Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie W204 benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie W204 benzina

    Salutare tuturor! De ceva timp m-am hotarat sa aschizitionez un Mercedes W204 C230 sau C280. As dori sa aflu de la posesori si nu numai cateva sfaturi despre cele 2 variante:fiabilitate,intretinere,optiuni. Astept ceva pareri pro/contra pt cutia de viteze manuala sau cea 7G. Din datele tehnice rezulta o diferenta foarte mica de consum intre 2500cc si 3000cc, deci m-ar ajuta si cateva pareri despre consum. Orice alte informatii despre cele 2 variante plus cele 2 tipuri de cutii sunt asteptate cu mare interes!
    Mentionez ca va fi primul meu Mercedes, pana acum avand cateva Alfa Romeo mai bune sau mai putin bune.

  • #2
    Clar ca o diferenta majora intre cele 2 motorizari este impozitul. Daca punctul asta de vedere nu te intereseaza atunci clar mai bine mergi pe motorul mai mare .
    Cutia 7G pentru ca eu as merge pe automatic pentru orice varianta de masina mi-as mai lua. Mai ales daca o iei de noua sau aproape noua e chiar foarte ok.
    Despre fiabilitate sau alte aspecte las colegii posesori sa vorbeasca. Ce pot sa iti spun este ca era un coleg cu un W204 luat de nou pe forum care a avut o gramada de probleme si era foarte necajit. Fiecare cum are noroc.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      La fel ca si colegul de mai sus spun ca singura diferenta majora e impozitul!Despre consum orice model ai alege din cele doua sub un minim de 11-12 nu scapi in oras!Eu am un C350 si am o cunostinta care de curand si-a luat un C280 in ideea unui consum mai mic fata de a mea))) Diferenta e pe undeva la un litru/100km.Ca sa iti ofera o perspectiva asupra consumului,un C200 umbla pe la 8,5 si peste,pe cand un 350 umbla pe la 13,5 si peste(in functie de stilul de condus,trafic,etc) .Cat despre cutie,eu am luat masina acum aproape 4 ani cu 4200km la bord si nici cea mai mica problema cu ea pana acum!In rest foarte multumit de masina,nici o problema tehnica sau orice altceva de genu'.

      Comment


      • #4
        Are careva pe aici vreun C180 dupa 2007 ,cu 156 cp ? Ma gandeam si eu sa imi iau un benzinar din asta,dar vazand diferenta de cuplu (256 vs 400 NM) am inceput sa ma uit dupa dieseluri,ca as vrea totusi si putere de la masina.As dori sa imi spuna cineva daca real chiar e asa mare diferenta la condus intre ele .Eu as vrea neaparat automata ! Ca pret,as vrea ceva de maxim 18,000 eur cu tot cu inmatriculare !

        Comment


        • #5
          Dar despre C200 kompressor un mic review cine imi poate face?
          Ma intereseaza aceleasi detalii ca cele mentionate mai sus.

          Comment


          • #6
            Salut!eu am un c200 kompressor 2009,nu stiu daca se simte o diferenta mare (ma refer la reprizele de acceleratie si consum)daca il comparam cu c180 156 cp.consumul in oras la un mers normal cu scurte reprize sportive se duce in 11.5 ltr,iar cel mixt iese undeva la9.5-10 ltr,repet mers lejer.deci se poate si mai mult.....multe detalii nu prea pot da ptr ca am facut doar 1000 kmcu el pana acum,au venit zapezile si am tras pe dreapta cu tractiunea spate )).

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF