Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme cu relantiul

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme cu relantiul

    salut detin un c w202 si am o problema la relanti turometru ocscileaza intre 1000 si 500 de ture are momente cand da sa se opreasca am facut o diagnoza si imi da o eroare la senzorul ( 010 hot film mass air flow stored sensor B2/5 discontinuity) stie careva ce ar fi si daca v-ati mai intalnit cu problema asta multumesc

  • #2
    Banuiesc ca debitmetrul de aer.
    Off topic: incearca sa citesti regulamentul, foloseste functia search, litera mare la inceput de propozitie etc.
    Deasemenea, pune mai multe detalii despre masina: an, motor, combustibil...
    Multa bafta !

    Comment


    • #3
      Debitmetrul sigur. Masina trebuie sa fie de prin 95, 96. Singura problema e ca s-ar putea sa mai contribuie si altele la oscilatia relantiului.

      Da un search cu subiectele "actuator de minim" sau "corp clapeta".
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #4
        Da scuze am uitat sa precizez masina e C200 benzina '94 multumesc celor ce mi-au raspuns.

        Comment


        • #5
          Atunci nu cred ca are debitmetru. Citisem ceva la un moment dat ca exista un senzor si la cele fara debitmetru, in functie de care se regleaza amestecul de carburant. Totusi nu sunt sigur.
          Am impresia ca era o postare a colegului "marele alb". Se poate cauta.
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #6
            Debitmetrul se poate deosebi usor de restul pieselor, posibil sa aiba,(desi eu nu am vazut nici un 180 sau 200 sub 1997 cu debitmetru) din moment ce la tester a dat " 010 hot film mass air flow stored sensor B2/5 discontinuity"
            Se stie ca air flow este debitmetrul
            Eroare la senzorul IAT da exact asa IAT...

            Acel senzor se numeste IAT (intake air temoerature) masoara temperatura aerului inaite de admisie.
            Acel senzor nu afecteaza cu nimic, vizibil ,mersul motorului, poti merge cu el sau fara el.
            Preblema poate fi de la regulatorul de relantii,de la clapeta de acceleratie, etc.

            Bafta !
            Last edited by marele_alb; 01-26-2010, 17:00 PM.
            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

            Comment


            • #7
              Are sigur debitmetru,toate w 202-urile au.Si cel mai sigur de acolo este ,dupa aia poti verifica si restul,incearca sa imprumuti de la cineva unul caci nu dureaza decat 2 minute sa il montezi .In felul aste te poti convinge si stii sigur ce ai de facut caci un debitmetru bun nu este ieftin deloc.

              Comment


              • #8
                Cum adica toate W202-urile au? Inseamna ca al meu e handicapat? C 180 din 94 si toate pana la el nu au debtimetru de aer.
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by seby_77 View Post
                  Are sigur debitmetru,toate w 202-urile au.Si cel mai sigur de acolo este ,dupa aia poti verifica si restul,incearca sa imprumuti de la cineva unul caci nu dureaza decat 2 minute sa il montezi .In felul aste te poti convinge si stii sigur ce ai de facut caci un debitmetru bun nu este ieftin deloc.
                  Eu am w202 din 1995 , c180 si nu are debitmetru (nu a fost pus din fabrica, este modelul fara debitmetru) !
                  W202, C180 elegance, 1995

                  Comment


                  • #10
                    Nici al meu nu are debitmetru..si am fost de curand cu masina la tester....a iesit OK !
                    ...e posibil sa-i fi dat eroarea si daca operatorul de test s-a lasat indus in eroare de acelasi principiu (are debitmetru ) si a folosit o varianta de test cu acel parametru inclus..binenteles ca i-a dat "eroare" :-) ..!
                    ...si da, are un senzor care masoara temperatura aerului la intrare ( de aceea galeria de admisie-aer trece pe deasupra motorului, sa nu traga direct aer rece), dar amestecul este calculat automat si permanent de calculator si nu se poate interveni asupra lui...
                    Posibile probleme mai pot fi :
                    -nu lucreaza toate bujiile
                    -trebuie curatata clapeta de acceleratie
                    -...si nu in ultimul rand ...si foarte important ..schimba benzina..!!..

                    ...recomand de la ROMPETROL 95 (e aditivata) , e cea ma buna din cate am incercat si masina merge super bine de cand pun de acolo ...inainte imi facea si mie figurile alea cu oscilatia la relanti ( dar nu oscila chiar asa mult) ..si avea pierderi de putere...
                    ..am facut toate ce amintite mai sus si acum GATA !...
                    Last edited by ady_gri; 01-27-2010, 20:24 PM.
                    W202 1,8 Benzina / Elegance `94

                    Comment


                    • #11
                      Sincer sa fiu acum este prima data cand aud ca un w 202 sa nu aibe debitmetru ,dar nu vreau sa ma contrazica caci vad ca nu este numai un caz ,dar promit sa ma mai interesez.Al meu c220 benzina 94 are debitmetru.Voi in continuarea gatului de la capacul carcasei alea negre a filtrului de aer ce aveti? Nu este nimic negru de cca 15 cm care are o mufa?

                      Comment


                      • #12
                        ..ia uite..pune degetul pe el ..daca il vezi...si arata-ne si noua.. !
                        Attached Files
                        W202 1,8 Benzina / Elegance `94

                        Comment


                        • #13
                          Senzorul incercuit este IAT-ul.
                          Attached Files
                          W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                          Comment


                          • #14
                            ..din cate stiu eu,senzorul ala masoara doar temperatura aerului in admisie nu e debitmetru....sau gresesc !?
                            Last edited by ady_gri; 01-28-2010, 08:09 AM.
                            W202 1,8 Benzina / Elegance `94

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ady_gri View Post
                              ..din cate stiu eu,senzorul ala masoara doar temperatura aerului in admisie nu e debitmetru....sau gresesc !?
                              Da,masoara temperatura aerului in admisie.Intake air temperature(IAT)
                              W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF