Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi Achiziţie, Întreţinere C220 CDI - W204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by alacusapca View Post
    E alta masina, la 136 de cai. In plus fata de asta, nu ai dotarile pe care le poti gasi la una rulata. Prefer sa dau 24000 pe una rulata, pe care sa o duc dealer sa ma lamuresc despre ce probleme ar putea avea, decat sa iau una de 24000 pet (cu echipamentul standard sau minim).
    La second hand o masina ingrijita se va vedea si dupa pret, mai ales daca proprietarul nu se grabeste sa o dea, deci nu e chiar loterie.
    Problema este ca solicitantul este altul... initiatorul topicului... el va decide... tu poate... dar el?

    Comment


    • #17
      Dar ce părere aveţi de maşina de la Weltauto din linkul pe care l-am postat mai sus? Adică acesta: http://autovit.ro/mercedes-c-220-C14794645.html ?

      Comment


      • #18
        Un pic ciudat... de obicei se arata ultima revizie... daca te uiti atent, are revizia la 26185 km pe 23.06.2009, pana acum trebuia sa mai aiba macar o revizie de an sau una la cca 46000 km... deci reviziile A si B(B1) efectuate... trebuie verificata... poate ca are... dar din ce prezinta...

        Comment


        • #19
          Originally posted by corvinarh View Post
          ... are revizia la 26185 km pe 23.06.2009, pana acum trebuia sa mai aiba macar o revizie de an sau una la cca 46000 km... deci reviziile A si B(B1) efectuate... trebuie verificata... poate ca are... dar din ce prezinta...
          Daca e recuperata din leasing nu i-a mai facut nici dracu nicio revizie. Sa zici multam daca mai are tot ce trebuie pe ea.

          Astea trebuie verificate bine, ca altfel o sa ai surprize.

          Daca totul e bine ,te poti alege cu o super masina la un pret foarte bun.

          .
          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • #20
            Din CIV reiese ca este pe persoana fizica inmatriculata... asa ca nu a fost leasing...
            Last edited by corvinarh; 09-03-2010, 14:58 PM.

            Comment


            • #21
              Pare ok inclusiv ca şi kilometri. Doar culoarea acesteia nu-mi place.

              Comment


              • #22
                Originally posted by aspireseries View Post
                În principiu tot acel model mă interesează şi pe mine, dar nu zic neapărat nu unui model pe benzină. Doar că aştept păreri de la cei care au testat şi modelul pe benzină în cazul în care au bunăvoinţa să-şi exprime părerea aici.

                Legat de CASCO, am calculat ~1700 euro _ estimativ... e posibil ca la tine CASCO să fie mai mic deoarece maşina este nouă.

                Legat de consum, cum se comportă prin oraş... prin afară la viteze de ~150-160km/h?
                Salut,
                Eu am un c200 kompressor w204.
                Nu am condus un diesel dar pot sa iti spun ca masina este foarte silentioasa pe benzina. Consumul in oras este undeva intre 10% si 12 %. In afara orasului pentru 2300km am avut 6.7%

                Pentru Casco, am platit 6000 ron pentru un an la Generali si masina este asigurata la 21.000 euro.

                Daca mai vrei sa stii informatii legate despre modelul pe benzina, te rog sa intrebi
                W204 C200 Kompressor

                Comment


                • #23
                  Din păcate ofertele online pentru variantele pe benzină nu prea există... aş fi preferat o variantă care să dispună de kit-ul AMG + sistem de sonorizare Harman Kardon. Acum rămâne întrebarea dacă mai are rost să caut pe .RO sau să caut direct în Germania (să consult un intermediar sau să mă deplasez personal)?

                  Comment


                  • #24
                    Varianta cea mai buna este sa mergi in De .

                    Si bineinteles sa te duci personal , insotit de un consultant.
                    Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                    Comment


                    • #25
                      Am mai găsit recent o ofertă bună --> ceea ce caut eu în marte parte cu kit AMG, 24.000 km verificabili la Ţiriac Auto. Proprietarul mi-a sus că este impecabilă... singurele chestiuni pe care le-a avut a fost:
                      - selector cutie automată (schimbat în garanţie la 20.000 km)
                      - bucşă sau ceva legat de braţul unui roţi (a spus că nu cunoaşte exact).

                      Acum v-aş întreba... nu este cam ciudat ca la 20.000 km cutia de viteze să aibă probleme??

                      De-asemenea, iniţial refuzam orice cutie automată... doar că am citit întâmplător despre DSG şi sună foarte bine (cel puţin pe hârtie). Am crezut că şi pe Mercedes sunt cutii automate cu o tehnologie asemănătoare, dar din păcate am observat că sunt cutii automate 'clasice'. Ce părere aveţi şi despre acest lucru?

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by aspireseries View Post
                        Am mai găsit recent o ofertă bună --> ceea ce caut eu în marte parte cu kit AMG, 24.000 km verificabili la Ţiriac Auto. Proprietarul mi-a sus că este impecabilă... singurele chestiuni pe care le-a avut a fost:
                        - selector cutie automată (schimbat în garanţie la 20.000 km)
                        - bucşă sau ceva legat de braţul unui roţi (a spus că nu cunoaşte exact).

                        Acum v-aş întreba... nu este cam ciudat ca la 20.000 km cutia de viteze să aibă probleme??

                        De-asemenea, iniţial refuzam orice cutie automată... doar că am citit întâmplător despre DSG şi sună foarte bine (cel puţin pe hârtie). Am crezut că şi pe Mercedes sunt cutii automate cu o tehnologie asemănătoare, dar din păcate am observat că sunt cutii automate 'clasice'. Ce părere aveţi şi despre acest lucru?
                        Sunt cutii automate cu 5 rapoarte pe motoarele mai mici - 220 Cdi, 200k, etc. insa pe 350 Cdi 4M sau 350 exista cutia 7G tronic, care iti spun din proprie experienta ca este fenomenala.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by w124researcher View Post
                          Varianta cea mai buna este sa mergi in De .

                          Si bineinteles sa te duci personal , insotit de un consultant.
                          Subscriu..
                          Eu am platit in final pe un W203 din 2005 cca 14.000 (cu tot cu drum, taxe, inmatriculare samd) dar l-am luat de la Daimler AG direct cu 90.000 KM batuti si 2 ani garantie. Pur si simplu n-am ce-i reprosa masinii, asa ca sfatul meu e sa cauti in DE. Chiar daca dai un ban in plus dar face. Nu cred ca are rost sa te zgarcesti la o mie, doua daca vrei MB din 2008.
                          Bafta si nu te grabi. Masina ta e pusa deoparte .

                          Comment


                          • #28
                            Nu mă grăbesc, dar cu toate acestea în ţara se găsesc la ~22.000 euro cu 20-30 mii de KM, kit AMG, DVD, Navigatie, Piele integrală etc.. pe când pe la nemţi nu prea am văzut cu aşa puţini km.

                            Comment


                            • #29
                              Buna ,si eu cind am achizionat masina am dat m-ai mult in Germania ca si cit costa acasa si nici acum nu imi pot explica cum cei de acasa pot cere pe o masina aproape identica cu a mea si cu 3-4 mii de euro m-ai putin ca si in Germania atunci ei au luat-o de acolo la cit?eu am umblat si nu am vazut nimic la banii de aici numai daca sint obosite rau sau dauna totala ,cum ii posibil?(scuze poate vb prostii)

                              Comment


                              • #30
                                Voi v-ati gandit ca cele aduse si vandute cu km putini in tara sunt ... "umblate"?? La km si la ... altele? Alta explicatie nu exista!!! Voi daca aveti un mercedes pe care ati dat 42000 euro, l-ati vinde cu 20000 euro la 30000 de km?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF