Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Trepidații puternice cu motorul încălzit

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut...faptul ca se aprinde becul de motor e un lucru bun, de aceasta data Bun, pentru ca poti pune un tester pe ea sa vezi de unde anume sa incepi!!Sfat, alege o diagnoza Star, dedicata Mercedes si nimic altceva(tester multimarca,aplicatii telefon,etc) !!Astfel vei scuti mult timp,bani si nervi cu identificarea si rezolvarea problemei.Stima.
    In functie de locatia din care esti vezi daca nu e un coleg prin zona.
    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

    Comment


    • #17
      Revin cu informații, am pus un tester și mi a apărut eroarea p0017, băiatul mi a zis că axul cu came nu este sincronizat (cel puțin din cum știu eu sa explic) m a sfătuit să merg unde am schimbat distribuția (Cu toate că mi au dat 3 luni garanție pe manopera și 24 pe piese și să încerc să o fac pe garanție ) mi a zis și de vanos că s ar putea să fie murdar. Știți pe cineva care se pricepe bine la Mercedes in constanta ?

      Comment


      • #18
        Originally posted by cl600 View Post
        Variatoarele, ...variază poziția axelor cu came, hidraulic. Adică presiunea uleiului, împinge pinionul.


        Îți poți șterge te rog din căsuța poștală ,aveai dreptate mi a reapărut problema vreau sa îți cer o părere

        Comment


        • #19
          Cere aici, să vadă toți cei interesați. In privat, sunt ... prăvălie,
          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment


          • #20
            Am fost la al 2 lea service și mi au spus că trebuie să schimb variatorul și senzorul de poziție a axelor cu came ,coduri piese A2710501500 și A2729050043,am văzut într-o altă postare de a ta că se poate schimba ceva la variator ce costa ceva mai puțin că piesa in sine .in cazul in care nu am înțeles bine m ar ajuta să știu dacă pot achiziționa variatorul la un preț mai rezonabil și de unde, singurele variante pe care le am găsit au fost pe Amazon 180 de euro cu tot cu transport pt variator produs de Baird stone ,în Ungaria pe un site unde trimit numai la bax de 20 și în reprezentanta in Romania la 2600 lei ,cunoști o alternativa mai ieftina că în reprezentanta ? Sau ai idee cea de pe Amazon daca este buna?

            Comment


            • #21
              € 143,33 | FOR Mercedes Camshaft (Exhaust+Intake) Adjuster Actuator fit Mercedes W204 C250 SLK250 A2710501400 A2710501500 OEM
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #22
                Cunoști pe cineva care a mai pus piesa asta? Nu găsesc nimic despre brand...

                Comment


                • #23

                  l am mai găsit și aici dar la fel la service mi au zis că nu au auzit de brand și că nu îl schimbă

                  Comment


                  • #24
                    La banii aia iti comanzi 2 . Daca vrei sa ai siguranta calitatii iei pe original cu garantie .

                    Comment


                    • #25
                      La banii aia iti comanzi 2 . Daca vrei sa ai siguranta calitatii iei pe original cu garantie .
                      .Ala din link-ul tau are cod de MB pe el

                      Comment


                      • #26
                        Tocmai de asta am cerut un sfat,poate a mai luat cineva after market și a fost ok,vreau sa fie ok dar nici nu mă dau banii afara din casa

                        Comment


                        • #27
                          Distributia la ce service ai facut-o ?
                          Ai garantie la lucrare ?
                          Banuiesc ca ai folosit piese aftermarket. La
                          motorul tau piesele astea nu fac parte din kit-ul de distributie ?

                          Comment


                          • #28
                            Distribuția am făcut-o la un service autorizat dar nu face parte piesa asta din kit, am găsit și kit cu tot cu variator dar la momentul respectiv nu m am gândit. Garanție la lucrare mai am 3 luni la manopera la piese a expirat.

                            Comment


                            • #29
                              Revin cu ceva informații și întrebari, mi s a confirmat că trebuie schimbate si variatoarele (cel puțin cel de pe evacuare , la el da eroare) dar am înțeles că ar fi bine sa le schimb pe ambele. Pentru că mie anul trecut când am schimbat distribuția nu mi a schimbat și variatoarele .in concluzie am tot căutat m am tot interesat și cele originale sunt 5200 lei ambele, as prefera ceva mai ieftin și am găsit diverse firme (A.I.C,Motive,Vaico) cea care m a convins intro anumită măsură este vaico o sa atașez linkul am găsit la 2800 ambele variatoare și kitul de reglare . Îmi poate spune cineva daca este ok ca firma sau ce firma pentru piese aftermarket ar fi ok? Si dacă știe cineva ce firma produce piese pentru Mercedes (știu că fiecare marca are o firma/mai multe care îi produce piese) .

                              Comment


                              • #30

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF