Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Eroare motor cod OBD P0101

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eroare motor cod OBD P0101

    In primul rand VA SALUT si bine v-am gasit! sunt max din craiova si sunt fan benz de vreo 9 ani cand am avut primul C-CLASS fab '96 apoi doua slk-uri (98 si 2001) si in prezent am un C-CLASS SPORT COUPE 200 kommpresor din 2002 ! de curand mi-a aparut aceasta eroare la motor (becul de motor aprins in bord) -am fost la un tester OBD si codul de eroare este P0101 -debit de aer! l-am sters si peste 200-300km a aparut din nou! am impresia ca masina numai trage ca inainte si parca consuma si mai mult ..oricum si inainte de eroare consuma destul de mult (9% in afara - 13-16% in oras). tin sa precizez ca masina a fost setata sa "traga mai bine" din softul ei cu un tester mercedes la reprezentanta (fara resoftare sau alte modificari fizice) !

    ce sfaturi imi dati pt a remedia eroarea? sa schimb debitmetrul nu prea as vrea ca e o gramada de bani
    Last edited by maxu; 03-06-2008, 12:33 PM.
    Haine si Ceasuri de firma 100% autentice

  • #2
    Pai daca da eroare in legatura cu debitul de aer ar putea fi senzorul acela care masoara si controleaza aerul care intra in motor.
    Mercedes-Benz.The technology of seduction.

    Comment


    • #3
      senzorul acela unde e? nu e cumva ala din debitmetru care e incapsulat intr-o rasin epoxidica?
      Haine si Ceasuri de firma 100% autentice

      Comment


      • #4
        Originally posted by maxu View Post
        senzorul acela unde e? nu e cumva ala din debitmetru care e incapsulat intr-o rasin epoxidica?
        Da,debitmetrul zic eu ca ar fi de vina...Este pozitionat dupa filtrul de aer spre motor,are si o sageata pe el si parca si scrie ''air flow control'',daca retin eu bine...
        Succes!
        Mercedes-Benz.The technology of seduction.

        Comment


        • #5

          -verifica mufele electrice
          -verifica admisia
          -filtru de aer
          si ce iti da in cauze probabile si fiind cu compresor verifica sa nu piarda presiune

          Comment


          • #6
            Ar putea fi din cauza filtrului de aer, sa fie murdar si sa nu intre aer cat trebuie prin el.
            http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

            Comment


            • #7
              va multumesc! o sa incerc sa scot debitmetru ..si filtrul de aer sa le curat..eventual sa schimb filtru ca oricum il am de vreo 8-9 mii de km si trebuia schimbat oricum

              mufele electrice nu stiu care sa curat...eventual aia de la debitmetru ..

              chiar nu stie nimeni de unde pot lua un debitmetru mai ieftin pt masina asta?

              nr de identificare e : WDB2037451A138413 motor tip 111955 serie 32181306

              am gasit cel mai ieftin la 8mil la autonet ...ma rog ce au mai pus si ei adaos ..si am inteles ca in germania s-ar gasi mult sub 200 euro

              va multumesc si astept eventualele oferte pe privat
              Last edited by doktor4carz; 03-06-2008, 16:09 PM.
              Haine si Ceasuri de firma 100% autentice

              Comment


              • #8
                Eu stiu ca cel mai ieftin este sa duci/predai vechiul debitmetru la Mercedes, la schimb, si platesti doar diferenta. La Mercedes in Germania sigur se poate (cu multe dintre piese), la noi nu stiu.
                .. ________ ..
                o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                (Oo\==/oO)
                ..U...............U.
                Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                Comment


                • #9
                  Originally posted by orca View Post
                  Eu stiu ca cel mai ieftin este sa duci/predai vechiul debitmetru la Mercedes, la schimb, si platesti doar diferenta. La Mercedes in Germania sigur se poate (cu multe dintre piese), la noi nu stiu.
                  pfff ..ar fi ideal asa ca oricum ajung in germania in mai chiar la fabrica mercedes in sindelfingen ....dar sigur e posibil asa ceva? ce le spun? ca nu mai imi merge debitmetru la o masina rulata in romania ? (nemtii si-au facut cruce acu 2 ani cand am fost cu masina acolo cand au vazut ce praf este in ea )

                  daca e posibil sa-l schimbe ..ar fi prea super
                  Haine si Ceasuri de firma 100% autentice

                  Comment


                  • #10
                    Pai chiestea asta cu schimbul de piese eu o fac la Mercedes de 20 de ani, duc vechia piesa la orice reprezentanta Mercedes si platesc doar diferenta, uite si pe saitul lor oficial scrie "Mercedes-Benz Original-Tauschteile" adica Mercedes-Benz Schimb de piese originale, reducerile sant de la 20% pana la 50%, depinde ce piesa, si conditia e sa nu se fie umblat la piesa... ... http://www.mercedes-benz.de/content/...ned_parts.html

                    unde mai pui ca cei de la Mercedes au si un centru de piese de schimb SecondHand... http://www.mbgtc.com/cp/default.asp?PageNo=DEFAULT
                    Last edited by orca; 03-06-2008, 15:47 PM.
                    .. ________ ..
                    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                    (Oo\==/oO)
                    ..U...............U.
                    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                    Comment


                    • #11
                      e bine la 8 mil. ,daca ai gasit la banii astia. eu am verificat si am gasit mai scump.ce marca e?

                      eu am gasit debitmetrul tau la autonet , codul este 5wk9613z pe siemens, dar pretul este mai mare.....1000lei. nu stiu ce sa zic
                      Attached Files
                      Last edited by doktor4carz; 03-06-2008, 16:10 PM.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF