Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

La un sfert de rezervor mi se opreste masina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La un sfert de rezervor mi se opreste masina

    de o saptamana am acizitionat un c220cdi din 2003si cand am avut un sfert de rezervor a inceput sa traga aer am dat jos rezervorul si totul e ok dar aceasi problema nu trage toata motorina .astept vreun raspuns

  • #2
    In primul rand verifica daca intradevar mai ai un sfert de rezervor sau e defecta sonda litrometrica din rezervor ,apoi verifica sorbul de la rezervor vezi cat de sus este.
    Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

    Comment


    • #3
      Cu problema asta a mai fost cineva pe la mine, si am recalibrat ceasurile.
      S-ar putea si la tine sa fie la fel, dar mai intii trebuie verificat, este posibil sa fie si altceva, daca ai drum pe la mine putem afla.
      Originally posted by mihai cimpeanu View Post
      de o saptamana am acizitionat un c220cdi din 2003si cand am avut un sfert de rezervor a inceput sa traga aer am dat jos rezervorul si totul e ok dar aceasi problema nu trage toata motorina .astept vreun raspuns

      Comment


      • #4
        Nu cumva ramai fara motorina in partea dreapta a rezervorului (rezervorul este imapartit in doua). Uite o schita cu sitemul din rezervor si cu modul lui de functionare.
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]

        Comment


        • #5
          Nu cumva ramai fara motorina in partea dreapta a rezervorului (rezervorul este imapartit in doua). Uite o schita cu sitemul din rezervor si cu modul lui de functionare.
          [IMG][/IMG]
          [IMG][/IMG]

          Comment


          • #6
            problema asta am avut-o si eu... masina nu se mai alimenta iar rezervorul era aproape un sfert plin (asa imi arata pe bord). Am desfacut rezervorul: compartimentul din stanga(cel cu sorbul) era plin cu benzina iar cel din dreapta (cu pompa) era gol. De vina era pompa de benzina (160.000 km) care nu mai avea acelasi debit - pe retur nu venea benzina cu presiune mare incat sa se formeze vidul pt a aduce benzina din rezervorul din stanga in cel din dreapta. Solutia: pompa de benzina noua si am scapat de problema, daca mai amanam schimarea pompei riscam sa imi pice complet in trafic... poate chiar pe autostrada )

            Comment


            • #7
              Eu am un diesel c200 cdi din 2002, iar in partea dreapta a rezervorului este o pompa dar nu electrica, motorina din rezervor este trasa de o pompa de joase care se afla langa pompa de inalte. Nu stiu care pompa este responsabila pentru presiunea slaba pe retur. La tine pompa din dreapta a rezervorului este electrica? Ce pompa ai schimbat, cea din partea dreapta a rezervorului?

              Comment


              • #8
                c200 kompressor din 2000 (w203). in partea dreapta este o pompa electrica + sonda litrometrica iar in stanga acel sorb + inca o sonda litrometrica. am schimbat pompa electrica din dreapta (singura pompa din rezervor) care se vinde cu tot cu sonda litrometrica atasata de ea. Benzina este trasa din compartimentul din dreapta direct de catre pompa electrica cu un debit destul de mare. Motorul neavand nevoie de atata benzina, o mare parte se intoarce pe retur - tot cu presiune mare. Conducta de retur are pe ea un sorb care este in compartimentul din stanga (cel fara pompa) si apoi se varsa in compartimentul din dreapta (cel cu pompa, de unde se trage benzina). Datorita presiunii cu care benzina vine pe retur, in sorbul din stanga apare un vid care aspira si o parte din benzina de acolo, care mai departe se duce in compartimentul din dreapta.

                Comment


                • #9
                  Cam acelasi circuit al combustibilului este si la diesel numai ca in rezervor nu este nici o pompa electrica (in partea dreapta este o pompa, dar mecanica iar in stanga un sorb), pompa de joase este cea care aduce motorina din rezervor. Asta inseamna ca la mine nu mai lucreaza cum trebuie pompa de joase, sau pompa mecanica din partea dreapta (care nu stiu ce rol are), a rezervorului. Nu stiu care este responsabila de nivelul presiuni pe retur?

                  Comment


                  • #10
                    Ai idee ce sa verific sau unde sa ma duc sa verifice sitemul asta, ca de 6 luni nu-i dau de cap. Sistemul din rezervor este chiar cel din foto de mai sus.

                    Comment


                    • #11
                      Eu la kompressor am facut urmatoarele:
                      -am desfacut capacele rezervorului
                      -am scos afara capatul furtunului prin care vine returul, trece prin sorbul din stanga si se varsa in compartimentul din dreapta (acolo unde este pompa). Mai clar, dupa schema de sus: am scos afara capatul furtunului 80/23 din mufa cu care este prins in pompa (pe schema este indicat cu "A", exact de acolo se scoate mufa - unde este sageata pt A)
                      -cand am pus contactul a venit tensiune la pompa pt a se amorsa (se aude un mic zgomot de motor electric, lucru absolut normal) iar pompa incepe se lucreze
                      Aici se vede diferenta: cu pompa veche (cand "ramaneam fara benzina" chiar daca mai era un sfert in rezervor, era plin compartimentul din stanga) pe acel furtun venea inapoi foarte putina benzina, aproape ca picura. Cu pompa noua (nu mai am probleme, pot merge pana se aprinde "becul rosu") jetul de benzina este foarte puternic. Aveti grija unde tineti indreptat furtunul sa nu stropiti prin masina!


                      btw... o pompa de benzina pt C 200 k costa undeva intre 900 si 1.500 RON

                      Comment


                      • #12
                        Asta este modul de functionare al sistemului din rezervor (cel din foto), la mine.

                        Un rezervor de combustibil cu doua placi de închidere (87, 89) insurubate pe fiecare din camerele rezervorului de combustibil, printr-o piuliţă (86). Modulul de combustibil cu splash bowl (80/5) şi senzor de combustibil dreapta (B4/2) se înşurubează în camera din dreapta rezervorului de combustibil. Modulul de combustibil cu pompa cu jet de aspiraţie (80/4) şi antispumant stanga (80/19), precum şi senzor de combustibil stanga (B4/1) se înşurubează în camera de stânga.
                        Combustibilul este pompat de pompa cu jet de aspiraţie (80/4) din camera din stânga a rezervorului de combustibil de-a lungul liniei de conectare (80/23) la conexiunea (A) a splash bowl (80/5), apoi ajunge in antispumantul din dreapta (80/20) aflat in splash bowl (80/5). O parte din combustibilul curge prin antispumant în rezervorul (80/21). O alta parte este aspirata prin conexiunea (B) conectata la linia pentru alimentare motor (80/24), aceasta parte fiind aspirata de catre pompa de alimentare cu combustibil la motor, prin conexiunea (S).
                        Excesul de combustibil de la motor se intoarce, prin intermediul conexiunii liniei de retur ce ajunge la conexiunea (R) şi la pompa de aspiraţie cu jet (80/4) şi apoi de-a lungul liniei (80/23), în camera din dreapta.
                        Amestecul de combustibil/aer care este separat în antispumantul din dreapta (80/20), apoi se duce de-a lungul liniei de conectare (80/22), în antispumantul din stânga (80/19). Aici amestecul de combustibil/aer este condus în sus şi elimina aerul iar combustibil este condus în jos la pompa de aspiraţie cu jet (80/4) şi acest lucru alimenteaza în continuare circuitul de combustibil.
                        Un senzor de combustibil (senzor cu pârghie, potentiometru şi care gliseaza la contact) este ataşat la fiecare modul de carburant. Rezistenţele celor doi senzori de combustibil sunt conectate electric în serie.

                        Suction spray pump: pompa cu jet de aspiraţie (80/4) este localizata la punctul cel mai adânc în camera din stânga a rezervorului de combustibil. Duza (C) din pompa cu jet de aspiraţie accelerează combustibilul care vine pe retur. Jetul de combustibil produce un efect de aspiraţie care atrage combustibilul din partea stanga prin conexiunea (D) care este situata în apropierea duzei (C), apoi combustibilul se duce prin linia de conectare (80/23) la conexiunea (A). Astfel se realizeaza golirea camerei din stânga (camera din stânga se goleşte prima).

                        Splash bowl (80/5): Aceasta împiedică ca pompa de combustibil sa traga aer atunci cand in curbe, este un nivel scazut de combustibil in rezervor.

                        Comment


                        • #13
                          am si eu aceeasi problema la un C200 cdi, 2002, cand motorina scade sub 1/4 masina se comporta ca si cum n-ar mai avea deloc combustibil. Intrebarea e ce trebuie schimbat (care sau cum se numeste pompa?) si ce se poate intampla dak nu se schimba.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am tot un c200 cdi din 2002, si merg asa cam de 6 luni, dar alimentez mereu. Inca nu stiu ce nu functioneaza bine pompa cu jet de aspiratie (sorbul), din partea stanga a rezervorului sau pompa de alimentare (de joasa presiune), de langa pompa de inalta presiune. Nu pot sa-mi dau seama de ce cand am putina motorina in rezervor nu se mai face transferul acesteia dn stanga in dreapta.
                            Este posibil ca pompa de alimentare sa nu mai lucreze in parametrii, nu mai aduce cantitatea de motorina normala catre pompa de inalta presiune. In aceasta situatie pe retur nu mai vine cantitatea de motorina care sa creeze presiunea necesara antrenarii sorbului pentru a aspira motorina din partea stanga a rezervorului. Ar putea fi o explicatie, dar nu stiu cum sa testez pompa de alimentare (de joasa presiune).

                            Comment


                            • #15
                              Eu am tot un c200 cdi din 2002, si merg asa cam de 6 luni, dar alimentez mereu. Inca nu stiu ce nu functioneaza bine pompa cu jet de aspiratie (sorbul), din partea stanga a rezervorului sau pompa de alimentare (de joasa presiune), de langa pompa de inalta presiune. Nu pot sa-mi dau seama de ce cand am putina motorina in rezervor nu se mai face transferul acesteia dn stanga in dreapta.
                              Este posibil ca pompa de alimentare sa nu mai lucreze in parametrii, nu mai aduce cantitatea de motorina normala catre pompa de inalta presiune. In aceasta situatie pe retur nu mai vine cantitatea de motorina care sa creeze presiunea necesara antrenarii sorbului pentru a aspira motorina din partea stanga a rezervorului. Ar putea fi o explicatie, dar nu stiu cum sa testez pompa de alimentare (de joasa presiune).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF