandari si la alte motorizari decat cele din poll, dar sa fie neaparat diesel-uri!

    Am timp cateva luni sa ma hotarasc, deci astept mai multe raspunsuri. Va multumesc!
    62
    BMW 3.20d E46
    19.35%
    12
    Mercedes C220d W202
    19.35%
    12
    Mercedes C200d W203
    61.29%
    38

    The poll is expired.

    Last edited by mircea600sel; 02-11-2012, 14:48 PM.

  • #2
    Te salut, eu detin un W202 motorizare diesel cu cutie manuala din 95.
    Pot spune cu mana pe inima ca sunt cele mai pacatoase motorizari din cauza pompei de injectie, veci o sa ai probleme cu el.
    Sunt bune modelele cu motorizare de 2000 cele cu pompa Bosch clasica, dar sunt slabute (au doar 75 de cai).
    In rest la celelalte modele mentionate de tine asteptam colegii care au asemenea masini.
    Numai bine.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Vad ca multi au votat, insa putini au raspuns, sper sa va argumentati si voi daca puteti!

      Multumesc pentru sinceritate Jacob!

      Comment


      • #4
        Acum depinde ce masini gasesti. De fel, cine are un Bmw mai hartanit sau cu defecte,il si baga la vanzare. Depinde in ce stare gasesti masinile. Mai e un aspect, modelele diesel, nu le gasesti la km putini, iar rulajul afisat pe tabloul de bord mai mereu e fals. Nu cred ca o sa gasesti un model la km putini, si mai toate au rulaje foarte mari si la bord nu o sa vezi mai mult de 150.000km.

        Pt 320d vad urmatoarele avantaje: mai rapida, consum mai mic, stabilitate, nivel sonor redus in habitaclu ( asta in cazul in care injectoarele sunt ok) mai pretabila la un condus sportiv si foarte tunabila. Un bun prieten are un 320d din 2000, dupa ce a schimbat turbina si o remapare a fost mai rapid decat mine cu un Clio RS F1 team de 200cp

        Pt C200-220cdi vad un avantaj spatiul interior , si un confort mai bun al suspensiilor. Motoarele cdi parca sunt un pic mai zgomotoase la turatii joase, la drum acel zgomot e acoperit de cele aerodinamice.

        Eu m-as orienta si spre un A4 cu versiunea 1.9tdi, care pot spune ca e o motorizare excelenta si cu un consumfoarte redus. Iar la fiabilitate, e mult mai fiabil decat seria 3 sau C-class.

        Comment


        • #5
          Din ce an vei sa iti iei bmw 320D sau c220 ?
          w202 zic sa il scoti din calcul pentru ca motoare de generatie mai veche si nu is puternice.
          La bmw 320d sunt doua puteri 136 si 150 cai in functie de an e cea mai sportiva si mai tinereasca implictic mai fugarita .
          Mercedesu e cel mai spatios mai elegant dai are o capitate mai marei si e impozitu mai mare ca trece in alta categorie.
          Eu nu mi as lua masina diesel mai veche de 3 ani maxim pt ca au multi km fata de benzina si apar probleme scumpe de remediat .

          Comment


          • #6
            Originally posted by iulian_ban View Post
            Eu nu mi as lua masina diesel mai veche de 3 ani maxim pt ca au multi km fata de benzina si apar probleme scumpe de remediat .
            Foarte adevarat, dar in general o masina de max 5-6 ani nu prea ar avea probleme.

            Comment


            • #7
              Eu am um Mercedes W202 motor 2.0 d de 75 cai,merg cu el pana in panzele albe,am facut vreo 150.000km in 3 ani si motorul nu a cerut decat ulei si filtre...dezavantajele sunt ca nu fuge si e destul de veche,slaba si la dotari...dar circuli mult si moca,consum de vreo 6,7%,dar daca ai o sursa de gaz (cum o fii el,ca eu am bagat si pacura in ea,din greseala,dar tot a mers),L-ai apucat de D-zeu de un picior

              Comment


              • #8
                Originally posted by 300zxtt View Post
                Acum depinde ce masini gasesti. De fel, cine are un Bmw mai hartanit sau cu defecte,il si baga la vanzare. Depinde in ce stare gasesti masinile. Mai e un aspect, modelele diesel, nu le gasesti la km putini, iar rulajul afisat pe tabloul de bord mai mereu e fals. Nu cred ca o sa gasesti un model la km putini, si mai toate au rulaje foarte mari si la bord nu o sa vezi mai mult de 150.000km.

                Pt 320d vad urmatoarele avantaje: mai rapida, consum mai mic, stabilitate, nivel sonor redus in habitaclu ( asta in cazul in care injectoarele sunt ok) mai pretabila la un condus sportiv si foarte tunabila. Un bun prieten are un 320d din 2000, dupa ce a schimbat turbina si o remapare a fost mai rapid decat mine cu un Clio RS F1 team de 200cp

                Pt C200-220cdi vad un avantaj spatiul interior , si un confort mai bun al suspensiilor. Motoarele cdi parca sunt un pic mai zgomotoase la turatii joase, la drum acel zgomot e acoperit de cele aerodinamice.

                Eu m-as orienta si spre un A4 cu versiunea 1.9tdi, care pot spune ca e o motorizare excelenta si cu un consumfoarte redus. Iar la fiabilitate, e mult mai fiabil decat seria 3 sau C-class.
                Ms de sugestie, o sa ma interesez si de Audi.

                Originally posted by iulian_ban View Post
                Din ce an vei sa iti iei bmw 320D sau c220 ?
                w202 zic sa il scoti din calcul pentru ca motoare de generatie mai veche si nu is puternice.
                Oricare dintre ele ar fi, sa fie intre 2001-2005.

                W202 nu este din 2000 sau mai nou, dar vroiam opinia voastra in legatura cu masina, pt. ca daca se merita si era foarte reusita, posibil sa fi mers pe varianta aia.

                La bmw 320d sunt doua puteri 136 si 150 cai in functie de an e cea mai sportiva si mai tinereasca implictic mai fugarita .
                Daca merg pe BMW pana la urma, ma gandesc la cel de 150 CP, in varianta Coupe.
                Last edited by AlexM; 02-12-2012, 18:59 PM.

                Comment


                • #9
                  Cu w202,din 2000 sa carat cineva?mai exact 2,2CDI?eu da si am ramas uimit.....

                  Comment


                  • #10
                    Salut....Ia-ti frate Mercedes,eu cred ca nici o masina nu se poate compara cu Mercedes.Este elegant,spatios,fiabil,comfortabil,luxos si cel mai important lucru istoria ei,iar din acest punct de vedere nu cred ca exista vreo marca de masina a carei istorie sa fie mai fascinanta ca la Mercedes.

                    Comment


                    • #11
                      Oficial.
                      Daca postezi aici, ar trebui sa primesti un singur raspuns. MB.
                      Daca postezi la BMW, idem. Doar BMW.
                      Practic.
                      Daca ai bani, 4x4 manual. Doar daca te tenteaza sprinturile care nu marg la automata.

                      Comment


                      • #12
                        bmw 320d coupe daca ai bani

                        Comment


                        • #13
                          Eu iti recomand sa conduci un e46 si un w203, daca vrei masina mai "sportiva" alege e46, iar daca vrei un "tanc" mergi pe w203.Oricum mercedesul iti da o senzatie foarte diferita atunci cand o conduci fata de toate celelalte marci.Eu nu mi-as luat alta motorizare la e46 decat benzina 6 cil, 2.0 , 2.5 sau 3.0 litri. Bafta
                          *Smart Fortwo 451 Passion
                          *w123 230CE
                          *w211 E270 cdi Avantgarde
                          *w203 c220 cdi Avantgarde
                          *w215 CL55 AMG
                          *w202 C180 Esprit
                          *w210 e320 162kw 1996 Avantgarde
                          *w202 c250 TURBODIESEL 110kw 1998 Elegance
                          *w201 190E 2.0
                          *w123 langversion pullman

                          Comment


                          • #14
                            Daca si W203 a ajuns tanc atunci saracu W126 o fi nava din Independence Day =)).
                            Eu as zice asa:
                            W124 200 D daca iti plac bunicutzele.
                            W203 C200 Kompressor (motor de 1800) benzina.
                            Nici W202 C180 nu e rau.

                            Astea pe benzina gazate si ai terminat problema. Preturile sunt mici la benzinare ca nu se cauta. Impozitul este 170 de lei fata C200 sau C220 care amandoua au 2148 de cmc si deci impozitul sare la 773.28 lei (maaaare diferenta).
                            Mai e diferenta si la asigurare. Din ce se aude preturile vor mai creste la RCA.
                            Despre BMW nu ma pronunt...
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by adidc View Post
                              Daca si W203 a ajuns tanc atunci saracu W126 o fi nava din Independence Day =))
                              Tare raspunsul asta )

                              Acum intreb initiatorul topicului ce anume a ales sau daca a achizitionat masina.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF