Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie germania sau ungaria?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie germania sau ungaria?

    salutare,

    undeva la jumatea anului acesta trebuie sa fac revizia la masinuta...ultima revizie in garantie si vroiam sa merg undeva unde sa am incredere in ceea ce fac ei (tinand cont ca am fost sa imi schimbe parbrizul si l-au montat prost pentru ca imi ploua in masina, etc....Service Casa Auto...pentru doritori) ....
    unde ma sfatuiti sa merg? in ungaria sau in germania?

    poate a fost cineva in afara si ma sfatuieste si pe mine.....
    W204 C200 Kompressor

  • #2
    Eu am fost pentru o verificare generala a masinii in Germania si am fost multumit de cum a fost. Am auzit lucruri bune si de unguri
    DIESEL FAN

    Comment


    • #3
      Originally posted by dark_mind View Post
      Eu am fost pentru o verificare generala a masinii in Germania si am fost multumit de cum a fost. Am auzit lucruri bune si de unguri
      poti sa imi spui in ce oras ai fost in germania si in ce an?
      W204 C200 Kompressor

      Comment


      • #4
        In august 2009 cand am fost in concediu, oras Munchen.
        DIESEL FAN

        Comment


        • #5
          Originally posted by dark_mind View Post
          In august 2009 cand am fost in concediu, oras Munchen.
          Poti sa imi spui mai multe detalii referitor la cum a fost la service acolo?
          Ma refer la cum se poarta, daca ti-au gasit ceva la masina si cum au efectuat operatiunea, cat a costat, etc...
          Apropo, ai sunat inainte sa te programeze sau pur si simplu te-ai prezentat acolo si atat...?

          Scuze pentru ca sunt insistent numai ca sunt interesat de acest lucru si din aceasta cauza.
          W204 C200 Kompressor

          Comment


          • #6
            De ce germania sau ungaria si nu in romanica.
            Daca va da mina sa mergeti in germania ati putea mult mai ieftin si mai repede sa veniti la mine. Lucrez dupa acelas principiu cu aceeasi techinica.

            Toata diferenta ar fi ca se vorbeste romana.

            Dar daca neaparat vreti Germania in iunie voi fi intr-un service Mercedes privat din Germania si ne putem intilni acolo, ( bine inteles daca nu vor aparea anumite schimbari/ desi pe mine nu ma atrage Germania)

            Comment


            • #7
              Originally posted by junior12345 View Post
              Poti sa imi spui mai multe detalii referitor la cum a fost la service acolo?
              Ma refer la cum se poarta, daca ti-au gasit ceva la masina si cum au efectuat operatiunea, cat a costat, etc...
              Apropo, ai sunat inainte sa te programeze sau pur si simplu te-ai prezentat acolo si atat...?

              Scuze pentru ca sunt insistent numai ca sunt interesat de acest lucru si din aceasta cauza.
              Nu a fost o chestie de moft pur si simplu eram acolo si am zis sa fac o verificare.
              Pretul a fost de 350 de euro cu tot cu schimbat lichidul de frana. Nu am facut nici o programare pur si simplu m-am dus acolo am lasat masina si am venit dupa 4-5 ore.
              Mi-au spus ca masina este in perfecta stare, ca este foarte bine intretinuta.

              In nici un caz nu m-as duce tocmai in Germania doar pentru verificare sau revizie costa prea mult si ar fi obositor.
              DIESEL FAN

              Comment


              • #8
                Originally posted by Mercedes-cdi View Post
                De ce germania sau ungaria si nu in romanica.
                Daca va da mina sa mergeti in germania ati putea mult mai ieftin si mai repede sa veniti la mine. Lucrez dupa acelas principiu cu aceeasi techinica.

                Toata diferenta ar fi ca se vorbeste romana.

                Dar daca neaparat vreti Germania in iunie voi fi intr-un service Mercedes privat din Germania si ne putem intilni acolo, ( bine inteles daca nu vor aparea anumite schimbari/ desi pe mine nu ma atrage Germania)
                Eu pana acum la cei care am mers am gasit doar oameni care fac treaba de mantuiala.
                Cand o sa mai fac o verificare si o sa trec pe la tine sa vad daca e la fel ca la nemti
                DIESEL FAN

                Comment


                • #9
                  Faianta de pe pereti imi lipseste. 100% nu are cum sa fie. Dar lucrez dupa aceeasi technica (manual de reparatie). La asta ma refeream.
                  Originally posted by dark_mind View Post
                  Eu pana acum la cei care am mers am gasit doar oameni care fac treaba de mantuiala.
                  Cand o sa mai fac o verificare si o sa trec pe la tine sa vad daca e la fel ca la nemti

                  Comment


                  • #10
                    Daca tot vrei sa o iei inspre Vest pentru revizie, mergi pana la capat, adica in Germania. Eu unul nu m-as pune pe drum de la Bucuresti, ca sa ma opresc la unguri. Doar cand ma gandesc la placerea condusului dupa ce iesi din porumb de la noi...
                    Dar sa stii ca si aici, in unele locuri, se face treaba buna, aceleasi consumabile sunt si aici si acolo.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by alacusapca View Post
                      Daca tot vrei sa o iei inspre Vest pentru revizie, mergi pana la capat, adica in Germania. Eu unul nu m-as pune pe drum de la Bucuresti, ca sa ma opresc la unguri. Doar cand ma gandesc la placerea condusului dupa ce iesi din porumb de la noi...
                      Dar sa stii ca si aici, in unele locuri, se face treaba buna, aceleasi consumabile sunt si aici si acolo.
                      Salut,
                      Ma gandesc la aceasta varianta deoarece la ce experiente am avut aici cu mecanicii nostrii de la service-urile autorizate (Casa Auto).......nu cred ca ma voi duce prea curand la noi....
                      .....si....intradevar, as prefera Germania deoarece nu am fost decat in aeroport plus ca placerea condusului masinutei este uriasa...plus autostrazile....

                      Spui ca in unele locuri se face treaba buna......poti sa detaliezi?
                      Pe mine ma intereseaza la service seriozitatea oamenilor, atentia lor, promptitudinea, calitatea lucrurilor facute, si mai pot continua aici mult si bine...
                      W204 C200 Kompressor

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Mercedes-cdi View Post
                        De ce germania sau ungaria si nu in romanica.
                        Daca va da mina sa mergeti in germania ati putea mult mai ieftin si mai repede sa veniti la mine. Lucrez dupa acelas principiu cu aceeasi techinica.

                        Toata diferenta ar fi ca se vorbeste romana.

                        Dar daca neaparat vreti Germania in iunie voi fi intr-un service Mercedes privat din Germania si ne putem intilni acolo, ( bine inteles daca nu vor aparea anumite schimbari/ desi pe mine nu ma atrage Germania)
                        Salut,
                        Eu nu prea inteleg mesajul tau....ai un service in care se repara si Mercedes?
                        Poti sa imi dai mai multe detalii?
                        W204 C200 Kompressor

                        Comment


                        • #13
                          Nu a mai fost nimeni sa faca revizia in Germania sau Ungaria?
                          W204 C200 Kompressor

                          Comment


                          • #14
                            Ba da. Eu am sa fiu in Germania in primavara asta ( daca nu vor intervenii anumite schimbari) si am sa fac revizii + reparatii in service, la masinile care au probleme cu leasingul.
                            Originally posted by junior12345 View Post
                            Nu a mai fost nimeni sa faca revizia in Germania sau Ungaria?

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu te deranjeaza distanta pana in Germania fa-o acolo la mama lor. Se merita.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF