Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema inchidere stanga fata, actuator cu probleme.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema inchidere stanga fata, actuator cu probleme.

    Ieri am desfacut masina sa-mi instalez noi difuzoare si desi nu i-am facut nimic in special, pe stanga fata am inceput sa am probleme la inchidere. Usile se deschid din buton de pe cheie toate, dar la inchidere stanga fata nu se mai inchide. Daca imping butonul din usa in jos, se lasa fara probleme si se inchide usa, nu opune rezistenta. Apas pe deschidere, se deschide, apas pe inchidere, nu se mi in inchide. Am incercat sa ma joc cu tija sa vad daca e in vreo pozitie greista dar nu imi sare nimic in evidenta. Ce poate sa fie? A mai patit cineva asa ceva? Multumesc.

  • #2
    Revin cu o corectie, pot sa inchid din parghia de la usa doar daca celelalte sunt inchise din cheie. Daca sunt deschise nu se apasa in jos. Trebuie sa inchid cu cheia pe afara.

    Comment


    • #3
      Daca nu ai atins incuietoarea poti considera ca e doar vechimea ei si , cam e momentul sa o schimbi.Se intampla sa pice incuietorile nu esti primul.Nu as merge pe reparatia cu schimbarea arcului mai bine o iei sh si o inlocuiesti cu totul nui o operatiune complexa.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

      Comment


      • #4
        Da... pai asta ma gandeam si eu sa ma uit eventual daca am atins niste fire. Parca prea se leaga una de alta. Daca nu, o sa cumpar alta. Ce ma seaca este ca din cate am vazut trebuie scoase niturile de la airbag nu? Adica nu este acces acolo din cate stiu.

        Comment


        • #5
          Gasesti video pe youtbe detaliat am dat cautare acum si am vazut si eu.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #6
            Mama ce deranjul naibii.. sper totusi sa fie un fir. Parca prea se leaga de faptul ca am data fata la usa jos. Pe de alta parte nu am atins nimic. Nu e problema aia care o gasiti pe net si anume ca sare inapoi parghia (de la arcul ala rupt). Pur si simplu nu e inchide din telecomanda. Daca apesi pe el este blocat iar daca apesi pe el cu usile inchise (celelalte) se inchide si ea. Pare mai degraba ceva mecanic. Sincer schimbatul ma sperie tare pentru ca trebuie de-nituit acolo. In rest n-ar fi daraua asa mare. Am gasit de la 100 la 200 lei actuatoare. Plus manopera cat o mai fi, singur nu ma bag ca e prea mult de munca, eventual ma duc cu niturile date jos de mine sa nu mai incarce acolo prea mult. Am mai citit ca cineva a reusit sa dea jos inchiderea prin gaura de la difuzor, dar acel Mercedes avea difuzor si inspre deschiderea usii pe langa cel din fata de la picioare. E posibil sa fie totusi o coincidenta de doi lei si chiar sa se fi stricat atunci. Oricum ar fi presupune desfacerea lui de pe masina si asta ma deprima rau de tot. E mult de munca.

            Comment


            • #7
              Eu am schimbat fetele de la usi si difuzoarele, dupa care am avut aceeasi problema ca si tine. Daca nu indesi bine fata in partea de sus, acolo unde iese geamul, nu sta paralel fata de usa. In cazul asta nu putea sa se miste tija liber. La mine am scos fata si am mai pus inca odata bine si s-a rezolvat problema. Apasa bine fata de la usa, sa intre in partea de sus cum trebuie.

              Sper ca ai inteles ce voiam sa scriu, nu stiu cum sa ma exprim altfel

              Comment


              • #8
                Da grizzlee am inteles.. interesanta teorie, o sa ajung imediat si acolo. Haideti sa va spun cum a decurs totul. Mi-am luat de la dezmembrari o broasca. Am terminat de insatalat muzica pe ea si am trecut direct la broasca. Dupa ore si ore de chinuri am reusit sa o pun in pozitie. Fara fata de usa pusa am inchis-o si am inceput sa ma joc cu ea: deschidere inchidere, de la butonul din bord. Cand colo iar nu mergea. MI s-a facut rau. Dupa ce-am desfacut vechea broasca si am ansamblat-o inapoi degeaba, dupa ce ca am cumparat alta broasca si m-am chinuit si cu aia, tot nu s-a rezolvat. De la ce naiba poate a fie? Clar nu e de la motoras. In fine, am pus fata la usa, am ansamblat tot si dupa ce-am inchis-o, am apasat pe butonul inchidere din telecomanda si ghici ce.. S-a inchis. Nu ma intrebati cum.. dar s-a inchis. Am zis ca mi se pare si am deschis-o si pe urma iar am inchis-o. Si iar a mers. Eram foarte obosit sa mai stau sa-i fac probe, dar acum sunt curios daca chiar s-a rezolvat problema sau mai e ceva rau care ma asteapta. REvenind la grizzlee, multumesc de idee. Nu e o idee rea deloc, insa vezi tu toate probele mele s-au facut fara fete de usi. Deci frecarea era minima. Nu puteai sa suspectezi ca atinge vreo tija in ceva. Spun totusi ca nu este exclus si la mine ceva de genul pentru ca odata montate toate a inceput sa mearga. Broasca mi s-a "stricat" dupa ce-am dat fata la usa jos ca sa montez difuzoarele.. Suspect! Acum cu ea pusa a inceput sa mearga. Nu mai inteleg nimic.
                Nu regret investitia ca pot oricand sa vand broasca asta de pe masina de la mine. Abia i-a facut revizia.

                Comment


                • #9
                  Salut,
                  O problemă similară am si eu la un W204, am cumparat-o de curând din Germania, cand am luat-o se închideau toate usile cat am probat masina, după aceea cand am ajuns acasă usa stanga spate nu se mai încuie din prima apăsare de buton (indiferent ca e din telecomanda sau butonul de pe usa). Dacă deschid si închid de mai multe ori merge, după ce sta putin iar nu mai vrea.
                  Persoana de la care am luat-o era un bătrân, din ce am vazut eu in orășelul ala toată lumea lasa usile descuiate, asa era si cand m-am dus sa o vad. Iar ce am mai observat,cand am cumparat masina usa respectiva avea siguranta de copii pusă (nu se deschidea din interior).
                  Ce părere aveți? Ar trebui schimbat actuatorul sau poate doar uns ceva pe acolo ?

                  Comment


                  • #10
                    Nu cred ca ar trebui schimbat actuatorul. Daca el functioneaza d.p.d.v. electrico-mecanic problema este din alta parte. Ma gandesc la acele module de pe usi care se ocupa si de inchidere si airbag-uri, etc. Sunt niste casete de plastic negru in usi sus. De acolo pleaca firele la inchidere. E posibil sa fie ceva cu alea. Poate au un condensator umflat pe acolo. Eu acum realizez ca am schimbat actuatorul degeaba. Pe de alta parte insa il desfacusem si sigur nu l-am mai pus bine inapoi ca mergea cam greu, asa ca, oricum il mai desfac odata sa-l repar si sa-l vand daca reusesc sa-l fac. Nu avea arc rupt in el nu nimic. Dupa cum face, cu periodicitate, clar e un defect electronic acolo, nu electric, nu mecanic.

                    Comment


                    • #11
                      Mai eu o iau razna. Am ajuns la masina, am deschis-o frumos din telecomanda, cand sa intru in ea.. pa pa.. nu se deschidea. Din interior se deschide fara nici o problema. Binenteles ca a trebuit iar sa scot fata la usa sa vad ce se intampla pe acolo. Chiar nu inteleg ce se intampla pentru ca manerul exterior de unde deschizi usa, actioneaza tija metalica de la sistem care face ca broasca sa se deschida. Ceva tot am observat insa. Acel mecanism doar elibereaza desfacerea, nu are forta, in sensul in care sa traga de el sa-l deschida fortat. Practic elibereaza broasca sa se deschida si ea se deschide usurel. Oare sa fie vorba de vreo pozitie de reglat? Ma gandesc ca poate sta cam fortat sistemul si chiar daca actioneaza parghia de deschidere, el poate nu are forta sa-si revina singur. Ma dispera scarba asta de usa nu mai pot!

                      Comment


                      • #12
                        Salut. Daca usa se descuie si se incuie din telecomanda cand si cand, la mine a fost calculatorul de usa. L-am masurat, am vazut ca nu are aceleasi valori ca unul de pe alta usa si l-am inlocuit cu unul sh acelasi cod.

                        Comment


                        • #13
                          Salut, este cineva in Bucuresti care ma poate ajuta sa rezolv problema ?

                          Comment


                          • #14
                            Am descoperit care era cauza. Cand am fost la dezemembrari, desi am aratat tipului de acolo cum se da actuatorul jos (numita in continuare si broasca), a apucat sa mai desfaca un torx, culmea cu surubelnita. Acel torx sustinea un L metalic care ataca manerul exterior si deschidea usa. Culmea ca eram de fata cand il demonta si am vazut tot, i-am zis: lasa, nu umbla acolo, imaginandu-mi ca nu a apucat sa bage torxul in el el. Ei bine apucasa si sa-l desfilteze de tot. Asadar cand trageam de maner, actiona parghia, dar neavand vizibilitate nu puteam sa vad ca in loc sa faca rotatia pe ax, asa cum trebuia de fapt se ducea intr-o parte. M-am cam prins cum functioneaza actuatoarele astea. Imi pare rau ca am pierdut timp si bani aiurea. Si celalt era bun, doar ca-l montasem gresit. Asta e... Pe viitor voi sti.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF