Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum se strang Oglinzile la un w202!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut parerea mea e sa nu incercati ca le veti rupe cum s-a intamplat la mine daca vrei sa le strangi ele au un arc foarte tare care le permite sa fie flexibile in cazul in care masina este lovita din fata dar daca incearca cineva invers le vor rupe.

    Comment


    • #17
      De ce vorbiti prostii? oglinzile se rabateaza in ambele sensuri la orice w 202 doar ca nu raman rabatate ci revin la pozitia originala. Intr-adevar au un arc destul de tare dar daca sunt proiectate sa reziste la lovituri DIN AMBELE SENSURI atunci cum sa le rupeti cu mana? si mai ales cum sa le desfaceti daca nu le rabatati manual?
      w 202 -c 180 sport an 93

      Comment


      • #18
        "De ce vorbiti prostii? oglinzile se rabateaza in ambele sensuri la orice w 202 doar ca nu raman rabatate ci revin la pozitia originala."
        Trecand peste lipsa evidenta de bun simt, logica celor afirmate schioapata evident! Personal, cred ca nu se rabateaza (sistem identic la unele w210) si nu pot sa nu rad de afirmatia celui ce a postat mai sus. Poate-si reciteste postul si-si da seama de categoria "Emil Bobu". ha ha ha!
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #19
          Deci se pot "rabata" dar nu raman rabatate, arcul respectiv lucreaza in ambele sensuri, are aceeasi functionalitate, seaman cu sistemul de prindere al tastelor de la tastaturile de laptopuri. Daca nu sunt lovite prea aproape de prinderea de usa, nu se vor rupe, indiferent de unde sunt actionate.
          Unless I'm very much mistaken...

          Comment


          • #20
            Culmea e ca astazi am vazut in oras un W202 cu oglinzile rabatate.

            Comment


            • #21
              Pai dotarea asta cred ca e optionala si poate depinde si de nivelul de echipare.
              Unless I'm very much mistaken...

              Comment


              • #22
                (A rabata= A roti o figură plană Ă®n jurul unei drepte situate Ă®n planul figurii. 2. A lăsa Ă®n jos; a Ă®ndoi, a plia. Pentru cei care au probleme cu limba romana sau cred ca nu am logica).
                Ca sa fiu mai explicit, DIN CATE STIU EU la w 202 oglinzile nu sunt fixe, ele rabateaza in ambele sensuri in caz de impact sau manual dar nu raman rabatate datorita acelui arc care le aduce inapoi la pozitia fiziologica. Altfel nu stiu sa ma exprim. O zi buna
                w 202 -c 180 sport an 93

                Comment


                • #23
                  Originally posted by sergiur2005 View Post
                  Culmea e ca astazi am vazut in oras un W202 cu oglinzile rabatate.
                  Cum spuneam si mai sus:a fost o optiune.Doar cine are optiunea asta pe masina poate plia oglinzile.Da un search pe net sa vezi ce optiuni erau pe W202 si ai sa ramai mut.O zi buna.
                  Mercedes W202 C180 Sport
                  Mercedes W245 B180 cdi

                  Comment


                  • #24
                    Din cate stiu eu chestia cu rabatarea oglinzilor din buton este doar la w140 si nu la toate..Probabil ca este o optiune si aia...Daca nu a fost pusa din fabrica nu ai... eu la al meu nu am si nu se rabateaaza oglinzile..Cat despre arc merge si din fata si din spate. Este ca o masura de prevenire in caz de impact..
                    cu respect 3D,

                    Comment


                    • #25
                      nu se rabateaza

                      nu se strang
                      Last edited by Mertzanu; 02-10-2010, 22:50 PM.

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc mult pentru raspunsuri! se poate inchide.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by stefanB View Post
                          De ce vorbiti prostii? ... cum sa le rupeti cu mana? si mai ales cum sa le desfaceti daca nu le rabatati manual?
                          La intrebarea cu ruptul, iti poate raspunde unul din colegii nostri, care in topicul de trucuri la clasa C, a reusit treaba asta fara sa ii pese de arcul ala atat de celebru si fara sa intentioneze ruperea ei, pe banii lui. A... si fara sa asculte sfaturile primite de la cei care spuneau ca o poate rupe.

                          La intrebarea cu desfactul, iti pot raspunde, raportandu-ma la cele de W203 pe care le-am desfacut demontand sticla. Iti garantez ca acea carcasa de plastic se poate desface numai prin declipsarea unei cleme din interior, clema la care nu ai acces nici dupa rabatarea oglinzii conform DEX-ului.

                          In alta ordine de idei, in general logica nu are intotdeauna treaba cu DEX-ul, iar sustinerea unui punct de vedere contrar celui al altei/altor persoane se poate face si fara sa sa incepi prin a spune ca ceilalti vorbesc prosti. E mult mai elegant sa demostrezi ca ceilalti vorbesc prosti.

                          Bafta la rabatat oglinzi
                          W203 - 2001

                          Comment


                          • #28
                            Mi s-a zis ca la W210 se trage putin si apoi se pliaza, cand am incercat am ramas cu carcasa de la oglinda in mana.

                            OFF: Stie cineva daca w210 are oglinzi care se inchid la lumina (ca cea retrovizoare)? La mine se inchide doar cea dinauntru si cea d ela sofer, dar cea de la pasager nu.

                            Multumesc!
                            Oo==oO

                            Comment


                            • #29
                              Daca nu se inchide ca luminozitate , cauta la magazin de piese numai oglinda , fara carcasa , si sa fie heliomata.

                              Comment


                              • #30
                                Ma intrebam daca oglinda de la pasager este si ea cu functie anti-orbire, pentru ca oglinda de la sofer si cea dinauntru au aceasta functie.
                                Oo==oO

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF